Zdrowa dieta powinna być urozmaicona więc powinny znajdować się w niej produkty ze wszystkich grup. Istnieją natomiast produkty, których lepiej nie łączyć w jednym posiłku. Takie połączenia są niekorzystne głównie ze względu na możliwość zaburzania wchłaniania składników odżywczych lub powstawanie niekorzystnych kompleksów.
Poniżej prezentujemy przykłady takich niekorzystnych par produktów.
1. Pomidor i ogórek
Najbardziej znane niekorzystne połączenie. Powodem jest zawartość enzymu askorbinazy w świeżych ogórkach.
Enzym ten niszczy witaminę C zawartą w pomidorach, choć nie tylko w pomidorach. Ucierpi również witamina C zawarta np. w papryce, zielonej pietruszce i innych owocach lub warzywach będących jej źródłem.
2. Herbata i mięso
Na to połączenie powinny uważać osoby ze skłonnością do anemii oraz kobiety ciężarne.
Garbniki zawarte w herbacie uniemożliwiają wchłanianie żelaza z produktów, dlatego picie herbaty do posiłku nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Dotyczy to zarówno herbaty czarnej, zielonej oraz czerwonej. Również garbniki pochodzące z czerwonego wina będą blokowały wchłanianie żelaza.
Nie sugeruję, że należy zrezygnować z picia herbaty (wręcz przeciwnie, zielona herbata jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy), natomiast należałoby zachowywać co najmniej godzinny odstęp od posiłku.
3. Herbata z cytryną
Wydawałoby się, że to połączenie idealne, kojarzy nam się z leczeniem przeziębienia.
Jednak zawarty w listkach herbaty glin łączy się z sokiem z cytryny i powstaje przyswajalny przez organizm cytrynian glinu, który może powodować powstawanie choroby Alzheimera.
Cenna uwaga- aby herbata z cytryną i miodem zachowała swoje prozdrowotne właściwości należy spełnić ważny warunek- napar powinien zostać wystudzony do około 40 stopni Celsjusza przed dodaniem cytryny i miodu, w wyższych temperaturach witamina C z cytryny i enzymy pochodzące z miodu zostaną zniszczone.
4. Ryby morskie i surowa kapusta
– częste obiadowe połączenie.
Ryby są morskie są cennym źródłem jodu, natomiast warzywa takie jak kapusta, kalafior, brokuł, rzodkiewka zawierają goitrogeny, które wychwytują jod i blokują jego wykorzystanie przez organizm.
Jednakże niekorzystne połączenie istnieje tylko w przypadku kiedy zjadamy te warzywa na surowo, bo po ugotowaniu w odkrytym naczyniu możemy mieć pewność, że goitrogeny nam nie zagrażają. To ważna uwaga dla osób cierpiących na niedoczynność tarczycy, dla których istotna jest wysoka podaż jodu.
5. Pomidor i twaróg
– kolejna popularna para.
Tego połączenia powinny unikać przede wszystkim osoby chorujące na dnę moczanową. Kwasy z pomidora łączą się z wapniem z sera powodując powstawanie kryształków, które mogą odkładać się w stawach, co może dawać dolegliwości bólowe.
Nie obawiajmy się natomiast każdej kanapki z twarogiem i pomidorem.
Naturalnie, zwracajmy uwagę, aby nasze codzienne pożywienie było jak najbardziej odżywcze, ale zachowajmy również zdrowy rozsądek. Jadając według zasad zdrowego żywienia nie grożą nam niedobory witaminowo-mineralne, więc jeśli od czasu do czasu mamy ochotę na sałatkę grecką nic złego nam nie grozi.