Polecane ćwiczenia
Home » Odżywianie » Porady » Czy ksylitol faktycznie jest dużo lepszy od cukru?
Ksylitol- czy jest zdrowy?

Czy ksylitol faktycznie jest dużo lepszy od cukru?

W czasach mody na zdrowe odżywianie, coraz więcej osób odchodzi od stosowania białego cukru i szuka jego zamienników. Jednym z częstszych alternatyw dla stosowania cukru jest ksylitol, zwany również cukrem brzozowym. Czy ksylitol faktycznie jest dużo lepszy od cukru? Więcej na ten temat w poniższym artykule.

Poznaj najpopularniejsze zamienniki cukru

Coraz więcej osób jest zdecydowanych do wprowadzenia do swej diety zamienników cukru. Wśród najpopularniejszych znajdują się: miód, stewia, sok z agawy, sacharyna i ksylitol. Skupimy uwagę na ostatnim z nich – ze względu na jego dużą popularność. 

Ksylitol a cukier. Czy cukier brzozowy faktycznie jest dużo lepszy od białego cukru?

W ostatnich latach, na fali przejściowej mody żywieniowej, pojawiają się coraz to nowe zamienniki cukru. O ile ksylitol ma nieco mniej kalorii, o tyle jest droższy 10-krotnie od tradycyjnego cukru. Koszt zakupu kilograma tego słodzika wynosi około 30 złotych. Nawet płacąc tę kwotę, klient nie ma pewności, że to, co nabywa, faktycznie jest oryginalnym ksylitolem pozyskiwanym z kory brzozy fińskiej. Coraz częściej na rynku pojawiają się chińskie podróbki, do produkcji których użyto kukurydzy.

Są one bardzo często sprzedawane w opakowaniach oznakowanych jako ksylitol. Klient nie zawsze wie, za co tak naprawdę płaci i z jakieś rośliny powstał jego słodzik. Niestety, organy odpowiedzialne za sprawdzanie żywności nie do końca radzą sobie z tym problemem.

Ponadto cukier brzozowy jest mniej dostępny w sklepach – w porównaniu z cukrem białym.

Nie może być jedynym składnikiem odpowiedzialnym za słodkość, gdyż stosowany w nadmiarze ma właściwości przeczyszczające. Dlatego też nie sprawdzi się do końca w tradycyjnej polskiej kuchni, w której cukier stanowi istotny element nadający smak potrawom i wypiekom. Niektórzy z pewnością nie przyzwyczają się do jego smaku, a w przypadku części dań ksylitol może wpłynąć niekorzystnie na ich charakter.

Jakie są najistotniejsze wady ksylitolu?

Spożywanie ksylitolu w dużych dawkach może mieć negatywne skutki ze strony układu pokarmowego. Pacjenci spożywający ksylitol w nadmiarze często uskarżają się na wzdęcia i biegunki. Substancja ta może mieć działanie przeczyszczające.

Przesadne stosowanie cukru brzozowego może prowadzić do zespołu jelita drażliwego. Dzieje się tak dlatego, gdyż ksylitol zmienia mikroflorę jelitową pod względem ilościowym i jakościowym. Nie oznacza to jednak, że substancję tę należy wykluczyć z codziennej diety. Ksylitol można stosować, ale ostrożnie.

https://bezurl.pl

Przeczytaj też:

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Sprawdź też

Co to jest zdrowa żywność

Zdrowa żywność – gdzie kupować i jak ją rozpoznawać?

Żyjemy w czasach coraz większej świadomości na temat zdrowia. Polacy chętniej dbają o siebie i …

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o