Temat wydaje się oczywisty i w zasadzie taki jest. Należy sobie jednak zadąć pytanie: kiedy ostatnio robiłam przegląd domowej apteczki i sprawdziłam, czy niczego w niej nie brakuje, a leki nadal są przydatne do spożycia? A może w ogóle nie masz takiego niezbędnika w domu? Jeżeli nie, to warto sobie taką apteczkę skompletować lub sprawdzić zawartość aktualnej i uzupełnić ewentualne braki.
Domowa apteczka powinna zawierać niezbędne narzędzia i leki, które mogą się okazać kluczowe w sytuacjach awaryjnych, podczas wystąpienia drobnych urazów oraz udzielania pierwszej pomocy. W naszym artykule omówimy 8 przedmiotów, które – naszym zdaniem – są niezbędnym wyposażeniem domowej apteczki.
8 niezbędnych elementów domowej apteczki
1. Opatrunki i bandaże
Opatrunki i bandaże różnej wielkości są fundamentalnymi elementami apteczki. Mogą być używane do zabezpieczania ran, opatrywania skaleczeń czy owrzodzeń. Dzięki nim można zapobiec infekcjom i przyspieszyć proces gojenia.
Przy zakładaniu lub zmianie opatrunku należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- przed założeniem opatrunku umyj dokładnie ręce,
- do zakładania opatrunku na ranę z wysiękiem załóż rękawiczki ochronne,
- dobierz odpowiedni rozmiar opatrunku (lub obetnij go tak, aby pasował do miejsca zranienia),
- oczyść ranę (przemyj miejsce zranienia pod bieżącą wodą lub użyj roztworu soli fizjologicznej bądź preparatu przeznaczonego do płukania ran);
- nałóż na zmianę chorobową preparat leczniczy, który skróci czas gojenia (opcjonalnie);
- naklej plaster na ranę (lub nałóż opatrunek nieprzylepny i zabezpiecz go opatrunkiem wtórnym).
Pamiętaj, że opatrunki również mają swoją datę ważności!
2. Leki przeciwbólowe
Leki takie jak paracetamol czy ibuprofen są niezastąpione w przypadku bólu, gorączki czy stanów zapalnych. Należy jednak pamiętać o braniu odpowiedniej dawki, o przeciwwskazaniach i dacie przydatności do spożycia.
3. Sprzęt medyczny
Chodzi przede wszystkim o termometr, a także ciśnieniomierz, które pozwalają na bieżąco monitorować zdrowie w domu. Tutaj świetnie sprawdzą się ciśnieniomierze i termometry elektroniczne), które nie wymagają specjalistycznej wiedzy w trakcie ich użycia i pozwalają na szybkie wykrycie gorączki czy problemów z ciśnieniem krwi.
4. Nożyczki i pęseta
Nożyczki są przydatne do cięcia plastrów, opatrunków i bandaży, a pęseta przydaje się do usuwania drzazg lub innych ciał obcych z ran.
5. Sól fizjologiczna
Może być używana do przemywania ran, higieny oczu, czyszczenia uszu, nebulizacji i inhalacji górnych dróg oddechowych czy nawilżania śluzówki nosa. W domowej apteczce najczęściej przydaje się do polewania/przemywania ran, co pomaga w usunięciu ciał obcych i działa odkażająco.
6. Maseczki i rękawiczki jednorazowe
W dobie pandemii COVID-19, maseczki i jednorazowe rękawiczki stały się niezbędnym elementem wyposażenia domowej apteczki, ale także naszej codzienności. Zapewniają one ochronę przed infekcjami i pomagają w zachowaniu higieny w sytuacjach awaryjnych.
7. Leki przeciwhistaminowe
Antyhistaminiki mogą pomóc w łagodzeniu objawów alergii, takich jak swędzenie, katar czy obrzęk. Są dostępne bez recepty w postaci tabletek, syropów i aerozoli do nosa.
Warto regularnie sprawdzać zawartość apteczki i dbać o daty ważności leków oraz opatrunków, aby mieć pewność, że będą gotowe do użycia w razie potrzeby. Domowa apteczka to ważne narzędzie, które może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa i zdrowia całej rodziny.
8. Plastry
Plaster to rodzaj opatrunku, który możemy przykleić do ciała. To najprostsze rozwiązanie w przypadku wystąpienia niewielkich obrażeń. Służy on do zatamowania krwi, a także zabezpieczenia rany przed zabrudzeniami, urazami mechanicznymi i zakażeniami. Może też zabezpieczać skórę przed nadmiernym naciskiem czy tarciem. Współcześnie możemy znaleźć naprawdę różne rodzaje plastrów: opatrunkowe, przeciwbólowe, rozgrzewające, odchudzające, wspomagające walkę z uzależnieniem od nikotyny, plastry szwy, plastry na pęcherze, na oparzenia, ze srebrem i wiele, wiele innych.
Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem serwisu