Polecane ćwiczenia
Home » Zdrowie i uroda » Porady » Objawy zawału serca. Dowiedz się teraz, pomóż sobie i bliskim
Na co musisz uważać, jeżeli chcesz dbać o serce?
Sprawdź jakie są objawy zawału serca.

Objawy zawału serca. Dowiedz się teraz, pomóż sobie i bliskim

Zawałem nazywa się zwyczajowo zawał mięśnia sercowego. Z powodu niedokrwienia wynikającego często z zamknięcia tętnicy wieńcowej serce zaczyna powoli obumierać. Pojawia się wtedy martwica serca. W krajach wysokorozwiniętych kultury zachodu zawały serca oraz w ogóle choroby układu krążenia są głównymi przyczynami zgonów.

Kto powinien szczególnie uważać?

Narażone są osoby po 40-tym roku życia. Zawał częściej dotyka mężczyzn (już nawet po 30-tym roku życia), rzadziej kobiet. Czynniki, które sprzyjają zawałom serca to otyłość, nadwaga oraz nadciśnienie tętnicze.

Osoby palące tytoń są w grupie szczególnego ryzyka. Jeśli wykryto wysoki poziom cholesterolu lub zaburzoną proporcję pomiędzy cholesterolem HDL i LDL to również jest znak, że zawał może wystąpić.

Z przyczyn, czy chorób wrodzonych, wymienia się przerost lewej komory serca. Również osoby chorujące na cukrzycę powinny badać się regularnie.

Jak się chronić?

  • Przejść na zrównoważoną dietę

  • Odstawić używki

  • Uprawiać sport, zwiększyć swoją codzienną aktywność fizyczną

Objawy zawału serca

Chory odczuwa bardzo silny ból w klatce piersiowej po stronie serca. Osoby chore na cukrzycę mogą nie odczuwać aż tak dotkliwych bolesności. Ból ten nie ustępuje przez około 20 minut. Promieniuje w stronę szczęki, szyi, ale również pleców i brzucha.

Osoby przechodzące zawał zaczynają również odczuwać silny lęk i panikę, zwłaszcza przed śmiercią. U osób starszych może wystąpić duszność.

Osoba chora staje się blada i pobudzona ruchowo. Bardziej się poci, jej serce bije szybciej lub widoczne są zaburzenia tętna. Mogą wystąpić wymioty i mdłości, często chorzy mdleją albo tracą przytomność. Skarzą się na mocne zawroty głowy. Ciekawym objawem widocznym gołym okiem jest zasinienie warg, stóp i rąk. Temperatura ciała wzrasta do około 38,5 stopnia Celsjusza.

Cukrzycy badający cukier regularnie mogą również zauważyć podwyższony poziom glukozy we krwi – to również może być objawem zbliżającego się zawału serca.

Nieswoiste objawy zawału serca

Spośród innych objawów również zgłaszanych przez chorych znajdują się również te bardzo nietypowe. W przypadku 2,8% mężczyzn przeżywających zawał, jako objaw pojawia się szum w uszach. Może również wystąpić czkawka (1,5%), kaszel (15,5%), odbijanie (12,8%) czy bóle całkowicie poza klatką piersiową (8,2%).

Każdy zawał serca może objawiać się w inny sposób, dlatego jakikolwiek, nawet najmniejszy ból w okolicy klatki piersiowej należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Tym bardziej, jeśli chory uskarża się na którykolwiek z powyższych, innych objawów dodatkowych.

Odwiedź ZnamLek.pl – rzetelne opinie o lekach


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Przeczytaj też:

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Sprawdź też

Jak wybrać rodzaj depilacji?

Sposoby i rodzaje depilacji

Owłosienie ciała jest nieestetyczne, więc wiele osób wypowiada mu wojnę. Z tego powodu konieczne jest …

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o