Jak znaleźć dobrego dietetyka. Czym się kierować.
Czym się kierować przy pierwszej wizycie u dietetyka.

Jak znaleźć dobrego dietetyka? Najważniejsze informacje

Dietetyk jest wszechstronnie wykształconym specjalistą, który ma wiedzę dotyczącą żywienia człowieka, zarówno w przypadku różnorodnych chorób (np. onkologicznych, immunologicznych), jak i osób zdrowych. Ma informacje z zakresu anatomii, biochemii, medycyny i psychologii, a zajmuje się żywieniem indywidualnym i zbiorowym.

Może też prowadzić zajęcia z zakresu edukacji żywieniowej i promocji zdrowia. Dietetycy pracują w licznych instytucjach związanych z szeroko pojętą opieką medyczną, ale też w ośrodkach sportowych czy firmach cateringowych. Po pomoc do dietetyka udają się osoby z nadwagą, otyłością, niedowagą, ale także z problemami zdrowotnymi.

Czy dietetyk jest lekarzem?

Chociaż zawód dietetyka przede wszystkim kojarzy się z odchudzaniem, często ma on ogromne znaczenie także w dziedzinach, w których w grę wchodzi ludzkie życie. Studenci kierunków związanych z żywieniem są przygotowywani merytorycznie do wykonywania tego zawodu podobnie jak studenci medycyny.

Mają między innymi zajęcia z zakresu anatomii człowieka. Przyszły dietetyk musi też rozpoznać niektóre objawy chorobowe i skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty, z którym w porozumieniu może podjąć się leczenia. Dietetyk zwykle zaleca zmianę przyzwyczajeń żywieniowych, co ma znaczenie nie tylko dla utrzymania lub wypracowania odpowiedniej wagi, ale także dla ogólnego samopoczucia pacjenta.

Jego wiedza i umiejętności mają ogromne znaczenie zwłaszcza w czasach obecnych, kiedy społeczeństwo cierpi z powodu chorób cywilizacyjnych: otyłości, nadciśnienia, cukrzycy, alergii i nietolerancji pokarmowych. W wielu przypadkach to nie leki są niezbędne w dochodzeniu do zdrowia, ale właśnie porady i kontrole u specjalisty, jakim jest dietetyk.

Dietetyk – jak wygląda wizyta?

Żeby skorzystać z wizyty u dietetyka, nie trzeba skierowania. Każdy pacjent, który ma problemy z nadwagą, cierpi z powodu niedowagi albo ma inne zaburzenia czy choroby, które może łączyć ze sposobem swojego żywienia, może zapisać się na wizytę.

Może to zrobić także sportowiec-amator, który chce dopasować swoją dietę do treningów. Konsultacja dietetyczna składa się z kilku elementów. Dietetyk zbiera najważniejsze informacje o pacjencie: od tego, jaki zawód wykonuje, przez to, co lubi jeść i jak wygląda jego menu, po szczegółowe dane na temat stanu zdrowia, łącznie z wynikami ostatnich badań.

Dla dietetyka ważna jest też analiza składu ciała i wykonanie pomiarów wagi i ilości tkanki tłuszczowej. Na podstawie takich informacji dietetyk uświadamia pacjenta, jakie błędy żywieniowe są przez niego popełniane, jakie produkty powinien wykluczyć ze swojej diety, a po które powinien sięgać jak najczęściej. Może też ułożyć kompleksową dietę na określony czas.

Na koniec dietetyk może zalecić dodatkowe badania, na przykład pod kątem nietolerancji pokarmowych, alergii i hormonów. Wyznacza też termin kolejnej wizyty.

Dietetyk ustala najważniejsze informacje o pacjencie.
Podstawą pracy dietetyka jest dobry, dokładny wywiad.

Jak przebiega pierwsza wizyta u dietetyka?

Pierwsza wizyta u dietetyka, ze względu na to, że musi on poznać swojego pacjenta, trwa średnio 30-40 minut. Dietetyk przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad z pacjentem, dlatego warto jeszcze przed wizytą przygotować ewentualne wyniki badań i zrobić notatki, w których zapiszemy, jakie posiłki jedliśmy w ciągu dnia.

Dobrze, jeśli będą to notatki z kilku dni, na przykład z tygodnia poprzedzającego wizytę. Warto zwrócić uwagę na to, czy dietetyk nie zaleca diety ogólnej. Taka dieta właściwie nie istnieje, a to specjalista powinien ją przygotować, uwzględniając wiek pacjenta, płeć, tryb życia, schorzenia, z jakimi się boryka, a nawet preferencje żywieniowe czy możliwości finansowe pacjenta.

Podczas pierwszej wizyty pacjent powinien zwrócić uwagę na to, czy dietetyk faktycznie ma wiedzę na temat leczenia otyłości lub wspomagania leczenia choroby, z którą się on boryka. Czy nie obiecuje szybki efektów w bardzo krótkim czasie, czy nie jest nieuprzejmy i na przykład nie wytyka pacjentowi błędów żywieniowych, obwiniając go o doprowadzenie się do stanu nadwagi. Dietetyk nie może też sprzedawać środków odchudzających, a jeśli sugeruje chirurgiczne leczenie otyłości, powinien współpracować z bariatrą.

Gabinet dietetyka powinien być wyposażony w specjalistyczną wagę z analizatorem składu ciała, a sam specjalista powinien być cierpliwy, spokojny i poświęcić choremu tyle czasu, ile on oczekuje.

Wizyty u dietetyka nie są krótkie ani rzadkie, bywa, że trzeba się z nim spotykać przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli pacjent mu nie zaufa, nie polubi go, nie będzie stosował się do jego rad i zarówno czas, jak i pieniądze wydane na leczenie, nie przyniosą żadnych rezultatów.

Uważaj na pierwszego dietetyka -musisz być czujny jak pacjenta pierwszego dietetyka.
Podczas pierwszej wizyty u dietetyka pacjent powinien być czujny.

Jak dietetyk układa dietę? 

Z porady dietetyków korzystają szpitale, przychodnie zdrowia, wyspecjalizowane poradnie dietetyczne, ale też żłobki, domy opieki społecznej, domy seniora, sanatoria, uzdrowiska, przedszkola, szkoły, hotele i salony SPA, ośrodki sportowe, rehabilitacyjne, a nawet siłownie, kluby fitness, firmy cateringowe, firmy, które produkują suplementy diety, odżywki i żywność specjalnego przeznaczenia. Z wiedzy dietetyków korzystają też instytucje naukowe, organizacje pozarządowe, media.

Kiedy do dietetyka przychodzi pacjent z nadwagą lub problemami zdrowotnymi, liczy nie tylko na luźne porady dotyczące sposobu żywienia, ale także na spersonalizowany jadłospis, który zawiera tak dobrane produkty, by organizm zareagował w oczekiwany sposób.

W zależności od potrzeb dietetyk może ułożyć dietę niskotłuszczową, niskowęglowodanową, wysokobiałkową (np. dla sportowców), wegańską, uwzględniającą niski indeks glikemiczny (np. dla osób z insulino opornością), dietę bezglutenową (dla osób z celiakią) czy bezlaktozową.

Dieta powinna zawierać niezbędne składniki odżywcze, produkty lubiane przez pacjenta i dostępne w każdym sklepie. Dietetycy dysponują nie tylko obszerną wiedzą, ale także specjalistycznymi programami, które wspomagają ich w układaniu odpowiedniego jadłospisu.

Koszty wizyty u dietetyka
Sprawdź jakie są koszty wizyty u dietetyka

Porady dietetyczne z MediRatami

Osoby otyłe, cierpiące na różne dolegliwości, z zaburzeniami łaknienia mogą korzystać z wizyt u dietetyka finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy mieć skierowanie od lekarza do poradni chorób metabolicznych.

Niestety w kolejce do wizyty czeka się nawet kilka miesięcy, ponieważ liczba osób potrzebujących takiej pomocy wciąż wzrasta, a nie przybywa specjalistów. Bardzo dużo dietetyków przyjmuje prywatnie, a cena konsultacji dietetycznych to około 100-150 zł. Pamiętając, że leczenie otyłości jest procesem, trzeba przewidzieć nawet kilka lub kilkanaście wizyt u takiego specjalisty, a to ostatecznie spory wydatek.

Warto w takim przypadku zdecydować się na MediRaty, czyli proste finansowanie leczenia przy wsparciu ratalnego sposobu zapłaty za terapię.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Check Also

błonnik dieta

Jak błonnik nierozpuszczalny może pomóc w zmniejszeniu kaloryczności diety?

Błonnik to inaczej włókno pokarmowe, czyli wspólne określenie różnych substancji pochodzenia roślinnego. Błonnik nie podlega …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail