Dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy powinna znaleźć się w plecaku każdego turysty
apteczka

Skompletowanie apteczki pierwszej pomocy

Wyprawa w góry jest fantastycznym pomysłem na weekend. Warto jednak pamiętać o tym, by przed każdą, nawet najkrótszą trasą, odpowiednio się zabezpieczyć. Odpowiednio wyposażona apteczka powinna być pierwszą rzeczą, o której pomyślimy, gdy podejmiemy decyzję o zdobywaniu górskich szlaków.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Apteczka – opakowanie

Kompletowanie apteczki powinniśmy zacząć od określenia naszych umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy. Gdy je zrewidujemy, warto pomyśleć w czym będziemy przenosić jej zawartość. Pojemnik na apteczkę należy wybrać przed zakupem medykamentów, gdyż musimy je tak dobrać żeby się wszystko co niezbędne pomieściło. Samym pokrowcem może być np. niewielka kosmetyczka, jest stosunkowo wodoodporna i trwała. Dla bardziej wymagających polecamy pokrowce i zestawy gotowych apteczek, produkowane przez firmy związane z branżą turystyczną.

Co powinna zawierać apteczka?

Wyposażenie naszej apteczki powinno się składać z kilku podstawowych kategorii medykamentów:

· Tamowanie krwotoków oraz opatrywanie ran
· RKO (Resuscytacja krążeniowo- oddechowa) oraz ochrona ratownika i poszkodowanego
· Drobne skaleczenia, obtarcia oraz dezynfekcja
· Leki

Bandaże

W skład pierwszej kategorii powinny wejść bandaże, gazy jałowe, przylepce, chusta trójkątna, bandaż elastyczny. To podstawowy środek opatrunkowy przy opatrywaniu zarówno większych zranień, jak i stłuczeń, skręceń oraz zwichnięć. Przy wyborze bandaża należy zwrócić uwagę na to w co jest zapakowany; najlepsze są opakowania foliowe (papierowe pod wpływem wilgoci mogą się niszczyć).
Kolejnym aspektem jest rozmiar, standardowo bandaże mają długość 4 m. Jeżeli chodzi o szerokość zaleca się posiadanie kilku rozmiarów; idealnym rozwiązaniem będzie kilku bandaży o szerokości: 4, 6 i 10 cm.

Kompresy wyjałowione

Bezpośrednio na ranę kładziemy tylko i wyłącznie opatrunek sterylny. Najlepiej zakupić kompresy gazowe, czyli pocięte fragmenty opatrunku jałowego w opakowaniu: 3 sztuki o wymiarach 7,5×7,5cm. Należy posiadać w apteczce również nożyczki ratownicze.

Zestaw do resuscytacji krążeniowo – oddechowej (sztuczne oddychanie, „usta-usta”)

Choć prawdopodobieństwo jego użycia jest minimalne, trzeba go zawsze mieć w apteczce. Podczas tych zabiegów powinniśmy przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Do ochrony ratownika służą: rękawiczki lateksowe (jednorazowe) oraz maseczka do sztucznego oddechu,. Oba środki dostępne są w różnych wariantach. Najlepiej stosować te zbudowane z folii z membraną lub ustnikiem.

Folia NRC

Folia NRC zwana również folią życia, to niewielki pakunek, który może uratować poszkodowanemu życie (zwłaszcza w przypadku gwałtownego załamania pogody). Jest to element który w razie wypadku umożliwia zabezpieczenie pacjenta prze nadmiernym wychłodzeniem lub przegrzaniem.

Skaleczenia i otarcia

Drobne skaleczenia czy obtarcia podczas krótkich wypadów nie są zagrożeniem dla zdrowia, mogą jednak być poważnym utrapieniem i zepsuć nam cały wyjazd. Dlatego zalecamy zabieranie kilku plastrów na odciski, najlepiej w różnych rozmiarach, oraz kilku plastrów z opatrunkiem również różnej wielkości.
Do dezynfekcji dobrze zaopatrzyć się w wodę utlenioną w żelu, która w kontakcie z raną, nie tylko ją odkaża ale tworzy warstwę ochronną. Bardzo skuteczne są także waciki nasączone spirytusem, pakowane pojedynczo, dodatkowo możemy używać ich do wysuszania źle gojących się ran.
WAŻNE: Zawsze odkażamy tylko brzegi rany!

Leki

Leki, jest to kwestia indywidualna, każdy powinien dobierać leki według własnych upodobać. Powinien się zastanowić co na niego najlepiej działa, na co jest uczulony, jakich leków nie można łączyć. Podczas wypadów za miasto należy zabezpieczyć się w dwie podstawowe grupy leków:
· Przeciwbólowe- zalecane jest również posiadanie jednej maści na stłuczenia, obrzęki,
· Przeciw gorączkowe i na „ból gardła”
· Przeciwbiegunkowe (nagły atak może okazać się bardzo poważnym problemem).

Tak wyposażona apteczka turystyczna w powinna nam całkowicie wystarczyć podczas krótkich, rekreacyjnych wypraw. Pamiętajmy, że zawsze lepiej mieć w niej o jedną rzecz więcej, niż o jedną za mało.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

co warto zabrać na biwak

Biwak – sposób na aktywną jesień

Lato powoli się kończy, złota polska jesień przed nami, a co za tym idzie, to …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail