Ksylitol- czy jest zdrowy?

Czy ksylitol faktycznie jest dużo lepszy od cukru?

W czasach mody na zdrowe odżywianie, coraz więcej osób odchodzi od stosowania białego cukru i szuka jego zamienników. Jednym z częstszych alternatyw dla stosowania cukru jest ksylitol, zwany również cukrem brzozowym. Czy ksylitol faktycznie jest dużo lepszy od cukru? Więcej na ten temat w poniższym artykule.

Poznaj najpopularniejsze zamienniki cukru

Coraz więcej osób jest zdecydowanych do wprowadzenia do swej diety zamienników cukru. Wśród najpopularniejszych znajdują się: miód, stewia, sok z agawy, sacharyna i ksylitol. Skupimy uwagę na ostatnim z nich – ze względu na jego dużą popularność. 

Ksylitol a cukier. Czy cukier brzozowy faktycznie jest dużo lepszy od białego cukru?

W ostatnich latach, na fali przejściowej mody żywieniowej, pojawiają się coraz to nowe zamienniki cukru. O ile ksylitol ma nieco mniej kalorii, o tyle jest droższy 10-krotnie od tradycyjnego cukru. Koszt zakupu kilograma tego słodzika wynosi około 30 złotych. Nawet płacąc tę kwotę, klient nie ma pewności, że to, co nabywa, faktycznie jest oryginalnym ksylitolem pozyskiwanym z kory brzozy fińskiej. Coraz częściej na rynku pojawiają się chińskie podróbki, do produkcji których użyto kukurydzy.

Są one bardzo często sprzedawane w opakowaniach oznakowanych jako ksylitol. Klient nie zawsze wie, za co tak naprawdę płaci i z jakieś rośliny powstał jego słodzik. Niestety, organy odpowiedzialne za sprawdzanie żywności nie do końca radzą sobie z tym problemem.

Ponadto cukier brzozowy jest mniej dostępny w sklepach – w porównaniu z cukrem białym.

Nie może być jedynym składnikiem odpowiedzialnym za słodkość, gdyż stosowany w nadmiarze ma właściwości przeczyszczające. Dlatego też nie sprawdzi się do końca w tradycyjnej polskiej kuchni, w której cukier stanowi istotny element nadający smak potrawom i wypiekom. Niektórzy z pewnością nie przyzwyczają się do jego smaku, a w przypadku części dań ksylitol może wpłynąć niekorzystnie na ich charakter.

Jakie są najistotniejsze wady ksylitolu?

Spożywanie ksylitolu w dużych dawkach może mieć negatywne skutki ze strony układu pokarmowego. Pacjenci spożywający ksylitol w nadmiarze często uskarżają się na wzdęcia i biegunki. Substancja ta może mieć działanie przeczyszczające.

Przesadne stosowanie cukru brzozowego może prowadzić do zespołu jelita drażliwego. Dzieje się tak dlatego, gdyż ksylitol zmienia mikroflorę jelitową pod względem ilościowym i jakościowym. Nie oznacza to jednak, że substancję tę należy wykluczyć z codziennej diety. Ksylitol można stosować, ale ostrożnie.

https://bezurl.pl

Check Also

Co to są składniki odżywcze?

Co to są składniki odżywcze i dlaczego są tak ważne w zdrowej diecie?

Często możemy usłyszeć, że aby dieta była zdrowa, to powinna być zbilansowana, a co za …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail