Napoje izotoniczne to doskonały pomysł na uzupełnienie płynów i energii w organizmie.

Czy warto pić izotoniki?

W czasie treningów na pewno nie raz zauważyłaś, że częściej chce Ci się pić, sięgasz więc po wodę, ale to nie pomaga i dalej odczuwasz pragnienie. Właśnie w takim momencie powinnaś sięgnąć po napój izotoniczny, którego głównym zadaniem jest właściwe nawodnienie organizmu.

 

Izotoniki mają identyczne stężenie minerałów i jonów, jak płyny ustrojowe człowieka, dlatego szybciej niż woda przywracają równowagę organizmu, dostarczając mu dodatkowo niezbędnych mikro- i makroelementów.

Według badań, osoby pijące napoje izotoniczne podczas treningu mogą ćwiczyć dłużej i intensywniej, są przy tym mniej narażone na przegrzanie organizmu.

Jak dokładnie działają napoje izotoniczne?

Podczas wzmożonego wysiłku fizycznego tracimy nie tylko duże ilości wody, ale także elektrolitów, co zaburza proces regeneracji organizmu. Organizm traci również minerały, takie jak magnez, sód i potas, a ich niedobory prowadzą do skurczy mięśni i uczucia zmęczenia. Picie wody pozwala jedynie zabić pragnienie, co jednak nie jest jednoznaczne z nawodnieniem organizmu, nie wspominając już o niedoborach składników mineralnych.

Co zawiera napój izotoniczny?

Podstawowym składnikiem napojów izotonicznych jest kompozycja glukozy (węglowodanu prostego) oraz maltodekstryn (węglowodanów złożonych). Dzięki temu zapewniają ciągłe uzupełnienie energii, którą tracimy wykonując wysiłek fizyczny oraz utrzymują prawidłowe stężenie glukozy we krwi, opóźniając objawy zmęczenia.

Następnie producenci dodają składniki mineralne oraz wzbogacają skład o aminokwasy, L-glutaminę, L-karnitynę, witaminy z grupy B lub inne dodatki, dzięki którym możemy wybrać napój o najlepszej dla nas wartości.

W przeciwieństwie do napojów energetyzujących, izotoniki nie zawierają kofeiny, ponieważ sprzyja ona odwodnieniu.

Czy można je pić bez ograniczeń?

Prawidłowe przyjmowanie napojów izotonicznych polega na piciu ich pół godziny przed wysiłkiem, następnie podczas ćwiczeń, a także bezpośrednio po treningu. Ilość płynów, jaką powinniśmy przyjąć jest różna w zależności od intensywności treningu, ale zazwyczaj po treningu zaleca się wypić ok. 500 ml płynu.

Specjaliści uważają, że napoje izotoniczne możemy spożywać bez ograniczeń, jeżeli nasze ciało poddane jest intensywnemu wysiłkowi lub grozi nam odwodnienie np. w czasie podróży w tropikach.

Zwróć jednak uwagę, żeby nie kupować napojów o zbyt dużej zawartości cukru lub zawierających szkodliwe substancje (np. żółcień chinolinowa).

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Co to są składniki odżywcze?

Co to są składniki odżywcze i dlaczego są tak ważne w zdrowej diecie?

Często możemy usłyszeć, że aby dieta była zdrowa, to powinna być zbilansowana, a co za …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail