Dietetyk jest wszechstronnie wykształconym specjalistą, który ma wiedzę dotyczącą żywienia człowieka, zarówno w przypadku różnorodnych chorób (np. onkologicznych, immunologicznych), jak i osób zdrowych. Ma informacje z zakresu anatomii, biochemii, medycyny i psychologii, a zajmuje się żywieniem indywidualnym i zbiorowym.
Może też prowadzić zajęcia z zakresu edukacji żywieniowej i promocji zdrowia. Dietetycy pracują w licznych instytucjach związanych z szeroko pojętą opieką medyczną, ale też w ośrodkach sportowych czy firmach cateringowych. Po pomoc do dietetyka udają się osoby z nadwagą, otyłością, niedowagą, ale także z problemami zdrowotnymi.
Czy dietetyk jest lekarzem?
Chociaż zawód dietetyka przede wszystkim kojarzy się z odchudzaniem, często ma on ogromne znaczenie także w dziedzinach, w których w grę wchodzi ludzkie życie. Studenci kierunków związanych z żywieniem są przygotowywani merytorycznie do wykonywania tego zawodu podobnie jak studenci medycyny.
Mają między innymi zajęcia z zakresu anatomii człowieka. Przyszły dietetyk musi też rozpoznać niektóre objawy chorobowe i skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty, z którym w porozumieniu może podjąć się leczenia. Dietetyk zwykle zaleca zmianę przyzwyczajeń żywieniowych, co ma znaczenie nie tylko dla utrzymania lub wypracowania odpowiedniej wagi, ale także dla ogólnego samopoczucia pacjenta.
Jego wiedza i umiejętności mają ogromne znaczenie zwłaszcza w czasach obecnych, kiedy społeczeństwo cierpi z powodu chorób cywilizacyjnych: otyłości, nadciśnienia, cukrzycy, alergii i nietolerancji pokarmowych. W wielu przypadkach to nie leki są niezbędne w dochodzeniu do zdrowia, ale właśnie porady i kontrole u specjalisty, jakim jest dietetyk.
Dietetyk – jak wygląda wizyta?
Żeby skorzystać z wizyty u dietetyka, nie trzeba skierowania. Każdy pacjent, który ma problemy z nadwagą, cierpi z powodu niedowagi albo ma inne zaburzenia czy choroby, które może łączyć ze sposobem swojego żywienia, może zapisać się na wizytę.
Może to zrobić także sportowiec-amator, który chce dopasować swoją dietę do treningów. Konsultacja dietetyczna składa się z kilku elementów. Dietetyk zbiera najważniejsze informacje o pacjencie: od tego, jaki zawód wykonuje, przez to, co lubi jeść i jak wygląda jego menu, po szczegółowe dane na temat stanu zdrowia, łącznie z wynikami ostatnich badań.
Dla dietetyka ważna jest też analiza składu ciała i wykonanie pomiarów wagi i ilości tkanki tłuszczowej. Na podstawie takich informacji dietetyk uświadamia pacjenta, jakie błędy żywieniowe są przez niego popełniane, jakie produkty powinien wykluczyć ze swojej diety, a po które powinien sięgać jak najczęściej. Może też ułożyć kompleksową dietę na określony czas.
Na koniec dietetyk może zalecić dodatkowe badania, na przykład pod kątem nietolerancji pokarmowych, alergii i hormonów. Wyznacza też termin kolejnej wizyty.
Jak przebiega pierwsza wizyta u dietetyka?
Pierwsza wizyta u dietetyka, ze względu na to, że musi on poznać swojego pacjenta, trwa średnio 30-40 minut. Dietetyk przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad z pacjentem, dlatego warto jeszcze przed wizytą przygotować ewentualne wyniki badań i zrobić notatki, w których zapiszemy, jakie posiłki jedliśmy w ciągu dnia.
Dobrze, jeśli będą to notatki z kilku dni, na przykład z tygodnia poprzedzającego wizytę. Warto zwrócić uwagę na to, czy dietetyk nie zaleca diety ogólnej. Taka dieta właściwie nie istnieje, a to specjalista powinien ją przygotować, uwzględniając wiek pacjenta, płeć, tryb życia, schorzenia, z jakimi się boryka, a nawet preferencje żywieniowe czy możliwości finansowe pacjenta.
Podczas pierwszej wizyty pacjent powinien zwrócić uwagę na to, czy dietetyk faktycznie ma wiedzę na temat leczenia otyłości lub wspomagania leczenia choroby, z którą się on boryka. Czy nie obiecuje szybki efektów w bardzo krótkim czasie, czy nie jest nieuprzejmy i na przykład nie wytyka pacjentowi błędów żywieniowych, obwiniając go o doprowadzenie się do stanu nadwagi. Dietetyk nie może też sprzedawać środków odchudzających, a jeśli sugeruje chirurgiczne leczenie otyłości, powinien współpracować z bariatrą.
Gabinet dietetyka powinien być wyposażony w specjalistyczną wagę z analizatorem składu ciała, a sam specjalista powinien być cierpliwy, spokojny i poświęcić choremu tyle czasu, ile on oczekuje.
Wizyty u dietetyka nie są krótkie ani rzadkie, bywa, że trzeba się z nim spotykać przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli pacjent mu nie zaufa, nie polubi go, nie będzie stosował się do jego rad i zarówno czas, jak i pieniądze wydane na leczenie, nie przyniosą żadnych rezultatów.
Jak dietetyk układa dietę?
Z porady dietetyków korzystają szpitale, przychodnie zdrowia, wyspecjalizowane poradnie dietetyczne, ale też żłobki, domy opieki społecznej, domy seniora, sanatoria, uzdrowiska, przedszkola, szkoły, hotele i salony SPA, ośrodki sportowe, rehabilitacyjne, a nawet siłownie, kluby fitness, firmy cateringowe, firmy, które produkują suplementy diety, odżywki i żywność specjalnego przeznaczenia. Z wiedzy dietetyków korzystają też instytucje naukowe, organizacje pozarządowe, media.
Kiedy do dietetyka przychodzi pacjent z nadwagą lub problemami zdrowotnymi, liczy nie tylko na luźne porady dotyczące sposobu żywienia, ale także na spersonalizowany jadłospis, który zawiera tak dobrane produkty, by organizm zareagował w oczekiwany sposób.
W zależności od potrzeb dietetyk może ułożyć dietę niskotłuszczową, niskowęglowodanową, wysokobiałkową (np. dla sportowców), wegańską, uwzględniającą niski indeks glikemiczny (np. dla osób z insulino opornością), dietę bezglutenową (dla osób z celiakią) czy bezlaktozową.
Dieta powinna zawierać niezbędne składniki odżywcze, produkty lubiane przez pacjenta i dostępne w każdym sklepie. Dietetycy dysponują nie tylko obszerną wiedzą, ale także specjalistycznymi programami, które wspomagają ich w układaniu odpowiedniego jadłospisu.
Porady dietetyczne z MediRatami
Osoby otyłe, cierpiące na różne dolegliwości, z zaburzeniami łaknienia mogą korzystać z wizyt u dietetyka finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy mieć skierowanie od lekarza do poradni chorób metabolicznych.
Niestety w kolejce do wizyty czeka się nawet kilka miesięcy, ponieważ liczba osób potrzebujących takiej pomocy wciąż wzrasta, a nie przybywa specjalistów. Bardzo dużo dietetyków przyjmuje prywatnie, a cena konsultacji dietetycznych to około 100-150 zł. Pamiętając, że leczenie otyłości jest procesem, trzeba przewidzieć nawet kilka lub kilkanaście wizyt u takiego specjalisty, a to ostatecznie spory wydatek.
Warto w takim przypadku zdecydować się na MediRaty, czyli proste finansowanie leczenia przy wsparciu ratalnego sposobu zapłaty za terapię.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu