Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

czy jedząc fastfood można schudnąć

Czy jedząc fast-foody możesz schudnąć?

Nasza odpowiedz prawdopodobnie cię zaskoczy, ponieważ brzmi TAK! Od razu rodzi się pytanie: jak to możliwe, przecież wszyscy zawsze powtarzają, że fast-foody są niezdrowe i tuczące? I to się zgadza, nie oznacza to jednak, że jedząc je nie można zrzucić zbędnych kilogramów.

Kluczem do utraty kilogramów jest deficyt kaloryczny. Tak naprawdę nie ważne co będziemy jeść, ważne, by dostarczać organizmowi mniej kalorii niż potrzebuje. Przykładowo jeżeli twoje dzienne całkowite zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2200 kcal, a suma spożytych i wypitych kalorii w ciągu dnia wyniesie 1800 kcal, to twój dzienny deficyt będzie równy 400 kcal. Czyli spożyłaś o 400 kalorii mniej niż powinnaś.

Dzięki ujemnemu bilansowi kalorycznemu organizm może wykorzystywać zmagazynowane zapasy energii w postaci tkanki tłuszczowej, co pozwala zredukować nadmierną masę ciała.

Innymi słowy – można, jedząc rzeczy bardzo niezdrowe… chudnąć.

Ważne jest jednak, by pamiętać o jakości pożywienia!

Dlaczego zatem będąc na diecie, nie powinno się jeść fast-foodów i żywności wysokoprzetworzonej, unikać słodkich gazowanych napojów oraz słodyczy?

To nie jest tak, że nie wolno. Można jeść wszystko, tylko z umiarem by zachować deficyt kaloryczny. Natomiast fast-foody, żywność wysokoprzetworzona, słodycze i słodkie gazowane napoje mają jedną wadę – są bardzo kaloryczne i zawierają niewiele substancji odżywczych.

Średniej wielkości burger z podwójną wołowiną, sałatą, pomidorem oraz sosem, do tego duże frytki oraz 500ml coli to około 1200 kcal w jednym posiłku. A to tylko obiad! Żywność wysokoprzetworzona to taka, która nie tylko została poddana obróbce termicznej – podgotowaniu, zamrożeniu, peklowaniu, itp., ale także zostały do niej dodane substancje smakowo-zapachowe i konserwanty.

To żywność  cechująca się długim składem i wysoką zawartością cukrów, nasyconych kwasów tłuszczowych, uwodornionych tłuszczów trans, soli, niską zawartością błonnika i dużą ilością dodatków do żywności (konserwantów i polepszaczy smaku).

Natomiast słodycze i napoje typu cola dostarczają przede wszystkim cukrów prostych.

Żywność wysokoprzetworzona = prosty sposób na choroby i szybką śmierć 

Obecnie naukowcy uważają, że żywność wysokoprzetworzona, fast foody oraz cukier prosty (słodycze, słodkie napoje) są uzależniające, a ich spożywanie prowadzi do kompulsywnego obżerania się oraz chorób cywilizacyjnych – otyłości, cukrzycy, nowotworów, demencji, nadciśnienia i innych.

Reasumując, aby zrzucić zbędne kilogramy możesz tak naprawdę jeść co chcesz, byle zachować deficyt kaloryczny. Warto jednak zrezygnować z fast-foodów, żywności wysokoprzetworzonej, słodyczy i słodkich gazowanych napojów na rzecz zdrowej i zbilansowanej diety, która dostarczy wartości odżywczych, nasyci na dłużej i nie będzie uzależniać.

O autorze - Ania Szymanek

Trener fitness i dietetyk. Zapalony maniak fitnessu i zdrowego odżywiania – na co dzień prowadzi zajęcia w kilku klubach na Śląsku oraz szerzy wiedzę dotyczącą zasad zdrowego odchudzania oraz efektywnego połączenia diety z ćwiczeniami.
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

co zrobić gdy dziecko nudzi się zabawą

Jak zatrzymać dziecko przy jednej zabawie na dłużej?

Twoje dziecko jest nienasycone, ciągle poszukuje nowych wrażeń i zabaw, a ty naprawdę nie masz …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail