Jakie właściwości ma łopian?

Cenne właściwości łopianu

Niezwykle cenioną rośliną w medycynie naturalnej jest łopian. Posiada on liczne właściwości prozdrowotne, przez co niezwykle korzystnie wpływa na działanie układu moczowego oraz trawiennego. Ponadto jest pomocny w leczeniu cukrzycy, jak również chorób skóry. Warto więc nieco bliżej go poznać.

Cenny rodzimy chwast – krótki opis

Łopian jest rośliną należącą do rodziny astrowatych występującej przede wszystkim w Europie, w tym w Polsce, ale także na Syberii, w Chinach i Japonii oraz w Himalajach. Ma charakterystyczny wygląd, ale chyba najbardziej znany jest ze względu na swoje owoce „rzepy”, które z łatwością przyczepiają się choćby do odzieży.

Poza tym łopian kwietnie na purpurowo, a jego kwiaty przybierają postać koszyków okrytych haczykowatymi łuskami. Łopian ma również specyficzne liście – duże, mięsiste i owłosione po spodniej stronie.

Prozdrowotne właściwości łopianu

W ziołolecznictwie wykorzystuje się przede wszystkim korzeń łopianu, ale także liście. Swoje prozdrowotne właściwości roślina zawdzięcza obecności takich substancji, jak:

  • związki poliacetylenowe;
  •  seskwiterpeny;
  •  falwonoidy;
  •  inulina;
  •  kwas arktygenowy;
  •  garbniki;
  •  sole mineralne (potas, żelazo, wapń, magnez i cynk);
  •  witaminy (C i E oraz kwas foliowy),

W związku z tym korzeń łopianu działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, a więc przeciwzapalnie i ściągająco. Ponadto wykazuje działanie rozkurczowe, moczopędne. Roślina, dzięki zawartości w niej inuliny i kwasu arktygenowego jest pomocna w leczeniu cukrzycy – reguluje poziom cukru we krwi oraz pobudza trzustkę do wydzielania insuliny, zmniejsza także insulinoodporność. Łopian bardzo korzystnie oddziałuje na układ trawienny i moczowy.

Wzmaga wydzielanie soku żołądkowego i żółci w wątrobie, jak również enzymów trawiennych w trzustce. Dzięki temu usprawnia proces trawienia. Poza tym wykazuje działanie moczopędne, co usprawnia wydalanie toksyn z organizmu. Znajduje więc zastosowanie w leczeniu schorzeń układu moczowego, w tym kamicy nerkowej.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Check Also

Jak mierzyć temperaturę temometrem bezdotykowym - instrukcja krok po kroku

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Zastanawiasz się jak prawidłowo zmierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Nie wiesz, jak działa taki termometr? Dlaczego …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail