Na co warto uważać z solą kuchenną

Odstaw sól!

Faktem jest, że sód zawarty w soli kuchennej jest nam niezbędny do życia, ale sama sól jako taka to dla nas biała śmierć. Przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego, sprzyja otyłości i rozwojowi cukrzycy typu II. Uwielbiamy słony smak i często nie wyobrażamy sobie życia bez soli. Ale jak wskazują badania z sola często mocno przesadzamy. WHO zaleca by dziennie nie przekraczać dawki 5 gramów. Odpowiada to płaskiej łyżeczce tej przyprawy.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Rola sodu w organizmie

Sód jest pierwiastkiem,. Który naturalnie występuje w wielu produktach spożywczych. Jest również składnikiem soli kuchennej czyli NaCl. Reguluje ciśnienie krwi i prace serca, utrzymuje prawidłowe nawodnienie organizmu. Składa się na elektrolity czyli sód, potas, magnez i wapń, które tworzą płyny naszego organizmu.

Sód zazwyczaj trafia do naszego organizmu właśnie wraz z solą. Dzienna dawka samego sodu nie powinna przekraczać 1500mg czyli 1,5 grama, podczas gdy w 2,5 gram soli znajduje się aż 1 gram tego pierwiastka.

Sól kuchenna znajduje się w wielu gotowych produktach jak wędliny, sery, gotowe sosy czy zupy.

Do tego mamy tendencję do przesadzania z wykorzystaniem jej w domu. Prawda jest, że im więcej soli zużywamy tym bardziej się na nią uodparniamy i potrzebujemy jej jeszcze więcej by uzyskać właściwy smak.

Po co nam sól?

Oczywiście by potrawy lepiej smakowały. Ma też właściwości konserwujące. W dawnych czasach sól była bardzo droga i używali jej tylko najbogatsi, i to w niewielkich ilościach. Dziś mamy dostęp do wielu innych przypraw i nasza dieta nie musi się opierać na soli. Mimo, że nie ma wartości odżywczych jako takich spełnia kilka ważnych funkcji w organizmie:

  • Zapewnia równowagę elektrolitową
  • Jest jednym ze składników płynów tkankowych i komórkowych
  • Nie obejdzie się bez niej układ mięśniowy i nerwowy

Obecnie też nie musimy konserwować żywności sola ponieważ każdy z nas ma w domu lodówkę. Ilość ukrytej soli jaką zjadamy codziennie znacząco przekracza normy ustalone przez WHO.

Ukryta sól

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy ile soli zużywamy. Kiedy wyobrażamy sobie zjedzenie płaskiej łyżeczki soli wydaje nam się, że to bardzo dużo. Ale należy pamiętać, że wiele produktów gotowych zawiera jej znacznie więcej a wcale tego nie czujemy. Im więcej soli zjadamy tym więcej jej chcemy.

100 gram żółtego sera zawiera aż 1500mg sodu, czyli już po zjedzeniu tak niewielkiej ilości produktu dostarczyliśmy sobie dzienną dawkę tego składnika
Jeśli często używamy gotowych mieszanek przypraw czy sosów i zup w paczce to dopiero wgłębiając się w opis składników na opakowaniu dociera do nas ile soli do nich dodano.

Na przykład popularne kostki rosołowe reklamowane jako doskonała baza do dań na pierwszym miejscu w składzie ma właśnie sól. A to oznacza, że objętościowo jest jej najwięcej spośród innych składników.

Na 100 gram produktu sery topione mają nawet 2,75g soli, wędliny wieprzowe do prawie 4g, chipsy ziemniaczane około 2g, ryby wędzone nawet 3,5g a już samo pieczywo potrafi mieć do niemal 2g soli.

Sumując jeśli na śniadanie zjadamy kanapkę z serem, wędliną, pomidorkiem a na to sypniemy jeszcze szczyptę soli dla smaku właśnie przekroczyliśmy dzienną dawkę sodu dla naszego organizmu. A jest dopiero początek dnia!

Gotuj bez soli

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest gotowanie samemu. Stopniowo pozbywając się soli z diety oczyścimy kubki smakowe i w krótkim czasie przekonamy się, że ta ilość soli była zbędna. Zastąpienie soli kuchennej przyprawami jak suszona papryka czy kurkuma, podbite dodatkowo ziołami jak oregano, bazylia, tymianek czy majeranek poprawi smak dań i sprawi, że dopiero poczujesz prawdziwy smak tych potraw.

Warto zainwestować w garnki i patelnie, które pozwolą na gotowanie w mniejszej ilości oleju i soli. Muszą być dobrej jakości i wielofunkcyjne. Gwarantuję, że wyjdzie nam to na zdrowie.

Chcesz spróbować diety wolnej od soli? Sprawdź tu: http://www.wyrzucsolniczke.pl/gotuj-bez-soli.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

błonnik dieta

Jak błonnik nierozpuszczalny może pomóc w zmniejszeniu kaloryczności diety?

Błonnik to inaczej włókno pokarmowe, czyli wspólne określenie różnych substancji pochodzenia roślinnego. Błonnik nie podlega …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail