Poczytaj o niesamowitych właściwościach pomidora.
Pomidor to prawdziwa bomba witaminowa - musi się znaleźć w Twojej kuchni.

Pomidory – bomba witaminowa!

Pomidor (Lycopersicon Mill.) należy do rzędu psiankowców i pochodzi z terenów Ameryki Południowej. Przez wieki był uważany za roślinę trującą, zapewne z powodu nieprzyjemnego zapachu liści i łodyg. Dopiero w okolicach XIX w. doceniono jego właściwości smakowe, a w drugiej połowie XX w. zaczęto intensywne badania nad jego właściwościami profilaktycznymi i leczniczymi.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Niesamowite właściwości pomidora

Owoce krzewu pomidora zawierają wiele witamin, w tym grupę B (B1, B2, B3, B6, B7, B9) K, E, C, ponadto znajdziemy w nim wiele mikro i makro elementów: wapń, żelazo, magnez, sód, cynk, miedź, mangan, potas.

Jednak owoce te, są cenione przede wszystkim za zawartość przeciwutleniacza, jakim jest likopel. Wiąże on wolne rodniki w krwioobiegu które sprzyjają rozwojowi nowotworów. Ponadto zmniejsza ryzyko powstania uszkodzeń w DNA (kwas deoksyrybonukleinowy).

Trucizna?

Pomidor istotnie zawierają trujące alkaloidy, ale zostają one zneutralizowane podczas procesu dojrzewania. Najwięcej alkaloidów spotkamy w liściach i łodygach, w pestkach pozostają śladowe ilości. Wysoka temperatura nie degraduje tych związków, dlatego nie powinno się jeść zbyt dużo zielonych pomidorów. Oczywiście powinno się spożywać jak najwięcej pomidorów czerwonych ze względu na szereg właściwości korzystnych dla naszego zdrowia.

Zastosowania

Wbrew pozorom to nie tylko kuchnia i przemysł spożywczy. Szerokie zastosowanie pomidory znajdują w przemyśle farmakologicznym (źródło wielu cennych substancji), przemyśle kosmetycznym (produkcja maseczek, kremów nawilżających skórę).

Warto wiedzieć, że maseczka z pomidorów bardzo dobrze nawilża naskórek, ponadto rozjaśniają cerę oraz łagodzą objawy trądziku.

Lepsze przetwory od świeżych pomidorów!

Paradoksalnie im bardziej przetworzone zostały pomidory, tym większa zawartość głównego, składnika, dla którego się je spożywa, likopelu. Jest to związek silnie związany w świeżych owocach, w związku z czym nasz organizm ma kłopot z jego wchłonięciem. Podczas obróbki termicznej wiązania zostają osłabione i nasz organizm przyswaja do 3 razy więcej likopelu niż ze świeżych pomidorów. Oczywiście tracimy witaminy, lecz te są w wielu innych owocach/ warzywach, a likopel zawiera niewiele produktów wchodzących w skład naszej diety.

Oczywiście należy zwracać uwagę, by przetwory nie zawierały lub zawierały jak najmniej, cukru, soli (sodu), konserwantów.

Pomidory niezastąpione w …

Pomidory są niezastąpione przy chorobach nerek, serca, układu trawiennego i pokarmowego (lepiej bez skóry), przy problemach z stawami (w tym przy reumatoidalnym zapaleniu stawów). Warto podawać je również dzieciom w okresie wzrostu.

Pamiętajmy, by przetwory z pomidora zawierały jak najmniej dodatkowych składników.
Pomidor najlepiej sprawdza się w formie przetworów – wtedy ma najwięcej wartości odżywczych.

Kaloryczność pomidora

Stosuje się je również przy leczeniu otyłości. Mają niski indeks glikemiczny (30) oraz mało kalorii. Dodatkowo korzystnie wpływają na efekty diety oraz zapewniają suplementację, tak ważną podczas walczenia z nadwagą.

W 100 g pomidora średnio znajduje się tylko 18(!) kalorii.

Profilaktyka nowotworowa

Dzięki wysokiej zawartości silnego przeciwutleniacza, jakim jest likopen, chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami które uszkadzają komórki, powodując nieodwracalne mutacje w DNA naszego organizmu, to z kolei prowadzi do powstania komórek nowotworowych. Likopel wiąże wolne rodniki, unieszkodliwiając je. Badania wykazują ze spożywania porcji pomidorów dziennie zmniejsza ryzyko nowotworu prostaty o 60%.

Ponadto zmniejsza wpływ na nasz organizm niektórych szkodliwych substancji dymu papierosowego, co zmniejsza ryzyko rak płuc.

Pomidor – suplementacja

Pomidory zawierają bardzo dużą ilość mikro i makro elementów jak również silne przeciwutleniacze, to wszystko sprawia że świetnie sprawdzają się w suplementacji. Nie warto, szczególnie w sezonie gdy dostępne są świeże owoce, kupować farmakologicznych suplementów lecz spożywać przynajmniej jedną porcję (jeden owoc) dziennie.  Pokryje to w znacznym stopniu potrzeby naszego organizmu.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Rzodkiewka jest źródłem witamin przez cały rok.

Rzodkiewka – bogate źródło witamin i minerałów przez cały rok!

Rzodkiewka, rzodkiew zwyczajna. Idealna do kolorowych kanapek , sałatek i białego sera. Ostra w smaku, …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail