Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Na co musisz uważać, jeżeli chcesz dbać o serce?
Sprawdź jakie są objawy zawału serca.

Objawy zawału serca. Dowiedz się teraz, pomóż sobie i bliskim

Zawałem nazywa się zwyczajowo zawał mięśnia sercowego. Z powodu niedokrwienia wynikającego często z zamknięcia tętnicy wieńcowej serce zaczyna powoli obumierać. Pojawia się wtedy martwica serca. W krajach wysokorozwiniętych kultury zachodu zawały serca oraz w ogóle choroby układu krążenia są głównymi przyczynami zgonów.

Kto powinien szczególnie uważać?

Narażone są osoby po 40-tym roku życia. Zawał częściej dotyka mężczyzn (już nawet po 30-tym roku życia), rzadziej kobiet. Czynniki, które sprzyjają zawałom serca to otyłość, nadwaga oraz nadciśnienie tętnicze.

Osoby palące tytoń są w grupie szczególnego ryzyka. Jeśli wykryto wysoki poziom cholesterolu lub zaburzoną proporcję pomiędzy cholesterolem HDL i LDL to również jest znak, że zawał może wystąpić.

Z przyczyn, czy chorób wrodzonych, wymienia się przerost lewej komory serca. Również osoby chorujące na cukrzycę powinny badać się regularnie.

Jak się chronić?

  • Przejść na zrównoważoną dietę

  • Odstawić używki

  • Uprawiać sport, zwiększyć swoją codzienną aktywność fizyczną

Objawy zawału serca

Chory odczuwa bardzo silny ból w klatce piersiowej po stronie serca. Osoby chore na cukrzycę mogą nie odczuwać aż tak dotkliwych bolesności. Ból ten nie ustępuje przez około 20 minut. Promieniuje w stronę szczęki, szyi, ale również pleców i brzucha.

Osoby przechodzące zawał zaczynają również odczuwać silny lęk i panikę, zwłaszcza przed śmiercią. U osób starszych może wystąpić duszność.

Osoba chora staje się blada i pobudzona ruchowo. Bardziej się poci, jej serce bije szybciej lub widoczne są zaburzenia tętna. Mogą wystąpić wymioty i mdłości, często chorzy mdleją albo tracą przytomność. Skarzą się na mocne zawroty głowy. Ciekawym objawem widocznym gołym okiem jest zasinienie warg, stóp i rąk. Temperatura ciała wzrasta do około 38,5 stopnia Celsjusza.

Cukrzycy badający cukier regularnie mogą również zauważyć podwyższony poziom glukozy we krwi – to również może być objawem zbliżającego się zawału serca.

Nieswoiste objawy zawału serca

Spośród innych objawów również zgłaszanych przez chorych znajdują się również te bardzo nietypowe. W przypadku 2,8% mężczyzn przeżywających zawał, jako objaw pojawia się szum w uszach. Może również wystąpić czkawka (1,5%), kaszel (15,5%), odbijanie (12,8%) czy bóle całkowicie poza klatką piersiową (8,2%).

Każdy zawał serca może objawiać się w inny sposób, dlatego jakikolwiek, nawet najmniejszy ból w okolicy klatki piersiowej należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Tym bardziej, jeśli chory uskarża się na którykolwiek z powyższych, innych objawów dodatkowych.

Odwiedź ZnamLek.pl – rzetelne opinie o lekach


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

urolog kiedy warto się wybrać

Kiedy warto wybrać się do urologa?

Niektórzy uważają, że urolog jest swego rodzaju żeńskim odpowiednikiem ginekologa. Nie jest to jednak prawda, …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail