dieta - fenyloketonurii

Dieta w fenyloketonurii – co jeść, a czego warto unikać?

Fenyloketonuria jest genetycznym zaburzeniem metabolicznym, który uniemożliwia prawidłowe zarządzanie poziomem fenyloalaniny. Obecnie nie ma nią lekarstwa. Można stosować tylko pewne metody łagodzące objawy. Należy przede wszystkim przestrzegać diety o niskiej zawartości fenyloalaniny. W ten sposób możesz utrzymać odpowiedni poziom aminokwasów we krwi i mózgu. Zobacz, na co jeszcze warto zwrócić uwagę.

Jakich produktów należy unikać?

Fenyloalanina znajduje się w produktach wysokobiałkowych, takich jak: mleko, nabiał, drób, jajka, orzechy, fasola, mięso i ryby. Dlatego należy je wyeliminować z diety. Należy też unikać wołowiny, wieprzowiny, produktów sojowych, karczochów, szparagów, awokado i kukurydzy. Pacjenci powinni również zrezygnować z rodzynek, ziemniaków, ryżu i produktów pełnoziarnistych.

Dieta PKU-produkty zakazane obejmuje także pokarmy i napoje zawierające sztuczny słodzik, aspartam. Jest powszechnie stosowany w napojach niskokalorycznych, cukierkach, galaretkach i przekąskach zamiast cukru. Na liście zakazanych produktów znajduje się też chleb, makaron, produkty pszenne, groszek i czekolada.

Co może obejmować dieta dla osób z fenyloketonurią?

Z wyjątkiem tłuszczów, olejów i cukru wszystkie produkty zawierają pewną ilość fenyloalaniny. Dlatego nawet wybierając bezpieczne produkty, nadal trzeba zwracać uwagę na porcje. Warto więc nawiązać współpracę z dietetykiem, który ułoży dla Ciebie odpowiednią dietę. Weźmie pod uwagę stan zdrowia pacjenta, cele dietetyczne, preferencje żywieniowe i styl życia.

Dieta dla osób z fenyloketonurią obejmuje tłuszcze (oliwa z oliwek, margaryna, olej kokosowy), cukier (biały lub kokosowy), miód, syrop klonowy, melasa, kawa, herbata, zioła, przyprawy, ocet, musztarda, sól i pieprz. Ponadto pacjenci mogą jeść większość owoców i warzyw nieskrobiowych, chleb i makaron o niskiej zawartości białka.

Ważne uwagi na temat zdrowego odżywiania

Pamiętaj, że wszystkie aminokwasy są nadal potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego nie można zupełnie wyeliminować fenyloalaniny. Cała sztuka polega na utrzymywaniu jej na niskim poziomie. Wtedy organizm jest w stanie sobie z nią poradzić.

Aby określić ilość fenyloalaniny w produktach spożywczych, musisz wykonać następujące czynności:

  • Sprawdź wielkość porcji na etykiecie.
  • Pomnóż liczbę porcji, które zjesz, przez ilość białka na porcję, aby obliczyć całkowitą ilość białka.
  • Pomnóż całkowitą ilość białka przez 50. To pozwoli Ci określić, ile fenyloalaniny znajduje się w danym produkcie.

Osoby z fenyloketonurią nie są w stanie właściwie metabolizować jednego z aminokwasów w białku. W związku z tym muszą przestrzegać ścisłej, rygorystycznej diety niskobiałkowej. Powinny też regularnie badać poziom fenyloalaniny i przyjmować odpowiednie suplementy. W ten sposób mogą uniknąć poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia mózgu.

Biorąc pod uwagę stopień nasilenia objawów, indywidualne spożycie białka może wynosić 1-23 grama białka. Niezależnie od wieku pacjenci powinni przestrzegać odpowiedniej diety. Zmniejsza ryzyko depresji, lęku, kłopotów z koncentracją, niewydolności wątroby, drgawek, czy niepełnosprawności intelektualnej.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu 

Check Also

Co to są składniki odżywcze?

Co to są składniki odżywcze i dlaczego są tak ważne w zdrowej diecie?

Często możemy usłyszeć, że aby dieta była zdrowa, to powinna być zbilansowana, a co za …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail