Cellulit jest przypadłością typowo kobiecą, polegającą na nierównomiernym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, wody i produktów przemiany materii. W ten sposób powstaje obrzęk, zakłócający funkcjonowanie sąsiednich tkanek łącznych oraz zaburzający cyrkulację krwi i limfy. W wyniku tych przemian na skórze pojawia się charakterystyczna struktura, przypominającą skórkę pomarańczy, czyli skóra traci jędrność, jej powierzchnia jest pofałdowana, pełna zgrubień. Takie zmiany najczęściej widoczne są na udach, pośladkach, brzuchu, biodrach czy ramionach.
Cellulit, czyli defekt kosmetyczny w postaci zmian na skórze nie powinien być mylony z cellulitisem, czyli bakteryjnym zapaleniem tkanki łącznej, wymagającym skomplikowanego i prowadzonego pod okiem specjalisty leczenia antybiotykami.
Rodzaje cellulitu
Cellulit dotyka obecnie prawie 80-90% kobiet na całym świecie, zupełnie niezależnie od ich wieku, a także wagi. Jest to możliwe, gdyż istnieje kilka różnych odmian cellulitu, najczęściej określają one sposób jego powstania lub stopień zaawansowania.
Cellulit wodny
Cellulit wodny może wystąpić u każdej kobiety, ponieważ powstaje zawsze, gdy zaburzony zostaje naturalny rytm hormonalny, regulujący gospodarkę wodno-tłuszczową organizmu i w efekcie nadmierna ilość wody pozostaje zatrzymana w tkankach. Z tego powodu na cellulit wodny szczególnie podatne są kobiety w ciąży, nastolatki w okresie dojrzewania i kobiety w okresie menopauzalnym, gdyż w organizmie mają wtedy miejsce duże wahania poziomu hormonów.
Ten typ cellulitu łatwo rozpoznać: ściśnięta palcami skóra jest pofałdowana, opuchnięta, napięta i lśniąca. W przypadku tego rodzaju cellulitu nie ma potrzeby redukowania wagi, ponieważ to nie tłuszcz powoduje nieestetyczny wygląd skóry, ale zgromadzona w organizmie woda. Najskuteczniej zadziała w tym momencie masaż oraz dieta, eliminująca sól i kawę.
W suplementach i kosmetykach powinnyśmy szukać ekstraktów roślinnych: wyciągu z winogron, wąkrotki azjatyckiej, miłorzębu japońskiego, nostrzyka i morszczynu oraz oleju z ogórecznika. Wpływają one na uszczelnienie naczyń krwionośnych, działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, zapobiegając nadmiernemu zatrzymywaniu wody w organizmie.
Cellulit tłuszczowy
Cellulit tłuszczowy zazwyczaj pojawia się u kobiet ze zbyt dużą zawartością tkanki tłuszczowej, u kobiet z nadwagą i u pań z zaburzeniami przemiany materii. Charakteryzuje się tym, że ściśnięta skóra nie dość, że uwidacznia grudki, to jeszcze boli. To wynik ucisku nadmiernie rozrośniętych komórek tłuszczowych na zakończenia nerwów.
Niestety ten typ cellulitu jest bardzo ciężkim przeciwnikiem i wymaga walki na wielu frontach, dlatego niezbędne będą zmiany w codziennej diecie, systematyczna aktywność fizyczna oraz regularne zabiegi pielęgnacyjne.
Ze względu na stopień zaawansowania cellulitu, wyróżnia się również jego 4 fazy. Począwszy od lekkiej fazy I, gdzie cellulit jest całkowicie odwracalny i widoczny dopiero po ściśnięciu skóry aż po fazę IV, w której grudki są duże, bolesne i nierzadko wymagają konsultacji lekarskiej.
Przyczyny powstawania cellulitu
Nawet, jeśli nie masz dużych predyspozycji do powstawania cellulitu, a twoja gospodarka wodno-lipidowa działa bez zarzutu, cellulit może się u Ciebie pojawić pod wpływem niekorzystnego dla zdrowia trybu życia. Oto czego, powinnaś unikać, aby nie zwiększać ryzyka wystąpienia pomarańczowej skórki:
- Praca za biurkiem – 8 godzin w pozycji siedzącej, praktycznie bez ruchu, z nogą założoną na drugą nogę. Niestety przybieranie jednakowej pozycji siedzącej czy stojącej przez długi czas, prowadzi do zaburzeń krążenia i powstawania obrzęków.
- Niedostateczna ilość ruchu – poruszanie się głównie samochodem, mała aktywność fizyczna. Jeżeli nie ćwiczysz regularnie istnieje duże ryzyko, że zjadasz więcej kalorii niż jesteś w stanie spalić, w efekcie czego odkłada się tkanka tłuszczowa, pojawia się nadwaga.
- Noszenie zbyt obcisłych ubrań – a zwłaszcza spodni, bielizny wyszczuplającej czy butów na wysokim obcasie. Niestety taki ubiór, pomimo że bardzo efektowny, nie pozostaje obojętny dla naszego zdrowia. Może powodować zwiotczenie mięśni i ścięgien, utrudniać przepływ krwi i limfy w kończynach, a także przyczyniać się do zastoju płynów i w efekcie rozwoju cellulitu.
- Palenie papierosów – Obecna w papierosach nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, utrudnia dostarczenie komórkom tlenu, a przede wszystkim hamuje proces spalania tłuszczu. Papierosy niszczą też witaminę C, która działa antyoksydacyjnie.
- Niewłaściwa dieta – czyli zbyt dużo tłuszczu, soli, węglowodanów prostych, przetworzonej żywności, a zbyt mało błonnika, białka i zdrowych kwasów tłuszczowych – wszystko to przyczynia się do gromadzenia szkodliwych produktów przemiany materii, osłabia regenerację skóry i wpływa niekorzystnie na cały organizm.
- Wahania w stężeniu estrogenów (hormonów płciowych), zwłaszcza w okresie „burz hormonalnych”, czyli głównie w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy. Niektóre kobiety obserwują u siebie pogłębienie cellulitu w czasie przyjmowania antykoncepcyjnych środków hormonalnych.
Sprawdź treningi na cellulit
Szukasz treningów na cellulit? Koniecznie sprawdź te propozycje:
- Trening na cellulit – 25 minutowy, kompleksowy trening wypalający cellulit. Idealny dla osób z dużą nadwagą i bólami kolan.
A próbowała któraś z Was serum Vialise? Zastanawiam się nad kupnem. Czytałam na forach dobre opinie, ale nikt z kręgu osób, które znam nie słyszały o tym kremie… dodam, że ćwiczę, jem zdrowo i niskokalorycznie ale cellulit cały czas jest.
mam i jest bardzo w porządku. wiadomo wszystko samo się nie zrobi ale jeżeli chodzi o niego to ma okej skład więc nic mu zarzucić nie można 😀
Cos nowego jeszcze jestescie w stanie polecic?
Kiedy najlepiej wykonywac pielegnacje?
Najlepiej uważać na dietę i ćwiczenia cały czas. Chwilę się zasiedzisz i może Ci się pojawić znowu cellulit. Sama w czasie pierwszego lockdownu dostałam grudek tyle, że hej xD Także nawet w domu sobie warto włączyć Mel B na youtubie i zacząć ćwiczyć. Dieta to normalka, a co do pielęgnacji to masaż sama możesz zrobić, body wrapping też, jedynie krem sama sobie z nolicell kupiłam. Resztę w domu sama robię. Nawet peeling możesz z kawy, cukru i oliwy zrobić.
Bardzo fajny artykuł 🙂 Właśnie się zastanawiałam jaki mam cellulit i wydaje mi się, że to będzie raczej wodny. Dostanę jaką radę co robić dalej?
Po pierwsze warto zadbać o to żeby pic odpowiednią ilość wody, a dodatkowo można się wspomóc kremami, które zawierają w sobie kofeinę, która również pomaga zwalczać nadmiar zmagazynowanej wody w organizmie
A oprócz kofeiny co może być jeszcze w takim kremie, bo jak sobie szukałam to bardzo dużo jest różnych co ją właśnie mają?
Na pewno dobry będzie każdy krem co ma w sobie różne ekstrakty. A i ich jest ogrom po prostu, ale takie które sama znam i warto byłoby ich szukać to między innymi ekstarkt z Arniki, zielonej herbaty, bluszczu, ruszczyka czy kasztanowca