Któż nie przepada za wyśmienitym smakiem ogórków kiszonych? Odpowiednio twarde, kwaśne, są podstawowym składnikiem wielu sałatek oraz samodzielnym dodatkiem do dań w każdym polskim domu. Choć przepis na ogórki kiszone wydaje się dość łatwy – warto wiedzieć jak je odpowiednio przygotować, by cieszyć się wyśmienitym smakiem przez całą zimę.
Ten tradycyjny przepis na ogórki kiszone jest stosowany w Polsce od wieków – jeżeli będziesz się stosować do wszystkich poniższych zasad, ogórki na pewno Ci się udadzą i będą wyśmienicie smakować całej rodzinie.
Zanim zaczniesz kisić ogórki
Pamiętaj, że do kiszenia nadają się wyłącznie ogórki późne, czyli takie, które możesz kupić w lipcu/sierpniu/wrześniu. Oczywiście pytaj o ogórki gruntowe, a nie szklarniowe 🙂
Ogórki najlepiej kupować na targu, bezpośrednio od dostawców – z ogórkami z marketów różnie wychodzi – może się stać tak, że cała Twoja praca pójdzie na marne, gdyż ogórki się „nie udadzą”.
By wyszły Ci idealne ogórki kiszone, dobrze jest wybierać warzywa o wielkości 5-7 cm, nie zwiędnięte, twarde. Koniecznie sprawdź, czy nie są obtłuczone/obite – gdyż w przeciwnym razie mogą zgnić lub spleśnieć w słoiku.
Słoki, w których chcesz kisić ogórki dokładnie umyj. Dobrze jest się zaopatrzyć w słoiki różnej wielkości – od dużych, nawet 2 litrowych (idealne na duże spotkania), po małe 400 ml – czyli takie na niewielką sałatkę lub szybką przekąskę.
Proporcje zalewy: na 1 litr wody dajemy 4 dag soli kamiennej (niejodowanej)!
Ogórki kiszone – przepis
Poniższy przepis dotyczy 1-litrowego słoika – w zależności od ilości, którą chcesz ukisić, zaopatrz się w odpowiednią liczbę składników.
Składniki:
- ogórki gruntowe (5-7 cm)
- chrzan (liście i korzeń)
- sól kamienna
- czosnek
- liście wiśni/czarnej porzeczki/dębu
- koper (łodyga i baldachim)
- Do umytych słoików wkładamy ogórki (w miarę ciasno) pionowo na sztorc, tak by między ogórkami, a nakrętką zostało 3-4 cm wolnego miejsca.
- Między ogórkami układamy 2 duże ząbki czosnku (ważne, by był to KONIECZNIE polski czosnek)
- Wkładamy również 2 kawałki korzenia chrzanu (grube i długie jak palec) oraz ok. 20 cm łodygę i kawałek baldachima kopru.
- Między ogórkami dajemy 2-3 listki wiśni/czarnej porzeczki lub dębu (dzięki temu ogórki będą twarde).
- W wolną 3-4 cm przestrzeń, która została nam na górze, na ogórki kładziemy liście z chrzanu (dużo i ciasno).
- Całość zalewamy ZIMNĄ ZALEWĄ (wodą z solą) – tak by ogórki i liście były zakryte.
- PROPORCJE ZALEWY: na 1 litr wody dajemy 4 dag soli kamiennej spożywczej (musi to być sól NIEJODOWANA!).
- Pod wieczko zakrętki słoika możemy dać kawałek uciętej reklamówki (tak by nieco wystawała poza krawędzie na całej średnicy słoika) – zapobiegniemy rdzewieniu nakrętek.
- Solidnie zakręcamy słoik i ustawiamy w jak najzimniejsze miejsce (idealna jest garaż, piwnica w granicach 10 stopni Celsjusza)
- Pod ogórki dajmy koniecznie podstawkę – w trakcie procesu fermentacji może się zdarzyć, że zalewa nam „wykipi”.
- Tak przygotowanymi ogórkami możemy się cieszyć nawet, aż do później wiosny.
- Jeżeli chcemy szybko ukisić ogórki małosolne – wystarczy, że zalejemy całość gorącą zalewą – wtedy po 3-4 dniach ogórki będą gotowe.