Nawodnienie w czasie upałów – zobacz co warto pić, kiedy słońce nie daje żyć

Nadmierny skwar może niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm, w tym na gospodarkę wodno-elektrolitową. Dowiedz się co pić, a czego unikać w czasie upałów, by skutecznie nawodnić organizm.

Zacznijmy od tego, że w trakcie upałów nie możemy dopuścić do odwodnienia organizmu. Pragnienie należy jak najszybciej ugasić i codziennie dostarczać przynajmniej od 2 do 3 litrów płynów. Normalnym jest, że w czasie upałów obficie się pocimy. W ten sposób organizm chroni się przed nadmiernym przegrzaniem. Niestety wraz z potem, usuwane są z organizmu woda i sole mineralne, głównie sód i potas, których brak może doprowadzić do zachwiania homeostazy, czyli stanu równowagi organizmu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy będą m.in. podniesienie ciśnienia krwi, zwiększenie ryzyka wystąpienia zwału czy udaru, obciążenie układu nerwowego w postaci zmniejszenia poziomu koncentracji i popadnięcia w apatię.

W tej sytuacji ważne jest nie tylko ile, ale także co pijemy, bowiem nie każdy płyn uzupełni utracone podczas pocenia się elektrolity.

Ciekawostka!

W czasie największego skwaru można przyjmować również ciepłe płyny, które równie skutecznie co schłodzone napoje, obniżą temperaturę rozgrzanego organizmu.

Co warto pić w czasie upałów?

1. Woda mineralna i źródlana

W czasie upałów dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po wodę mineralną wysoce lub średniozmineralizowaną, która zawiera wysokie stężenie składników mineralnych, jak magnez i wapń. Do wody możemy dodać plaster cytryny, zielonego ogórka lub mięty, które dodatkowo nas orzeźwią. Woda powinna mieć temperaturę pokojowa lub być lekko schłodzona.

Musimy pamiętać, że głównymi elektrolitami, które tracimy wraz z potem są sód, chlor i potas, dlatego intensywnie się pocąc i pijąc tylko wodę – nawet wysoce zmineralizowaną – nie zapewnimy ich odpowiedniego stężenia. Dlatego te pierwiastki musimy dostarczyć w inny sposób.

Najłatwiej uzupełnić chwilowy niedobór sodu i chloru jedząc słone potrawy. Można też delikatnie osolić wodę, ale jeżeli w twojej diecie nie brakuje soli, to nie jest to konieczne.

2. Sok pomidorowy

Sok pomidorowy pozwoli uzupełnić potas (ma go aż 230 mg/100g). Wystarczy szklanka schłodzonego napoju. Dobrym rozwiązaniem na upały i niedobór potasu jest też hiszpańska zupa z pomidorów, podawana na zimno. Jest to słona potrawa, więc oprócz potasu, dostarczy organizmowi sód.

3. Owoce i warzywa

Większość owoców oraz sporo warzyw w 80-90% składa się z wody, dlatego jedząc je, również możemy ugasić pragnienie i nawodnić organizm. Możemy też przygotować owocowe i warzywne koktajle, np. z zielonego ogórka (zwiera ok. 140 mg potasu na 100g) czy melona (280 mg potasu na 100g). Z owoców bogatych w potas szczególnie polecamy: morele, czereśnie, brzoskwinie, truskawki, gruszki, arbuza i cytrusy.

4. Napar z mięty

Mięta ma działanie ochładzające, dlatego szybko obniża temperaturę organizmu. Słaby napar z liścia mięty można pić zarówno schłodzony, jak i ciepły.

5. Napoje izotoniczne

Niedobory elektrolitów pojawiają się w zarówno w trakcie upałów, jak i aktywności fizycznej. W obu przypadkach mogą pomóc napoje izotoniczne, które wyrównują poziom wody w organizmie i uzupełniają niedobory elektrolitów.

Ważne!

W czasie upałów powinno się unikać słodkich napojów. Cukier powoduje, że płyny dostarczane do organizmu gorzej się wchłaniają i wolniej przenikają z przewodu pokarmowego do komórek, przez co go nie nawadniają.

Jakich napojów unikać w trakcie upałów?

1. Alkohol

Podczas upałów promienie słońca rozszerzają naczynia krwionośnie, a tym samym zmniejszają wydolność układu krążenia. Alkohol działa podobnie, w związku z czym takie połączenie w upalne dni powoduje niebezpieczne wahania ciśnienia. W związku z tym u osób, które piją alkohol w trakcie upałów mogą się pojawić zaburzenia rytmu serca. Wzrasta również skłonność do powstawania zakrzepów i udarów cieplnych.

2. Kawa

Kofeina zawarta w kawie podnosi ciśnienie, przez co działa moczopędnie i wypłukuje potas z organizmu. Jeżeli już musisz napić się kawy podczas upałów, to lepiej sięgnąć po schłodzone latte lub kawę bezkofeinową.

3. Mocna herbata

Teina zawarta w herbacie działa podobnie jak kofeina, przez co sprzyja zwiększonemu usuwaniu elektrolitów z organizmu.

4. Napoje typu cola i napoje energetyczne

Tego typu napoje zawierają duże stężenie kofeiny, która wypłukuje z organizmu wiele cennych pierwiastków mineralnych, szczególnie magnez i potas, które są odpowiedzialne za równowagę wodno-elektrolitow.

 

O autorze - Ania Szymanek

Trener fitness i dietetyk. Zapalony maniak fitnessu i zdrowego odżywiania – na co dzień prowadzi zajęcia w kilku klubach na Śląsku oraz szerzy wiedzę dotyczącą zasad zdrowego odchudzania oraz efektywnego połączenia diety z ćwiczeniami.

Check Also

10 000 krokow dieta - czy dziala

Jak spacerować, żeby schudnąć, czyli czy faktycznie muszę pokonać 10 000 kroków dziennie?

Moda na codzienne pokonywanie 10 000 kroków powoli odchodzi do lamusa, taka ilość nie jest bowiem …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail