Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

czym najlepiej zastąpić cukier?
Jakie zamienniki cukru są najlepsze?

Czym zastąpić cukier? Dieta bezcukrowa

Cukier ma niezbyt dobry PR. Uzależnia, wywołuje choroby, sprzyja nadwadze i otyłości. Czym go zastąpić?


O szkodliwym wpływie cukru na zdrowie wciąż słyszymy i czytamy, a jednak jemy słodycze na potęgę. Dlaczego tak trudno nam oprzeć się słodkościom i czy można je czymś zastąpić? Czy całkowite wyeliminowanie cukru z diety nie jest przegięciem w drugą stronę? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Cukier biały

W przemyśle spożywczym stosuje się najczęściej cukier buraczany, nazywany również cukrem białym. Składa się on głównie z sacharozy, która w procesie przemian metabolicznych przekształca się w glukozę i fruktozę. Cukier nie dostarcza niczego poza samą energią, którą można pozyskiwać z innych węglowodanów. Jest przy tym bardzo kaloryczny: w 100 g zawiera się aż 405 kcal. Nadmierna konsumpcja białego cukru sprzyja próchnicy, miażdżycy, cukrzycy oraz chorobom serca.

Cukier trzcinowy

Cukier biały można zastąpić cukrem trzcinowym, który zawiera cenne składniki odżywcze, takie jak potas, żelazo, wapń i magnez. Ma też mniej kalorii. Jest jednak jedno ale. Otóż cukier trzcinowy ma również większy indeks glikemiczny, w większym stopniu podnosi więc poziom cukru we krwi. Nadmierne objadanie się produktami bogatymi w cukier trzcinowy może prowadzić nawet do hipoglikemii.

Fruktoza

Innym substytutem cukru białego jest znajdująca się w owocach fruktoza. Ma niższy indeks glikemiczny i bardziej słodki smak, ale nie syci tak bardzo jak sacharoza. Poza tym jest cukrem prostym – przyczynia się do wzrostu wagi, sprzyja nadciśnieniu, cukrzycy, chorobom układu krążenia.

Miód

Najzdrowszym zamiennikiem cukru białego spośród wszystkich tutaj wymienionych jest miód. Mimo że w dużej mierze składa się z cukrów prostych, to jednak ma korzystniejszy wpływ na funkcjonowanie organizmu niż pozostałe cukry.

Oczyszcza go z toksyn, zabija szkodliwe bakterie, reguluje ciśnienie tętnicze i wzmacnia odporność. Poza tym nie szkodzi zębom i wpływa korzystnie na pracę umysłu, wyostrzając zdolność do koncentracji. Miód znajduje zastosowanie również w branży kosmetycznej: hamuje procesy starzenia, zapobiega powstawaniu zmarszczek i nawilża skórę.

Chcesz mieć szczupłą, atrakcyjną sylwetkę? Zastąp cukier zdrowszymi substytutami, a szybko zauważysz efekty. W modyfikowaniu diety warto uwzględnić wskazówki z tego artykułu:

https://likeastore.com/pl/odchudzanie-to-nie-taka-straszna-rzecz/

Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Jak często pić wodę w ciągu dnia i jaki ma wpływ na nasze zdrowie.

10 powodów dlaczego warto pić regularnie wodę

Około 60% ludzkiego ciała składa się z wody. Jest ona niezbędna do życia i choć …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pobierz DARMOWY plan treningowy
w domu na 30 dni! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail