Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Trening funkcjonalny - zalety, jak cwiczyc
Co to jest trening funkcjonalny, na czym polega, jak ćwiczyć?

Trening funkcjonalny – na czym polega i dla kogo jest odpowiedni?

Trening funkcjonalny to nowoczesna forma ćwiczeń, w których aktywizowane są nie tylko różne partie ciała, ale również umysł. Wśród podstawowych zasad jest funkcjonalność ćwiczeń, które przynoszą efekty na co dzień. Poprawa ruchomości stawów, wykonywanie nieograniczonych ruchów i zwiększenie siły oraz wydolności to największe zalety tej formy aktywności. Co jeszcze warto wiedzieć o treningu funkcjonalnym? Jak przebiega, dla kogo jest odpowiedni i gdzie go wykonać? Poznaj nasze kompendium wiedzy!

Trening funkcjonalny – na czym polega?

Trening funkcjonalny jest rodzajem intensywnych ćwiczeń, które mają wszechstronnie wzmacniać mięśnie, bez nadmiernego rozbudowywania masy mięśniowej. Podczas aktywności imitujemy ruchy, które wykonuje się na co dzień przy zwykłych czynnościach, jednak w znacznie szybszym tempie i z wieloma powtórzeniami.

Naturalną konsekwencją jest więc, że poszczególne grupy mięśniowe współdziałają ze sobą, poprawiamy tym samym ruchomość stawów i stabilizację, a także koordynację ruchową oraz gibkość.

Jak wygląda to w praktyce? Otóż trening funkcjonalny składa się z ćwiczeń zbliżonych do podnoszenia i unoszenia przedmiotów, wskakiwania na schody, sięgania po coś z wysokiej półki. Aby jednak przyniósł pożądane efekty – musisz narzucić sobie bardzo mocne tempo. Eksperci polecają, aby ćwiczyć w seriach długich – od 45 do 90 sekund wykonując jedno ćwiczenie, a następnie bez przerwy przejść do kolejnej serii i kolejnego ćwiczenia.

Dla kogo trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny polecany jest zarówno osobom początkującym, jak i zaprawionym w boju. Wszystko dlatego, że jego intensywność ustalamy samodzielnie – poprzez dobór długości serii, ilości powtórzeń, rodzaju ćwiczenia czy obciążenia. Osoby rozpoczynające przygodę z tą formą ćwiczeń mogą pracować z ciężarem własnego ciała i korzystać np. z taśm TRX, mat czy piłek. Osoby, które mają już doświadczenie, mogą sięgnąć po dodatkowe obciążenia, np. kettlebell, liny, hantle, bosu.

Co więcej, doskonałą alternatywą dla osób początkujących, które chcą nauczyć się prawidłowej techniki ćwiczeń, jest uczestnictwo w zajęciach zorganizowanych. Taką formą jest na przykład trening funkcjonalny w Total Fitness, gdzie pod okiem trenera możesz poznać tę formę aktywności. Jeśli jednak nie lubisz zajęć grupowych lub takiej opcji nie ma w Twoim klubie, warto zdecydować się na pomoc trenera personalnego. Ten ułoży plan dostosowany do Twoich predyspozycji, nauczy Cię techniki i będzie korygował w trakcie ćwiczeń. Zwiększy to Twoje bezpieczeństwo i zredukuje ryzyko wystąpienia kontuzji do minimum!

Zalety treningu funkcjonalnego

  • Trening funkcjonalny kształtuje wzorce ruchowe, jednocześnie nie izolując poszczególnych mięśni.
  • Pomaga w korygowaniu wad postawy i dysbalansów mięśniowych, wynikających z siedzącego trybu pracy i braku dostatecznej aktywności.
  • Sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej, ujędrnianiu ciała i wysmuklaniu sylwetki.
  • Zwiększa siłę, wytrzymałość i poprawia kondycję.
  • Dobrze rozwija mięśnie głębokie, odpowiedzialne za stabilizację, tym samym redukując m.in. bóle pleców.
  • Poprawia relację między układem nerwowym a układem mięśniowo-szkieletowym.

Jak widzisz, trening funkcjonalny ma wiele korzyści. Warto zdecydować się na tę formę aktywności, żeby wzmocnić swoje ciało, poprawić wydolność i samopoczucie. Jeśli nie wiesz jak ćwiczyć – być może spodoba Ci się pomysł, by udać się na zajęcia zorganizowane albo skorzystać z pomocy trenera personalnego. Do dzieła!

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

pomysły na prezent dla aktywnej kobiety

23 uniwersalne pomysły na prezent dla aktywnej kobiety

Zastanawiasz się jaki jest najlepszy prezent dla kobiety, która lubi sport i spędza aktywnie czas? …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pobierz DARMOWY plan treningowy
w domu na 30 dni! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail