omlet śniadanie
Śniadanie, które da Ci wiele energii

Top 5 zdrowych śniadań: Omlet ze zdrowej mąki z owocami i jogurtem

Zdrowe i regularne odżywianie to najważniejsze elementy zdrowej diety. Do tego ruch i nie musimy bać się o otyłość, nadwagę. Dlatego dla mnie najważniejsze w prawidłowej diecie zawsze było, jest i będzie śniadanie. To najważniejszy posiłek, a jaki może być smaczny! Więcej przepisów na moim Facebooku.

Przed Wami kolejny przykład śniadania z mojej listy TOP 5!



Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Propozycja 2 – Omlet z owocami i jogurtem

Moje drugie miejsce zajmuje omlet z owocami i jogurtem. W zależności z jakiej mąki korzystacie przy robieniu omleta. Ja najczęściej używam mąki ryżowej, ale były też mąka gryczana i owsiana.

Rodzaje mąki

Mąka ryżowa – mąka ryżowa, szczególnie ta z pełnych i nieoczyszczonych ziaren, jest bogata w sole mineralne, fosfor, błonnik, witaminy z grupy B, witaminę PP, cynk, wapń, żelazo, sód, mangan i magnez.

Zawiera mało kalorii (100 g – około 350 kcal), ma niski indeks glikemiczny (IG 40) i jest lekkostrawna.

Mąka gryczana – podnosi wartość odżywczą produktu, zwiększa wodochłonność mąki, wydłuża trwałość, produkt końcowy ma niższy indeks glikemiczny, białko roślinne ma zdolność obniżania poziomu cholesterolu.

Jej wartości odżywcze w 100 g to : wartość energetyczna: 335 kcal, białko: 12,6, węglowodany: 70,6, tłuszcze: 1,0, IG (indeks glikemiczny): 40 również nie zawiera glutenu. Natomiast mąka owsiana – ma właściwości takie jak płatki owsiane gdyż mąka to zblendowane płatki 🙂

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nie powinniśmy o nim zapominać, gdyż daje siłę, energię na cały poranek i południe. Wiadome jest, że osoby, które jedzą śniadanie przed pracą,  szkołą mają więcej chęci do działania, ich pamięć jest lepsza i dłużej potrafią się skoncentrować.

Wpływ śniadania na organizm

Śniadanie bardzo pozytywnie wpływa na Twój organizm. Śniadanie chroni przed cukrzycą – wiele badań połączyło wysokie ryzyko cukrzycy typu 2 z rezygnowaniem ze śniadań. Pożywne, zdrowe śniadanie reguluje łaknienie na resztę dnia. Metabolizm od samego rana jest  pobudzony.

Gdy przez dłuższy czas odpuszczamy sobie śniadanie, doprowadzamy do nadwrażliwości na insulinę, cukrzycy typu 2. oraz wysokiego ciśnienia krwi. Śniadanie obniża ryzyko chorób serca – jeśli od wielu lat nie jesz śniadań, narażasz się na problemy sercowe. Jesteś nimi zagrożony 27 proc. bardziej niż osoby, które codziennie rano jedzą.

Udowodnili to naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Przez 16 lat monitorowali zdrowie ponad 25 tysięcy mężczyzn. Okazało się, że tych którzy rezygnowali ze śniadań znacznie częściej dotyczyły zawały i ataki serca.

Co jeść?

Dzięki śniadaniu będziesz jeść zdrowiej – twoje śniadanie powinno składać się z bogatych w błonnik produktów pełnoziarnistych (pieczywo, płatki owsiane) oraz białka (jajka, mleko, mięso). Dzięki temu unikniesz w ciągu dnia zachcianek na niezdrowe produkty i przekąski.

Naukowcy zbadali kwestię i osoby, które jedzą bogate w białka śniadania znacznie rzadziej sięgają potem po śmieciowe jedzenie. To dzięki śniadaniom bogatym w składniki, które sycą na długo i zapewniają organizmowi składniki niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Jedzący śniadanie ćwiczą więcej

Inne badania pokazały, że osoby, które codziennie jedzą śniadanie są o wiele bardziej skłonne do aktywności fizycznej. Co więcej, ćwiczą znacznie bardziej intensywnie niż osoby, które rano nie jedzą. Wniosek jest prosty – poranny posiłek to więcej siły na trening.

Można również przypuszczać, że osoby, które prowadzą regularny tryb życia i codziennie jedzą śniadanie, są również bardziej sumienne i zmotywowane do ćwiczeń.

Tutaj możesz przeczytać o pierwszej propozycji śniadania.


Seria TOP 5 Zdrowych Śniadań to autorska propozycja przygotowana specjalnie na Stopnadwadze.pl przez Malwinę Łagodę – blogerkę prowadzącą zdrowy blog: http://fastfit.blog.pl/.

Kolejne serie z wpisu Top 5 Zdrowych Śniadań będziemy publikowali co kilka dni.

Zobacz również Facebooka Autorki: https://www.facebook.com/fastfit91/?fref=ts

Jak sama o sobie pisze:

Któregoś dnia zrobiłam zdrową wersję kokosowego ptasiego mleczka, po dodaniu go na facebooka i instagram, dostałam kilka wiadomości prywatnych z prośbą o przepis. To byłą motywacją do założenia bloga. W związku, że wychowuje aktualnie swoją córeczkę, która ma 7 miesięcy, siedząc z nią w domu, w międzyczasie czytam różne receptury i testuje. Przyrządzam zdrowe posiłki bez białego cukru. Na moim blogu można znaleźć przepisy na te słodkości, informacje na temat składników „najnowszej technologii” oraz dla rozluźnienia można poczytać wywiady np. z trenerami personalnymi, instruktorami tańca czy fitness. Zapraszam do częstego odwiedzania mojego bloga http://fastfit.blog.pl/

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Przepis na pastę z zielonego groszku.

Pasta z zielonego groszku

Delikatna, przepyszna pasta z zielonego groszku, która fantastycznie smakuje i ma obłędny kolor. O autorze …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail