Zastosowanie laserów w medycynie estetycznej stale rośnie, znajdują one zastosowanie w leczeniu i upiększaniu niedoskonałości. Zapoznajmy się zatem z działaniem laserów diodowych służących do depilacji światłem.
Depilacja laserowa nazywana jest też selektywną fototermolizą SPTL, ponieważ jej działanie polega na dopasowaniu długości wytworzonej przez laser fali świetlnej oraz czasu trwania tego impulsu do wpływu na naświetlany obszar. Dopasowanie to powinno być jak najlepsze aby spowodować określone działanie przy jednoczesnym minimalnym wpływie na otaczającą tkankę. Obecnie lasery diodowe które posiadają długość fali świetlnej 810 nm potrafią selektywnie wprowadzić energię do melaniny która się ogrzewa i uszkadza mieszek włosa, a jednocześnie nie powodować innych negatywnych skutków do około. Melanina która jest ciemnym barwnikiem pochłania dużo szybciej energię niż inne jasne obiekty i woda w ciele.
Sprawdź depilacja laserowa Lublin, zapraszamy na zabiegi
Głównym celem działania laserów do depilacji jest wprowadzanie energii do melaniny, reszta zjawiska jest już konsekwencją tego. Melanina jest naturalną substancją występującą w ciele a dokładniej w skórze i decyduje o rodzaju karnacji. Dzieli się ona na dwa rodzaje: eumelanina oraz feomelanina.
Ta pierwsza nadaje włosom kolor brązowy lub czarny, druga natomiast kolor blond i rudy. Z tego powodu że depilacja laserowa jest selektywną fototermolizą to włosy o kolorze ciemnym jak czarne, brązowe, ciemny blond są skutecznie usuwane, w pozostałych przypadkach skuteczność jest ograniczona a dla siwych całkowicie nieskuteczna. Idealnym połączeniem są ciemne grube włosy i jasna cera, ale lasery, takie jak laser Nd: YAG, mogą z powodzeniem być skuteczne na czarnych włosach u pacjentów z ciemną skórą.
Depilacja przy pomocy laserów jak procedura medyczna została zatwierdzona po raz pierwszy 1997 roku w Stanach Zjednoczonych przez FDA czyli Food and Drug Administration. Zostało to określone jako „trwała redukcja włosów”. Jednak słowo trwałe nie oznacza w tym przypadku na zawsze lecz na kilka lat, ponieważ u części pacjentów następuje bardzo powolny proces odrastania włosów. Nie zmienia to jednak faktów że włosów jest zdecydowanie mniej niż przed zabiegiem.
W Polsce laserowe usuwanie owłosienia jest bardzo popularne, salony które dysponują najlepszym sprzętem są oblegane. Depilacja laserowa u nas nie jest procedurą regulowaną tz. zabieg może wykonywać każdy. Zdania na ten temat są mocno podzielone bo oczywistym jest że każda grupa zawodowa chce jak najwięcej dla siebie ugrać i każde ograniczenia powodują wzrosty zarobków niektórych grup.
Faktem jest że w Polsce najczęściej zabieg ten wykonują kosmetyczki dzięki czemu stawki są niższe a prawdopodobieństwo trwałego wyrządzenia szkody w czasie takiego zabiegu jest tak małe że często słyszymy o błędach lekarskich zakończonych tragedią a nie słychać o tym żeby komuś krzywdę wyrządziła kosmetyczka.
Skuteczność depilacji tak jak było napisane zależy od melaniny zawartej w skórze i to są indywidualne cechy każdego człowieka. Jednak z drugiej strony jeszcze ważniejsze są właściwości urządzenia które zostało do tego użyte. Ponieważ ciężko porównać na papierze dwa lasery które mają napisane identyczne parametry. Jednak laser wyprodukowany przez renomowaną firmę o globalnym zasięgu w porównaniu z nieznanym importowanym chińskim laserem pomimo identycznych właściwości w rezultacie w czasie zabiegu daje znacząco lepsze efekty.
Głównym powodem tego że jedne lasery są skuteczne a drugie nie to możliwość do wygenerowania odpowiedniej mocy o zadanej szerokości impulsu. Tak naprawdę tylko wysokiej jakości lasery są w stanie sprostać takim wymaganiom a ich chińskie podróbki pomimo tego że ich producenci deklarują wysokie parametry to w czasie pomiarów na precyzyjnych czujnikach rzadko osiągają 50% deklarowanych parametrów.
Zatem szerokość impulsu w zdecydowanej mierze decyduje o powodzeniu zabiegu. Długość ta bezpośrednio wpływa na uszkodzenia mieszka włosa jakie mogą być osiągnięte. Jeśli określona ilość energii w określonym zostanie wprowadzona do melaniny to tylko wtedy ta energia przemieniona w ciepło będzie w stanie uszkodzić mieszki włosa.
Duży wpływ na efektywność zabiegu ma również rozmiar plamki światła lasera, bo im większa końcówka zabiegowa to tak naprawdę światło może wniknąć głębiej. Skutkuje to głębszym wniknięciem energii i wytworzeniem większej temperatury. Zatem zabieg powinno się przeprowadzać na wysokich parametrach liczonych w J/cm2 aby mieszki włosa podgrzać jak najbardziej.
Efektem depilacji laserowej powinna być trwała i znacząca redukcja owłosienia i to jest w większości przypadków osiągane na wysokiej jakości sprzęcie. Jednak w czasie przeprowadzania wszystkich serii zabiegowych może dochodzić do lekkich i niegroźnych powikłań.
Przeważnie jest to różowa skóra, zaczerwienienie wokół mieszka lub lekkie pęcherzyki. To nie jest groźne i mija po 1-3 dniach. Poważniejsze powikłania to przebarwienia skóry i trądzik, na przebarwienia szczególnie narażone są osoby z ciemna karnacją. Dużą niedogodnością jest również ból w czasie depilacji, który jest znaczny bo depilacje laserem można porównać do zwykłego wypalania włosów.
Depilacja laserowa jest obecnie najbardziej popularną metodą pozbywania się niechcianego owłosienia jednak nie jest tania. Pomimo tego chętnych na takie zabiegi wcale nie ubywa, a wręcz przeciwnie, cały czas notuje się co raz to więcej klientów.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu