Czy wiesz jak mierzyć cholesterol?
Cholesterol - jak mierzyć?

Cholesterol – cichy zabójca

Cholesterol często jest nazywany cichym zabójcą – nie bez powodu staje się zmorą XXI wieku, ponieważ przyczynia się do powstawania chorób układu krążenia. Pomimo tego, że lekarze biją na alarm, warto wiedzieć, że cholesterol nie zawsze musi być zły. Co więcej, jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co warto wiedzieć o tym związku i czy można dokonywać jego pomiaru w domu?

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Cholesterol – funkcje

Cholesterol to związek lipidowy, który pełni wiele istotnych funkcji w ludzkim ciele. Zarówno jego nadmiar jak i niedobór wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla homeostazy organizmu.

Do głównych zadań cholesterolu można zaliczyć udział w budowie błon komórkowych, osłonę włókien nerwowych przed uszkodzeniami (tworzenie osłonki mielinowej wokół nerwów), aktywny udział w procesie wydzielania hormonów, czy wpływ na wydzielanie oraz przyswajanie witaminy D.

Cholesterol – zbyt niski poziom. Tak, to możliwe!

Pomimo tego, że cholesterol jest niezwykle demonizowany, to jego niedobór także nie jest niczym dobrym dla organizmu i może być objawem poważnych chorób. Wśród nich można wymienić marskość wątroby, nadczynność tarczycy czy anemię. Za niski poziom cholesterolu we krwi może również wskazywać na objawy niedożywienia – mierzenie jego poziomu jest niezwykle ważne podczas stosowania diet głodówkowych.

Niezależnie od stosowanej diety pamiętaj, że sama waga nie jest jednoznacznym wskaźnikiem zdrowej sylwetki – tutaj znajdziesz informacje o tym, co oprócz wagi warto wziąć pod uwagę: https://dietadlaserca.pl/artykuly/cholesterol/kalkulator-whr-jak-mierzyc-i-interpretowac-wyniki/.

vCholesterol – skutki zbyt wysokiego poziomu

Zbyt wysoki poziom cholesterolu zwielokrotnia ryzyko powstania chorób układu krwionośnego. Jest to związane z systematycznym odkładaniem się komórek tłuszczowych na ściankach naczyń krwionośnych i stopniowe zmniejszanie się ich światła. Utrudnia to przepływ krwi powodując zaburzenia krążenia.

Wraz z przekroczoną normą, nawet czterokrotnie może wzrosnąć ryzyko zawału serca. Jednocześnie wysoki cholesterol może stanowić przyczynę udaru mózgu, czy zapalenia trzustki.

O ile najczęstszą przyczyną podwyższonego poziomu cholesterolu jest nieprawidłowa dieta, to może być także syndromem poważnych chorób, wśród których wymienia się zespół nerczycowy, zaburzenia funkcjonowania wątroby, niedoczynność tarczycy, czy zastój żółci.

Cholesterol – czy mogę mierzyć w domu?

Sposobem pomiaru poziomu cholesterolu jest wykonanie badanie krwi. Nie ukrywajmy, że dla osoby względnie zdrowej wygospodarowanie czasu na dobrowolne wykonanie badań krwi w laboratorium nie stanowi priorytetu. Do tego wykonywanie tego pomiaru względnie regularnie.

Ze względu na olbrzymi odsetek osób cierpiących na podwyższony cholesterol (ponad 70% Polaków!) obecnie jest możliwe dokonanie pomiaru w domu za pomocą specjalnych analizatorów/monitorów do pomiaru stężenia tego związku we krwi. Urządzenie działa na zasadzie zbliżonej do glukometru – wymaga pobrania kropli krwi z palca na specjalny pasek, który następnie umieszcza się w aparacie.

Monitor cholesterolu może stanowić metodę kontrolowania poziomu cholesterolu, jednak warto pamiętać, że nie osiąga wiarygodności na poziomie badań laboratoryjnych.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Odchudzanie a zapotrzebowanie kaloryczne - jak obliczyć, różnice

Odchudzanie a zapotrzebowanie kaloryczne – jak bez problemów dostosować ilość spożywanych kalorii do swoich potrzeb?

Określenie ilości kalorii, jaką musimy dostarczyć organizmowi każdego dnia, aby prawidłowo funkcjonował jest kluczowym elementem …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail