Polecane ćwiczenia
Home » Odżywianie » Diety » „Nie” dla diety cud
Czy dieta cud istnieje?

„Nie” dla diety cud

Dieta ketogeniczna, bezglutenowa, paleo, 6:1, przeciwzapalna, pudełkowa, eliminacyjna… kto z osób dbających o zdrowie choć raz nie słyszał o którejś z tych modnych diet? Czy ich stosowanie ma sens? Czy jest bezpieczne i efektywne? Niestety często okazuje się, że niekoniecznie!

Cudowne diety – te, o których słyszeliśmy od znajomych, a także te przekazywane na internetowych blogach, forach i portalach, a niekiedy nawet w gabinetach samozwańczych dietetyków, mają w powszechnej opinii jedno zadanie – pozbyć się zbędnych kilogramów i to szybko.

Maksymalnie szybko. Tyle tylko, że jak pokazuje praktyka – modyfikacja jadłospisu bez rzetelnej wiedzy na temat potrzeb konkretnego organizmu może na dłuższą metę okazać się niebezpieczna. A nawet poważnie nadwyrężyć nasze zdrowie.

Jak to możliwe? Otóż działa tu niezwykle prosty mechanizm. Weźmy dla przykładu dietę eliminacyjną. Choć poważne ograniczenie albo wręcz wykluczenie z żywienia konkretnych produktów – tłuszczy, soli, cukru, laktozy, glutenu… może pozornie przynieść same korzyści – wszak są one powszechnie uznawana za niezdrowe, to wcale tak nie jest.

W dłuższej perspektywie takie postępowanie może bowiem doprowadzić do niedoborów ważnych składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Konsekwencją jest zaburzenia pracy całych układów, a przez to spadek samopoczucia, różnorodne dolegliwości bólowe, a nawet – poważne schorzenia.

Oczywiście nie oznacza to, że każda dieta jest zła. Sęk w tym, by wybrać tę, która dostosowana jest do indywidualnych potrzeb konkretnego człowieka. Nie zaś tę, która jest tylko „modna”.

Przy wyborze zdrowej, dobrze zbilansowanej i efektywnej diety kluczową rolę pełni konsultacja ze specjalistą i profesjonalnie przeprowadzona prawidłowa analiza danych o pacjencie. W uzyskaniu kompleksowej wiedzy o predyspozycjach żywieniowych pacjenta warto jest skorzystać np. z badań nutrigenetycznych dających obraz tego, jak funkcjonuje dany organizm. W przypadku badań tego typu należy pamiętać o tym, że należy je wykonywać tylko w certyfikowanych laboratoriach w krajach posiadających regulacje prawne dotyczące badań genetycznych mówi Anna Adamczyk z firmy DF Medica specjalizującej się w innowacyjnych badaniach i działalności w sektorze profilaktyki zdrowotnej. – Tylko na podstawie wyników badań i dotychczasowych doświadczeń samego pacjenta, możemy skonstruować optymalny i zdrowy plan żywieniowy. Plan, który pozwoli nie tylko pozbyć się nadprogramowych kilogramów – i to bez efektów jo-jo, ale również pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Dieta bowiem, to nie tylko walka z nadwagą, ale przede wszystkim dostarczanie organizmowi odpowiednich składników w odpowiednich proporcjach i czasie. Tak byśmy mogli długo cieszyć się dobrym zdrowiem i pięknym wyglądem. Warto jest korzystać ze wsparcia specjalistów – nie eksperymentować na sobie. W przypadku badań nutrigenetycznych bez konsultacji z właściwym specjalistą wyniki mogą dla pacjenta  być  po prostu nieczytelne.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Przeczytaj też:

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Sprawdź też

10 przydatnych nawykó żywieniowych wspomagających proces odchudzania.

10 skutecznych nawyków żywieniowych, które pozwolą Ci skutecznie schudnąć

Choć reklamy różnych magicznych suplementów diety mogą próbować cię przekonać, że jest inaczej, to sukces …

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o