Hantle dla początkujących
Hantle dla początkujących - jak wybrać

Hantle dla początkujących – jak dobrać odpowiednie?

Hantle – zwane powszechnie sztangielkami – to jedne z najpopularniejszych przyrządów do ćwiczeń. Z powodzeniem stosowane są przez profesjonalistów na siłowni, jak i amatorów ćwiczeń w domowym zaciszu. Odpowiednio dobrane pomagają wzmocnić mięśnie oraz zachować smukłość i sprężystość ciała. Jakimi kryteriami kierować się przy ich zakupie oraz jak dostosować je do rodzaju wykonywanych ćwiczeń?

Trening z zastosowaniem hantli pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, wzmacnia wiele partii mięśni, a także pomaga w utrzymaniu odpowiedniej postawy ciała. Ćwiczenia z hantlami są również ważne w profilaktyce osteoporozy – wzmacniają bowiem kości. Ponadto, hantle są stosunkowo tanie i zajmują niewiele miejsca. To ważne, jeśli chcemy włączyć je do codziennego treningu w naszej przydomowej, amatorskiej siłowni. Mniejsze modele można zabrać ze sobą np. na wakacje czy sezonowy wyjazd w góry.

Wskazówki dla kupujących

Przy wyborze odpowiednich hantli należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Przede wszystkim powinieneś zadbać o to, aby ich ciężar był dostosowany do indywidualnych możliwości treningowych. Idealne hantle to takie, z którymi jesteś w stanie wykonać co najmniej 12 powtórzeń danego ćwiczenia w jednakowym tempie. Jeśli odczuwasz ich ciężar lub przeciwnie – wydają się one zbyt lekkie – powinieneś zmniejszyć lub zwiększyć obciążenie.

Jeśli zależy Ci na budowaniu tkanki mięśniowej, wystarczy że kupisz hantle o wadze z przedziału od 2 do 5 kilogramów. Jeśli chcesz jedynie wyszczuplić kończyny i wzmocnić mięśnie – postaw na hantle lżejsze, o wadze od 0,5 do 1 kilograma. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano! Stopniowe przyzwyczajenie mięśni do pracy z dużym obciążeniem jest szczególnie istotne, gdyż pozwala uniknąć kontuzji związanej z ich nadwyrężeniem.

Hantle kupisz w sklepach z asortymentem sportowym, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. Pierwsza opcja daje możliwość przetestowania konkretnego modelu hantli oraz konsultacji ze specjalistą. Jeśli jednak preferujesz zakupy bez wychodzenia z domu, pamiętaj o wyborze dostawy kurierem. Kurier dostarczy zamówiony towar pod same drzwi, podczas gdy osobisty odbiór hantli może okazać się kłopotliwy, szczególnie w przypadku wyboru zbyt dużego obciążenia.

Hantle regulowane czy z obciążeniem stałym?

Z uwagi na osobiste preferencje i możliwości siłowe użytkowników na rynku spotkać można kilka rodzajów hantli. Najpopularniejsze jest ich rozróżnienie ze względu na masę oraz zastosowany przy produkcji materiał. Wyróżniamy tutaj hantle winylowe, gumowe (są najlżejsze, w całości wykonane z gumy), neoprenowe oraz żeliwne (najbardziej popularne wśród aktywnych). Drugi podział hantli to ten mający związek z ich regulacją. Wyróżnia się tutaj w zasadzie tylko dwa typy: hantle z możliwością zmiany obciążenia oraz hantle o stałym obciążeniu.

Hantle regulowane są dobrym wyborem dla osób, które dysponują mniejszym budżetem i preferują zmianę obciążenia w zależności od ćwiczonej partii ciała. Ten typ hantli umożliwia wykonanie kompleksowego treningu wykorzystując jeden tylko przyrząd treningowy zamiast kilku osobnych, o różnym ciężarze. Hantle o stałym obciążeniu są dedykowane szczególnie osobom początkującym, które nie mają zamiaru szybko zwiększać obciążeń ponad oferowany przez siebie limit.

Wbrew pozorom hantle nie są wyłącznie atrybutem mężczyzn. Oprócz modeli przeznaczonych do treningu typowo siłowego (kulturystycznego), na rynku dostępne są również hantelki do ćwiczeń fitness. W praktyce różnią się one tak naprawdę mniejszym ciężarem oraz drobnymi różnicami w budowie (kształtem i kolorem). Standardowa waga takich przyrządów waha się między 0,5 a 5 kg.

Przestrzegaj tych zasad!

Planując zakup hantli, nie porywaj się z motyką na słońce. Pamiętaj, aby ich optymalny ciężar był dostosowany do Twojej wagi oraz wytrzymałości fizycznej. Bez względu na przeznaczenie hantli, powinieneś zadbać też o swoje żywienie – żaden trening nie przyniesie bowiem spodziewanych rezultatów bez odpowiedniej diety (dotyczy to nie tylko ćwiczeń z tymi konkretnymi przyrządami, ale jakiegokolwiek treningu siłowego nastawionego na efektywność).

Ważne jest też, abyś zadbał o swoje bezpieczeństwo. W trakcie ćwiczeń zdarza się niejednokrotnie, że hantle wyślizgują się z dłoni – w ten sposób możesz nie tylko uszkodzić podłogę, ale przede wszystkim zrobić krzywdę sobie. Dlatego na początek rozważ zakup modeli neopranowych lub gumowych, które amortyzują upadki. Pamiętaj też, aby ćwiczeń z hantlami nie wykonywać po niedawno przebytych złamaniach lub zwichnięciach mięśni barków i ramion, a także w przypadku wad postawy, takich jak skolioza lub lordoza.

Check Also

nawigacja rowerowa zalety

Nawigacja rowerowa: jak ją wykorzystać do pracy nad swoją sylwetką?

Poznaj niewielkie urządzenie, które znacząco może ułatwić, umilić i urozmaicić wycieczki rowerowe, a także codzienne …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail