Polecane ćwiczenia
Home » Odżywianie » Diety » „Nie” dla diety cud
Czy dieta cud istnieje?

„Nie” dla diety cud

Dieta ketogeniczna, bezglutenowa, paleo, 6:1, przeciwzapalna, pudełkowa, eliminacyjna… kto z osób dbających o zdrowie choć raz nie słyszał o którejś z tych modnych diet? Czy ich stosowanie ma sens? Czy jest bezpieczne i efektywne? Niestety często okazuje się, że niekoniecznie!

Cudowne diety – te, o których słyszeliśmy od znajomych, a także te przekazywane na internetowych blogach, forach i portalach, a niekiedy nawet w gabinetach samozwańczych dietetyków, mają w powszechnej opinii jedno zadanie – pozbyć się zbędnych kilogramów i to szybko.

Maksymalnie szybko. Tyle tylko, że jak pokazuje praktyka – modyfikacja jadłospisu bez rzetelnej wiedzy na temat potrzeb konkretnego organizmu może na dłuższą metę okazać się niebezpieczna. A nawet poważnie nadwyrężyć nasze zdrowie.

Jak to możliwe? Otóż działa tu niezwykle prosty mechanizm. Weźmy dla przykładu dietę eliminacyjną. Choć poważne ograniczenie albo wręcz wykluczenie z żywienia konkretnych produktów – tłuszczy, soli, cukru, laktozy, glutenu… może pozornie przynieść same korzyści – wszak są one powszechnie uznawana za niezdrowe, to wcale tak nie jest.

W dłuższej perspektywie takie postępowanie może bowiem doprowadzić do niedoborów ważnych składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Konsekwencją jest zaburzenia pracy całych układów, a przez to spadek samopoczucia, różnorodne dolegliwości bólowe, a nawet – poważne schorzenia.

Oczywiście nie oznacza to, że każda dieta jest zła. Sęk w tym, by wybrać tę, która dostosowana jest do indywidualnych potrzeb konkretnego człowieka. Nie zaś tę, która jest tylko „modna”.

Przy wyborze zdrowej, dobrze zbilansowanej i efektywnej diety kluczową rolę pełni konsultacja ze specjalistą i profesjonalnie przeprowadzona prawidłowa analiza danych o pacjencie. W uzyskaniu kompleksowej wiedzy o predyspozycjach żywieniowych pacjenta warto jest skorzystać np. z badań nutrigenetycznych dających obraz tego, jak funkcjonuje dany organizm. W przypadku badań tego typu należy pamiętać o tym, że należy je wykonywać tylko w certyfikowanych laboratoriach w krajach posiadających regulacje prawne dotyczące badań genetycznych mówi Anna Adamczyk z firmy DF Medica specjalizującej się w innowacyjnych badaniach i działalności w sektorze profilaktyki zdrowotnej. – Tylko na podstawie wyników badań i dotychczasowych doświadczeń samego pacjenta, możemy skonstruować optymalny i zdrowy plan żywieniowy. Plan, który pozwoli nie tylko pozbyć się nadprogramowych kilogramów – i to bez efektów jo-jo, ale również pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Dieta bowiem, to nie tylko walka z nadwagą, ale przede wszystkim dostarczanie organizmowi odpowiednich składników w odpowiednich proporcjach i czasie. Tak byśmy mogli długo cieszyć się dobrym zdrowiem i pięknym wyglądem. Warto jest korzystać ze wsparcia specjalistów – nie eksperymentować na sobie. W przypadku badań nutrigenetycznych bez konsultacji z właściwym specjalistą wyniki mogą dla pacjenta  być  po prostu nieczytelne.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Przeczytaj też:

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Sprawdź też

Co powinno się znaleźć w skutecznej diecie?

Skuteczne odchudzanie – o czym musisz pamiętać?

Odchudzanie – temat rzeka. O odchudzaniu powstała już niejedna książka, niejedna praca magisterska, czy doktorska, …

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o