Wszystkie metody leczenia wad zgryzu

Wady zgryzu u dzieci i młodzieży, a także u osób dorosłych mogą niekorzystnie wpływać na ich samoocenę i niejednokrotnie powodować kompleksy. Brak poczucia pewności siebie w dorosłym życiu powoduje dyskomfort i w konsekwencji może nawet prowadzić do zaburzeń psychicznych.Dlatego warto zmierzyć się z tym wyzwaniem i podjąć leczenie u odpowiedniego specjalisty – lekarza ortodonty. Ortodoncja jest dziedziną medycyny, która leczy wszelkie wady zgryzu przy użyciu najnowocześniejszych technik. Lekarz ortodonta ściśle współpracuje ze stomatologiem, gdyż leczenie wad zgryzu można przeprowadzić wówczas, gdy zęby są zdrowe.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Leczenie wad zgryzu to nie tylko kwestia estetyki

Leczenie wad zgryzu to nie tylko kwestia estetyki, lecz również zdrowia. Krzywy zgryz jest bowiem przyczyną wielu poważnych schorzeń. Może zwiększać ryzyko i rozwój próchnicy, a także powodować choroby przyzębia, dziąseł oraz stawów skroniowo- żuchwowych. Specjalistyczne Centrum Ortodoncji ortolingwa2.plzajmuje się leczeniem wad zgryzu i dąży do leczenia bezekstrakcyjnego, co oznacza, że pacjent ma szansę wyleczyć wadę zgryzu bez konieczności usuwania zębów.

Jaki aparat będzie odpowiedni do Twojej wady zgryzu

Istnieje kilka rodzajów wad zgryzu, które można podzielić ze względu na ich układ wobec płaszczyzny czołowej, płaszczyzny poziomej albo płaszczyzny strzałkowej. Tyłozgryz oraz przodozgryz to nieprawidłowe ułożenie zębów wobec płaszczyzny czołowej, natomiast nadgryz, zgryz otwarty oraz zgryz głęboki odnoszą się do niewłaściwego umiejscowienia zębów względem płaszczyzny poziomej.

Inne wady zgryzu związane z budową szczęk, takie jak zwężenie szczęk, boczne przemieszczenie żuchwy, a także zgryz krzyżowy i przewieszony wiążą się z ich ułożeniem względem płaszczyzny strzałkowej. Niezależnie od rodzaju wady zgryzu, należy ją leczyć, aby poprawić komfort życia pacjenta i zapobiec rozwojowi innych chorób.

Sposoby leczenia wad zgryzu

Istnieje kilka skutecznych metod leczenia wad zgryzu, wśród których noszenie tradycyjnego aparatu jest niemalże powszechne. Bardzo popularną metodą korekty wadliwego zgryzu jest aparat nakładkowy. Aparaty nakładkowe stanowią zestawy przezroczystych nakładek wykonanych ze specjalnego rodzaju poliuretanu, tzw.

SmartTrack. Nakładki na zęby są elastyczne, dzięki czemu idealnie dopasowują się do zgryzu, poza tym są niemalże niedostrzegalne dla otoczenia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nakładki nie posiadają elementów aparatu tradycyjnego, czyli zamków czy łuków, dlatego są niezwykle cenione przez osoby regularnie uprawiającej sport. Zamki tradycyjnych aparatów ortodontycznych mogą ulec uszkodzeniu podczas wstrząsów czy uderzeń, drucik może się złamać, a zamek odkleić.

Metoda lingwalna – jak wygląda leczenie

Inną metodą leczenia wad zgryzu są aparaty lingwalne, czyli językowe. Ich nazwa pochodzi od sposobu umieszczenia aparatu – po stronie wewnętrznej zębów, czyli od języka. To bardzo skuteczny sposób korekty zgryzu, gdyż zapewnia dyskrecję w trakcie całego procesu leczenia.

Aparat lingwalny nazywany również aparatem incognito to rewolucyjna metoda leczenia wad zgryzu. Oznacza bowiem niewidoczny sposób wyrównywania zębów. Jest wygodnym rozwiązaniem przeznaczonym zwłaszcza dla bardzo wymagających pacjentów, którym zależy na dyskretnym leczeniu. Aparaty językowe mogą wyleczyć większość wad ortodontycznych i są niezwykle skuteczne. Ponadto w przypadku ich stosowania leczenie trwa zazwyczaj nieco krócej, co wiąże się bezpośrednio z siłą oddziałującą na zęby, która jest znacznie bliżej miejsca oporu. W konsekwencji zęby nieprawidłowo ułożone w łukach przemieszczają się szybciej, co sprzyja procesowi leczenia.

Leczenie aparatem ortodontycznym – korzyści

Badania prowadzone przez lekarzy i naukowców dowiodły, że leczenie wadliwego zgryzu pozwala opóźnić efekty starzenia. Wadliwy zgryz zębów bywa przyczyną ścierania zębów, z kolei stłoczenie zębów w szczękach powoduje zapadanie tkanek miękkich, co sprawia pogłębienie zmarszczek mimicznych na policzkach i wokół ust. Odtworzenie prawidłowego układu zębów w szczękach pozwala na właściwe podparcie tkanek miękkich oraz wizualne powiększenie ust, co wpływa na korzystny wygląd twarzy.

Warto również pamiętać, że krzywy zgryz zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy i osadzania się kamienia nazębnego. Dlatego skutecznie wyprostowane zęby pozwalają dłużej zachować ładny wygląd skóry oraz zdrowe zęby.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Check Also

Jak mierzyć temperaturę temometrem bezdotykowym - instrukcja krok po kroku

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Zastanawiasz się jak prawidłowo zmierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Nie wiesz, jak działa taki termometr? Dlaczego …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail