co warto zabrać na biwak

Biwak – sposób na aktywną jesień

Lato powoli się kończy, złota polska jesień przed nami, a co za tym idzie, to ostatnia szansa na spędzenie czasu na łonie natury w ciepłych promieniach słońca. Jeżeli szukasz sposobu na niesamowitą przygodę, kontakt z naturą i oderwanie się od codziennego zgiełku, to dobrym pomysłem okaże się biwak. Jesteśmy pewni, że jak już raz spróbujecie takiej formy turystycznego wypoczynku, to zostaniecie przy niej na długo.

Co to jest biwak?

Biwakiem określa się rodzaj obozu na łonie natury, który wiąże się ze spaniem na wolnym powietrzu pod improwizowanym przykryciem – plandeką (tarpem), namiotem lub własnoręcznie zbudowanym szałasem.

Biwakowanie wydaje się proste – rozbijasz namiot czy budujesz szałas i po prostu jesteś i to się generalnie zgadza. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych sprawach oraz wyposażyć się w odpowiedni sprzęt.

Biwakowanie w Polsce

W Polsce można nocować w terenie, bowiem nie istnieją jednoznaczne przepisy, które by tego zabraniały. Oczywistym jest zastrzeżenie, że poza sytuacją awaryjną nie biwakuje się na terenach chronionych i objętych zakazami – na plaży, terenach prywatnych oraz w górach. Biwakowanie w lasach dozwolone jest w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczych, więc rozbicie się w dowolnym miejscu można uznać za nielegalne. Oprócz istniejących miejsc do biwakowania, pól biwakowych czy kempingów, pod koniec 2019 roku wyznaczono dodatkowo 41 obszarów pilotażowych dla osób uprawiających takie aktywności jak bushkraft (aktywność związana z przetrwaniem i życiem w dziczy przy użyciu jej naturalnych zasobów)czy survival (rodzaj aktywności skierowanej na gromadzenie wiedzy i umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych).

Biwak – jaki sprzęt jest potrzebny?

Wybierając się na biwak trzeba być samowystarczalnym, dlatego kompletując sprzęt należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników. Przede wszystkim obecną porę roku, a co za tym idzie – pogodę, miejsce do którego się wybieramy – czy jest dostępne pieszo czy można tam dojechać samochodem i jakie jest ukształtowanie terenu oraz ilość osób uczestniczących w biwaku.

Uwzględniając te czynniki lista podstawowego sprzętu biwakowego wygląda następująco:

  • namiot,
  • śpiwór,
  • karimata, mata samopompująca lub materac dmuchany,
  • poduszka turystyczna,
  • palniki i kuchenki turystyczne,
  • sprzęt do spożywania posiłków,
  • rzeczy do higieny osobistej oraz apteczka,
  • odpowiednie buty i ubrania, w tym przede wszystkim odzież i bielizna termoaktywna,
  • sprzęty ułatwiające życie na biwaku.

Nie będziemy się rozwodzić na każdym punktem z osobna, ponieważ wybór odpowiedniego sprzętu powinien być uzależniony od wcześniej podanych czynników: pory roku/pogody, miejsca i ukształtowania terenu oraz liczby osób uczestniczących w biwaku. Dodamy jedynie, że wśród sprzętu, który rzeczywiście przydaje się na biwaku i ułatwia życie znajdują się: latarki, w tym czołówki oraz lampki podwieszane pod sufitem namiotu, scyzoryk lub multitool, naładowany powerbank, zapałki, zapalniczka lub krzesiwo, filtr do wody lub tabletki do jej dezynfekcji, worki na śmieci i ewentualnie dobra książka.

Wybór miejsca pod biwak + dostępność wody

Dobre miejsce na biwak powinno być przede wszystkim suche i położone dostatecznie wysoko nad strumieniem lub jeziorem, jeżeli znajdują się w pobliżu. Trzeba unikać zagłębień i wąwozów, gdzie nagły opad może skończyć się podmyciem lub nawet powodzią. Jeżeli biwakujesz na zupełnie płaskim ternie znajdź miejsce choćby minimalnie wyniesione nad resztę. W razie deszczu to miejsce pozostanie suchsze, a spływająca woda prawdopodobnie ominie twój namiot. I pamiętaj, że dobre miejsce pod namiot lub tarp powinno być płaskie. Z podłoża dobrze jest usunąć patyki, szyszki, korzenie czy kamienie, a drobne dołki zasypać liśćmi lub ziemią. Upewnij się również, że martwe drzewa czy gałęzie nie grożą upadkiem na ciebie i twoje schronienie.

Dobre obozowisko powinno się znajdować dość blisko wody, jednak nie tuż przy niej. Twoja obecność nie powinna odstraszać zwierząt, które korzystają z wodopoju, poza tym będąc bliżej łatwiej możesz wodę zanieczyścić. Przyjmuje się, że bezpieczna odległość od źródła wody, to nie mniej niż 60 metrów.

Podsumowując, aby rozpocząć przygodę z biwakowaniem, wystarczy naprawdę podstawowy, ale dobrej jakości sprzęt oraz dobry humor. Z czasem, gdy ta forma wypoczynku wejdzie wam w krew i będziecie żądni dalszych przygód, wymienicie sprzęt na lepszy i będziecie wędrować coraz dalej, odkrywając nowe, dzikie tereny i ciesząc się spokojem.

 

Źródła:

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/faq/biwakowanie

https://www.e-horyzont.pl/blog/jak-przygotowac-sie-na-biwak

Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem serwisu 

O autorze - Ania Szymanek

Trener fitness i dietetyk. Zapalony maniak fitnessu i zdrowego odżywiania – na co dzień prowadzi zajęcia w kilku klubach na Śląsku oraz szerzy wiedzę dotyczącą zasad zdrowego odchudzania oraz efektywnego połączenia diety z ćwiczeniami.

Check Also

hulajnoga - co warto wiedzieć

Jazda na hulajnodze dla zdrowia, co możesz zyskać?

Nie da się ukryć, że jazda na hulajnodze to samo zdrowie. Zamiast wsiadać do auta, …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail