Co musisz wiedzieć o sokach z kartonu?
Czy soki z kartonu są naprawdę zdrowe? Jak je wybrać?

Soki z kartonu – czy rzeczywiście takie zdrowe?

W gorący letni dzień, po treningu czy zwyczajnie, dla przyjemności, sięgamy po soki owocowe w celu ugaszenia pragnienia. Najbardziej dostępne dla wszystkich konsumentów są soki w kartonach. Występują w szerokim asortymencie, zarówno pod względem rodzajów, jak i ceny. Czy jednak rzeczywiście są one tak zdrowe, jak sądzimy?

Soki owocowe pełne witamin

Panuje obiegowy pogląd mówiący o tym, że owoce i ich przetwory, w tym soki, są źródłem wielu ważnych dla zdrowia witamin i mikroelementów, a także błonnika pobudzającego do pracy perystaltykę jelit. Rzeczywiście, większość owoców zalecana jest do spożycia przy brakach witaminowych.

Jedna szklanka soku owocowego może zastąpić z powodzeniem jedną z 5 zalecanych do spożycia dziennych porcji warzyw i owoców. Niemniej, soki w kartonach niekoniecznie muszą zawierać kompleksy witamin, których oczekujemy.

Należy wnikliwie wczytywać się w etykiety opakowań soków warzywnych i owocowych, aby wybrać te, które rzeczywiście wpłyną pozytywnie na stan naszego zdrowia. Najważniejsze, aby sok nie był dosładzany cukrem lub słodzikami i pochodził ze 100 proc. owoców, w których występują już naturalne cukry. Tylko wówczas będą znajdowały się w nim witaminy i składniki mineralne, których oczekuje konsument.

Soki są źródłem naturalnych związków bioaktywnych, ale te w kartonie mogą zawierać potencjalnie szkodliwe dla człowieka substancje konserwujące.

Nie zawsze zdrowe

Soki, nektary i napoje owocowe w kartonach, zwłaszcza te najtańsze, są słodzone często aspartamem, podejrzewanym o rakotwórcze działanie. Jest to popularny, tani zamiennik cukru białego, prostego. Warto zadać sobie trud i przeczytać skład soku owocowego, jaki sami chcemy wypić lub podać naszym dzieciom.

Jeśli zawiera on mniej niż 50 proc. owoców, substancje konserwujące, sztuczne słodziki i barwniki, lepiej w ogóle go nie kupować. Najzdrowsze pozostają soki owocowe samodzielnie wyciśnięte przy użyciu sokowirówki. W takim przypadku mamy pełną świadomość tego, co pijemy.

Sok owocowy powinien być produktem w 100 procentach pochodzącym z owoców. W jego składzie należy szukać soku wyciśniętego bezpośrednio z owoców lub otrzymanego z zagęszczonego soku owocowego, poprzez odtworzenie proporcji odparowanej uprzednio wody.

Na opakowaniu soku znajdziemy informacje o tym, ile i jakich witamin zawiera dany produkt. Jeśli sok wzbogacono o witaminę C lub dosłodzono go cukrem, bezwzględnie taka informacja musi być ujawniona na etykiecie produktu.

Jak powstaje sok z kartonu?

W zależności od tego, czy mamy do czynienia z sokiem 100 proc., z nektarem czy napojem owocowym, inny będzie ich proces produkcji. Sok 100 proc. powstaje wyłącznie z owoców, bez żadnych dodatków. Nektar wcale nie będzie lepszy od soku, bowiem zgodnie z nazewnictwem Unii Europejskiej jest to rozcieńczony wodą, świeży lub odtworzony z koncentratu sok z dodatkiem cukru.

Do jego wyprodukowania należy zużyć od 25 do 50 proc. soku owocowego. Mniejsza ilość soku w tym produkcie musi zostać uzupełniona cukrem – około 20 łyżeczek na 1 litr i wodą – około 440 ml na 1 litr produktu. Napoje owocowe w kartonach to jeszcze bardziej rozcieńczone wodą soki z dodatkiem cukru.

Mogą w rzeczywistości zawierać 5-20 proc. soku, chemiczne konserwanty, aromaty, sztuczne środki słodzące i syntetyczne barwniki.

Najlepiej więc kupować soki 100 proc. w kartonach lub butelkach, albo samodzielnie wyciskać sok z ulubionych owoców. Wtedy będziemy mieć pewność, że otrzymany napój będzie zdrowy.

Autorem artykułu jest Anna Szymańczuk z portalu internetowego o medycynie, zdrowiu i urodzie – MedycynaPRESS.pl


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Czy ocet jabłkowy odchudza?

Czy ocet jabłkowy odchudza? W czym pomaga?

Proces odchudzania jest dość złożony. Musisz zadbać nie tylko o regularną aktywność fizyczną, ale także …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail