dietetyk - porady

Najczęstsze zaburzenia odżywiania – co powinien wiedzieć dietetyk?

Dietetycy coraz częściej przyjmują w swoich gabinetach osoby, które zmagają się z różnymi formami zaburzeń odżywiania. Niektórzy uważają, iż ich objawy wywodzą się z panującej mody, bądź wyborów, których dokonuje taka osoba. Są to jednak bardzo poważne choroby na tle psychologicznym.

Czym są zaburzenia odżywiania?

Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania bardzo często doświadczają szeregu symptomów, do których należeć mogą ostre restrykcje w przyjmowaniu pokarmu, kompulsywne objadanie się lub nieodpowiednie zachowania mające na celu przeczyszczenie organizmu m.in. wywoływanie wymiotów lub nadmierna ilość ćwiczeń fizycznych.

Wywodzi się to z obsesji na temat własnej masy ciała, kondycji, sylwetki czy po prostu żywności. Wiąże się to z bardzo poważnymi skutkami dla zdrowia, które często mogą nawet zagrażać życiu.

Zaburzenia odżywiania dotykają zarówno mężczyzn, jak i kobiety na różnych etapach życia, jednak najczęściej zaobserwować je można wśród młodzieży oraz młodych kobiet.

Skąd biorą się zaburzenia odżywiania?

Istnieje bardzo wiele przyczyn, które mogą być źródłem zaburzeń odżywiania. Badania wykonane na bliźniakach, które zostały rozdzielone po porodzie i adoptowane przez inne rodziny pokazują, że jeżeli jedno z bliźniąt doświadczy zaburzeń odżywiania, to drugie ma 50-procentowe prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Jest to zapisane

Cechy charakteru są kolejnym czynnikiem, który wpłynąć może na szansę rozwinięcia zaburzeń odżywiania. Bardzo często należą do nich:

  • Perfekcjonizm,
  • Neurotyczność,
  • Impulsywność.

Te trzy cechy charakteru są najczęściej powiązane z wyższym ryzykiem zachorowania na zaburzenia odżywiania.

Ostatnim bardzo ważnym czynnikiem jest dążenie do perfekcyjności oraz promowanie niezdrowych sylwetek modelek oraz innych celebrytów. Zaburzenia odżywiania praktycznie nie istnieją wśród kultur, które nie były wystawione na panujące ideały szczupłości.

Jakie możemy wyróżnić główne zaburzenia odżywiania?

dietetyk porady

Pierwszym z nich, najbardziej rozpoznawalnym jest jadłowstręt psychiczny nazywany Anoreksją. Rozwija się najczęściej podczas dorastania lub wczesnej dojrzałości. Dotyczy w większej części kobiet, niż mężczyzn.

Najpopularniejszym objawem jest postrzeganie swojego ciała jako zbyt grube, nawet jeżeli u danej osoby stan wskazuje na niedowagę. Osoby z Anoreksją unikają spożywania wielu potraw oraz produktów, aby nie dostarczyć takiej ilości energii, która spowoduje wzrost ich masy ciała.

Skutkuje to ogólnym ograniczeniem spożywanej energii, przez co bardzo często osoby z Anorexia nervosa mają bardzo znaczną niedowagę.

Drugim najpopularniejszym zaburzeniem odżywiania jest Bulimia.

Podobnie jak Anoreksja – Bulimia częściej rozwija się u młodych. Jest jednak nieco rzadziej spotykana. Temu schorzeniu bardzo często towarzyszy kompulsywne objadanie się, które kontynuowane jest dopóki osoba na nie cierpiąca nie doświadczy dyskomfortu spowodowanego zbyt dużą ilością dostarczonego pokarmu. Podczas takiego napadu, osoba z Bulimią bardzo często nie może kontrolować spożywanej ilości oraz sposobu spożywania.

Dotyczy to najczęściej pokarmów, które nie są obecne w codziennej diecie.

Podsumowanie

Dietetycy spotykający w swoich gabinetach przypadki wyżej wymienionych schorzeń powinni przede wszystkim podchodzić do nich indywidualnie i z rozwagą. Dokładne poznanie procesów myślowych zachodzących w psychice osób cierpiących na zaburzenia odżywiania jest kluczowe dla zrozumienia ich potrzeb oraz problemów

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

miód z nawłoci

Miód z nawłoci – na co pomaga?

Miód z nawłoci, coraz bardziej doceniany przez miłośników naturalnych produktów, to prawdziwa perełka wśród miodów …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail