Na pewno nie raz słyszałaś, że jakiś produkt zawiera tylko puste kalorie i nie warto go jeść. Niektórzy twierdzą nawet, że puste kalorie to największe zagrożenie dla wszystkich osób, które się odchudzają. Jeżeli nie wiesz co to są puste kalorie oraz jakie produkty je zawierają lub jesteś na diecie i chcesz uniknąć spożywania niewłaściwych artykułów spożywczych, to ten krótki artykuł jest właśnie dla ciebie.
Co to są kalorie?
Kalorie to jednostka miary energii, którą organizm otrzymuje z jedzenia. Kiedy spożywamy jedzenie, organizm przetwarza składniki odżywcze na energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania. Ilość kalorii w jedzeniu określa ile energii organizm otrzyma z tej żywności. Oznacza to, że im więcej kalorii spożyjemy, tym więcej energii otrzymamy. Ilość kalorii, których potrzebujemy by prawidłowo funkcjonować zależy od wielu czynników, takich jak nasza waga, wzrost, poziom aktywności fizycznej i wiek.
Co to są puste kalorie i jakie produkty je zawierają?
Termin „puste kalorie” odnosi się do żywności, która zawiera dużo kalorii, ale ma niską wartość odżywczą. Oznacza to, że taka żywność nie dostarcza organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych: białka, witamin i minerałów czy błonnika, które są niezbędne dla naszego funkcjonowania i zdrowia.
Żywność, która zawiera sporo pustych kalorii to przede wszystkim: słodycze, białe pieczywo i przetworzona mąka, przetworzone produkty spożywcze, słodkie napoje gazowane, napoje energetyczne i owocowe, słone przekąski, np. chipsy, fast foody oraz alkohol. Produkty te są bogate w cukry proste, tłuszcze nasycone i tłuszcze trans oraz sól, a jednocześnie ubogie w składniki odżywcze.
Konsekwencje spożywania produktów pełnych pustych kalorii
Zbyt duża ilość spożywanej żywności zawierającej puste kalorie o niskiej wartości odżywczej może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Osoby prowadzące siedzący tryb życia o niskiej aktywności fizycznej, które spożywają produkty bogate w puste kalorie w krótkim czasie mogą przybrać na wadze i cierpieć na szereg dolegliwości z tym związanych. Poza zwiększeniem masy ciała i zagrożeniem otyłością, wśród dolegliwości znajdują się:
- niedobory składników odżywczych,
- zwiększona podatność zachorowania na cukrzycę, choroby sera oraz inne choroby dietozależne,
- przyspieszenie starzenia organizmu,
- problem trawienne,
- senność i apatia,
- wahania nastroju, drażliwość i agresja, depresja,
- bóle głowy i migreny,
- alergie,
- zmniejszony popęd seksualny,
- zła kondycja skóry, włosów i paznokci,
- osłabiona odporność i częste infekcje.
Dlatego tak ważne jest, aby w swojej diecie skupiać się na różnorodnej żywności bogatej w składniki odżywcze. Szczególnie zaleca się świeże owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona, chude mięso, nabiał oraz ryby i zdrowe tłuszcze.