Dlaczego warto zorganizować wakacje samej
Jakie zalety ma samodzielne organizowanie wakacji?

Dlaczego warto, byś sama zorganizowała swoje wakacje?

Obecnie w turystyce wraca moda na podróżowanie na własną rękę. Nic dziwnego – wyjazdy grupowe zaczynają niektórych nudzić. Są szablonowe, drogie i organizowane ciągle według tego samego szablonu. Wiele osób stawia więc na samodzielną organizację wypoczynku, tym bardziej, że internet, aż kipi od ciekawych porad dotyczących tego co i kiedy warto zobaczyć.

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Czy warto zdecydować się na wyjazd samemu? Jakie przewagi mają wycieczki i wyjazdy, które zaplanujemy na własną rękę nad organizowanymi wyjazdami w formie All Inclusive? Czy dotyczy to tylko wycieczek wyjazdowych? Czy może samodzielna organizacja wakacji stacjonarno-wypoczynkowych to dobry pomysł? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

1. Mieszkasz tam, gdzie chcesz

Do wyjazdów grupowych doliczana jest prowizja organizatora. Jadąc samemu można nie tylko wybrać rodzaj noclegów jaki nas interesuje, ale też standard miejsca, w którym będziemy odpoczywać. Wyszukamy więc nocleg odpowiedni dla zasobności naszego portfela. Ważne jest przy tym jednak, aby zacząć wyszukiwać oferty odpowiednio wcześnie, ponieważ jest wtedy najwięcej domów i apartamentów do wyboru i ma się większą szansę na to, że znajdziemy coś idealnego. Jeśli na przykład na najbliższe wakacje zamierzasz wybrać się na przykład na Węgry, warto już w listopadzie przejrzeć oferty noclegów nad Balatonem od Interhome.

Co więcej, w internecie można sprawdzić i zweryfikować wszystkie potrzebne informacje.

Wyjazd apartament
Kiedy sama planujesz to możesz wybrać apartament, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania!

Wybierając samemu miejsce, decydujesz o rodzaju apartamentu, jego wyposażeniu i lokalizacji. To ma olbrzymie znaczenie przede wszystkim dla tych, którzy dokładnie wiedzą, jaką formę odpoczynku preferują – czy interesują Cię pełne gwaru, ludzi i nocnych lokali miejsca czy może odludne zacisza.

Możesz wybrać apartament z pięknym widokiem, werandą i grillem, albo taki, który jest dwa kroki od plaży. Możesz wyszukać miejsce, które stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji lub te, które jest tuż obok gwarnego centrum miejscowości.

Możesz zasięgnąć opinii wystawionych przez poprzednich gości dotyczących okolicy, właściciela czy też czystości pokoi.

2. Zwiedzasz to, na co i kiedy masz ochotę

Wycieczki grupowe często są organizowane według jednego i tego samego szablonu. Ich zadaniem jest obwieźć turystów i „zaliczyć” jak najszybciej, jak największą liczbę atrakcji. Ponieważ plan jest jeden, odgórnie narzucony, trzeba zwiedzać rzeczy, na które często nie ma się ochoty, które mogą być dla Ciebie niezbyt interesujące, choć są powszechnie znane jako turystyczny kanon i trzeba je zobaczyć.

Czasem też podczas podróży pojawiają się scysje – ktoś z grupy się spóźni, czegoś zapomni – co negatywnie wpływa na atmosferę i powoduje napięcia między uczestnikami wyjazdu.

Jadąc samej – unikasz niepotrzebnego stresu związanego z podobnymi sytuacjami. A przecież o to chodzi! Na wakacjach masz wypoczywać, a nie myśleć o tym, że ktoś spóźnił się na autokar.

Odpoczywaj jak lubisz najbardziej.
Na swoim wyjeździe możesz tak zaplanować zwiedzanie, by odpocząć od wszędobylskich tłumów i turystycznej masówki.

Obecnie, w dobie licznych blogów podróżniczych, relacji, poradników i kanałów na YouTube – masz dostęp do setek ciekawych inspiracji, które podpowiedzą Ci, co warto zwiedzić, kiedy to zrobić, by uniknąć kolejek i jak zrobić, by zapłacić mniej.

Możesz też dzięki nim odkryć miejsca niesamowite, tajemnicze, będące na uboczu, omijane przez główny nurt turystów.

Jedziesz też w najwygodniejszym dla Ciebie terminie – nie musisz ustawiać kalendarza całej rodziny i współpracowników pod jeden, dwutygodniowy wyjazd, ustalony terminowo odgórnie wyjazd.

3. Zakosztujesz ferii smaków lokalnej kuchni

Wycieczki All Inclusive oznaczają gotowe menu i przygotowane wcześniej posiłki. Oczywiście, mogą być przepyszne, ale nigdy nie masz gwarancji ich jakości i wyboru potraw. Do tego w menu może nie być tych produktów, których zawsze chciałaś spróbować. Można je sobie dodatkowo dokupić, ale to oznacza podwójną opłatę za wyżywienie.

Podróżując na własną rękę możesz rozkoszować się lokalnymi przysmakami – czy to odwiedzając puby, knajpki i restauracje, czy to kupując produkty na bazarach i w sklepach, próbując upichcić coś własnego. To najlepsza droga by zapoznać się z lokalnymi produktami i smakami (sery, mięsa, ryby, owoce, przyprawy).

Podpowiedzi, jakie produkty wybrać i wyśmienite, regionalne przepisy znajdziesz w internecie.

Nawet najlepiej przyrządzona potrawa na świecie nie zastąpi smaku świeżej ryby, kupionej na lokalnym targu, którą upieczesz na własnym grillu!

To też doskonała okazja, by zakosztować w lokalnych alkoholach – piwach, winach, by wybrać takie, za jakimi przepadasz. Masz gwarancję, że są wytworzone przez miejscowych producentów, a nie kupione w pobliskim supermarkecie z półki „najtańsze”.

4. Kiedy chcesz, możesz zmienić plan

Gwałtowna zmiana pogody? Chcesz cały dzień poleniuchować na plaży i odpuścić zwiedzanie? Masz nastrój na szaloną wycieczkę quadem lub romantyczny spacer brzegiem morza? Nie ma żadnego problemu! Własny wyjazd to elastyczny kalendarz, który sama sobie ustalasz. Ty decydujesz. co i kiedy chcesz zobaczyć.

W zależności od swoich potrzeb, nastawienia, humoru czy nastroju. Nic Cię nie ogranicza.

Jeżeli masz ochotę na dłuższy wypoczynek lub jakieś miejsce tak Cię zafascynowało, że chcesz zostać dłużej w okolicy – nie ma żadnego problemu! Jeżeli gdzieś Ci się nie podoba i chcesz jechać dalej – ruszasz i nie oglądasz się na nikogo.

Własny wyjazd to swoje decyzje
Gdy sama sobie organizujesz wakacje – możesz wykorzystać ładną pogodę i spędzić leniwy dzień na plaży.

W wycieczkach grupowych musisz się trzymać ściśle narzuconego planu, a na zwiedzanie zawsze jest określona liczba godzin. Jakieś miejsce przypadło do Twojego serca, chcesz pozwiedzać jeszcze, a tu już się trzeba zbierać!

Działa to też w drugą stronę – jeżeli jesteś w miejscu, które Ci się nie podoba, i najchętniej już byś jechała dalej, to musisz czekać do końca wyznaczonej godziny, aż zbierze się cała grupa.

Takie grupowe zwiedzanie często przypomina szalone tournee, polegające na szybkości zwiedzania. Po powrocie z takich wakacji, można być naprawdę wycieńczonym. Po czymś takim przydałby się drugi urlop, by… odpocząć.

5. Podróżujesz jak chcesz

Kiedy dojedziesz na miejsce, możesz zmienić środek transportu na taki, który będzie odpowiedni dla Twojego stylu zwiedzenia. Rowerowa przejażdżka z podziwianiem krajobrazów, sadów i gajów? Samochód, by dotrzeć do magicznego miejsca, które jest nieco dalej? Skuter, którym odkryjesz uroki okolicznych wiosek? Quad dla aktywnego wypoczynku i pokonywania wertepów? A może spacer brzegiem plaży?

Podróżuj tak jak lubisz i nie oglądaj się na innych. Nie musisz spędzać połowy wakacji w autokarze, szaleńczo pędząc z miejsca na miejsce.

6. Samodzielne przygotowanie wyjazdu to niesamowita frajda!

Samodzielne przygotowanie planu swojej wycieczki to prawdziwa przygoda już przed samym wyjazdem. To doskonała okazja, by dowiedzieć się samemu więcej o kulturze i historii miejsc, które planujesz odwiedzić. Możesz doczytać o ciekawostkach, zaskakujących zwyczajach, miejscach wartych zobaczenia, potrawach, których warto spróbować.

Możesz odpocząć jak lubisz najbardziej
Twoje wakacje – Twoje zasady i forma wypoczynku, którą najbardziej lubisz!

Możesz nauczyć się kilku podstawowych zwrotów, zaplanować co i kiedy chcesz zwiedzić.

Niestety, ale wyjazdowe, zorganizowane wycieczki, mogą rozleniwiać i ogałacać z wrażeń. Wszak jedziemy na gotowe, niczym nie musimy się przejmować, więc zwiedzanie może być nieco bezrefleksyjnie. Taki wyjazd przypomina bieg z zaliczaniem kolejnych punktów z listy do odhaczenia, na zasadzie „zobacz i zapomnij”.

A Ty jaki styl zwiedzania preferujesz?

A Ty wolisz jeździć sama czy w zorganizowanych wycieczkach? Napisz w komentarzu!

Partnerem merytorycznym wpisu jest Interhome Domy i apartamenty wakacyjne.

Check Also

Bielizna przeciwko otarciom – obalamy 13 największych mitów

Na temat bielizny przeciwko otarciom istnieje kilkanaście mitów, które sprawiają, że kobiety decydują się na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail