Chyba każdemu z nas zdarzyło się kiedyś obudzić się… zmęczonym czy przez kilka dni z rzędu odczuwać spadek energii. To dość normalna rzecz o ile nie utrzymuje się przez dłuższy okres czasu. Jeśli odczuwasz dziwne zmęczenie organizmu przez około 2-3 tygodnie powinnaś zgłosić się do lekarza! Powody zmęczenia są różne; dzisiaj przedstawiamy listę siedmiu najczęstszych przyczyn takiego stanu.
Oto 7 najczęstszych powodów odczuwania ciągłego zmęczenia:
- Niedokrwistość – niedobór czerwonych krwinek, które odpowiadają za transport tlenu z płuc do tkanek i komórek to jeden z najczęstszych powodów osłabienia i problemów z oddychaniem. Może być spowodowana niedoborem żelaza bądź różnego typu witamin.
- Choroba tarczycy – Nadczynność tarczycy może powodować zmęczenie i osłabienie mięśni. Ćwiczenia takie jak jazda na rowerze czy wchodzenie po schodach stają się coraz trudniejsze. Inne objawy to utrata masy ciała, uczucie ciepła przez długi czas.
- Cukrzyca – cukier (glukoza) to paliwo, które napędza nasze ciało. Bez wystarczającej ilości energii możemy obserwować zmęczenie – jest to jeden z pierwszych sygnałów ostrzegawczych przy tej chorobie.
- Depresja – jest główną chorobą, która wpływa na rozwój naszego snu. Bez leczenia, objawy depresji mogą trwać przez kilka tygodni, miesięcy lub nawet lat. Często depresja może spowodować obniżenie energii, problemy z pamięcią i koncentracją.
- Reumatoidalne zapalenie stawów – ta choroba autoimmunologiczna nie zawsze jest łatwa do wczesnego zdiagnozowania, ale istnieją pewne subtelne wskazówki szukać. Reumatoidalne zapalenie stawów ma miejsce, gdy układ odpornościowy zwraca się przeciwko sobie i atakuje zdrowe tkanki stawowej, co czasem prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia kości i chrząstki.
- Chroniczne zmęczenie – ból głowy, mięśni czy stawów – to oczywiście kolejne przyczyny słabszej kondycji naszych organizmów.
- Bezdech senny – często symptomem bezdechu może być chrapanie lub zmęczenie tuż po przebudzeniu. Ponieważ bezdech senny może prowadzić do chorób serca, nadciśnienia, a nawet udaru, ważne są częste wizyty u lekarza.
Źródło: www.prevention.com
Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]