Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Zdrowy sposób na regeneracyjny sen

Dobry sen podstawą zdrowego organizmu

Choć strony sportowe zarzucają nas informacjami dotyczącymi suplementów diet i magicznych sposobów na szybszą regenerację organizmu, od wielu lat doskonale wiadomo, że najlepszą (i najzdrowszą) metodą, która pozwoli Ci na szybkie naładowanie baterii i zregenerowanie zmęczonych mięśni, jest solidny, zdrowy sen.O czym zatem warto pamiętać, jeżeli chcesz zadbać o spokojny i regeneracyjny sen, który nabuzuje Ci energią na cały dzień i zwiększy efektywność Twoich treningów? Stosuj się do tych 14 prostych zasad, a będziesz spać jak suseł.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

1. Ustal harmonogram snu

Staraj się trzymać ustalonego harmonogramu snu – idealnie, jeżeli będziesz wstawać i zasypiać o tej samej porze. Dzięki temu Twój organizm wpadnie w odpowiedni rytm, uspokoi się i będzie „wiedział” kiedy może odpocząć.

2. Zadbaj o odpowiedni materac

Kluczem regeneracyjnego i zdrowego snu, jest odpowiedni materac, który będzie miał optymalną twardość, nie będzie uwierał, zapadał się i zapewni wygodę dla zmęczonych dniem treningowym mięśni. Pamiętaj! Wybór materaca to nie jest błaha sprawa – zanim zdecydujesz się na zakup, zbierz informację, skonsultuj się z fizjoterapeutą, sprawdź jaki będzie dla Ciebie najlepszy – zarówno pod względem rozmiarów, budowy jak i wypełnienia.

3. Alkohol przed snem? Bardzo zły pomysł

Choć filmy i seriale lansują pomysł uspokajającego drinka lub lampki wina przed zaśnięciem – to zdecydowanie bardzo zły pomysł! Alkohol nie usypia, nie uspokaja, zamiast tego rozbudza i zmusza Twój organizm do intensywnej pracy.

4. Unikaj podjadania

Trzymaj się zasady, w myśl której NIE MOŻNA jeść nic 2 godziny przed snem. Więc jeżeli kładziesz się spać o 23.00 – ostatni posiłek zjedz najpóźniej o 20:45. Staraj się również zjadać lekkie, łatwostrawne kolacje.

Jeżeli masz problem z zaśnięciem – spróbuj wypić niewielką szklankę mleka z odrobiną miodu – ten sprawdzony sposób znały już nasze babcie. Pamiętaj – podczas snu Twój organizm ma być „zajęty” wypoczynkiem, a nie trawieniem.

5. Wycisz się przed zaśnięciem

Bardzo ciężko przestawić się z dziennej aktywności, na nocny wypoczynek w kilka minut. Dlatego pół godziny przed zaśnięciem zminimalizuj bodźce – odejdź od komputera, wyłącz telewizor, muzykę, przygaś światło. Spróbuj poczytać lekkostrawną lekturę lub gazetę.

6. Wyłącz światło, nie rozpraszaj się

Staraj się, by w pokoju w którym śpisz było jak najciemniej. Pozbądź się również z niego wszystkich przedmiotów, które mogą Cię rozpraszać. Jeżeli pracujesz często z komputerem – wynieś go do drugiego pokoju. Zadbaj o czystość i porządek – podświadomie Twój umysł nie będzie się skupiał na tym co nieistotne i pozwoli Ci wypocząć.

7. Wywietrz dokładnie pokój i pościel

Zanim zaśniesz wywietrz dokładnie pokój i zadbaj o odpowiednią porcję świeżego powietrza. Warto również regularnie wietrzyć i wytrzepać pościel.

8. Pierz często pościel

Spanie w wypranej i świeżej pościeli to sama przyjemność – zmieniaj pościel minimum raz na tydzień. Schludne i czyste łóżko samo zachęca do oddania się objęciom Morfeusza.

9. Wydziel miejsce tylko do spania

Łóżko/pokój w którym śpisz powinno służyć tylko temu celowi. Unikaj podjadania, czytania w nim lub oglądania filmów. Organizm musi otrzymać bodziec, że to jest miejsce, w którym wyłącznie się wypoczywa.

10. Nie staraj się zasnąć na siłę

Jeżeli przez godzinę nie możesz zasnąć – wstań z łóżka, poczytaj książkę, spróbuj poćwiczyć spokojne ćwiczenia relaksacyjne. Sen składa się z kilku faz , które mają długość od 1,5 – 2 godzin. Musisz „wskoczyć” w odpowiednią, początkową część fazy i zasnąć.

11. Unikaj długich drzemek w ciągu dnia

Jest udowodnione naukowo, że krótkie 15-20 minutowe drzemki są wskazane. Pomagają „zresetować” mózg i nabrać sił na resztę dnia. Jednakże długie przesypianie rozleniwi Ci i odbierze chęć do zrobienia czegokolwiek.

12. Staraj planować sen w fazach

Faza snu trwa między 1,5 a 2 godziny. Staraj się planować sen w odpowiednich odstępach, tak by budzić się, gdy Twoja faza snu będzie się kończyć. Idealnie zatem będzie, jeżeli będziesz się posługiwać 1,5 godzinnymi etapami (np. jeżeli zasypiasz o 00:00 powinnaś nastawić budzik w granicach 7:30).

13. Unikaj odsypiania

Cały tydzień obiecujesz sobie, że dośpisz w sobotę i wylegujesz się w łóżku do 12.00? To może być bardzo niezdrowe i zaburzać Twój harmonogram snu.

14. Staraj się wstawać jak najszybciej

Unikaj leżenia w łóżku po usłyszeniu budzika – staraj się zrywać jak najszybciej, zrób kilka przysiadów, ćwiczeń rozciągających po wstaniu. Zobaczysz jak doskonale się poczujesz! Im dłużej będziesz leżeć w łóżku po przebudzeniu, tym dłużej będziesz dłużej zaspana i „nieprzytomna”.

Artykuł powstał przy merytorycznym wsparciu producenta materaców Sealy – komfort snu. 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Jak często ćwiczyć brzuch żeby schudnąć? Podpowiadamy jaka jest najlepsza pora dnia na ćwiczenia.

Jak często ćwiczyć żeby schudnąć, czyli czy mogę trenować codziennie?

Nie da się ukryć, że połączenie diety z systematyczną aktywnością fizyczną jest najlepszą metodą na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail