Papryka (Capsicum L.) – rodzaj roślin należących do rodziny psiankowatych. Mimo iż paprykę obecnie możemy spotkać praktycznie w każdym zakątku świata to warzywo te pochodzi z Ameryki północnej i Łacińskiej. Papryka to jedno z niewielu warzy, które zachowuje swoje właściwości pod wpływem obróbki cieplnej.
Zastosowanie
Podobnie jak w przypadku niektórych innych warzyw niektóre gatunki papryki uprawiane są jako rośliny ozdobne. Owoce papryki mają z kolei własności lecznicze. Co zatem jest takiego niezwykłego w papryce? Przede wszystkim poprawia trawienie i pobudza apetyt.
Witaminy zawarte w tym warzywie wzmacniają układ odpornościowy, poprawiają kondycję naczyń krwionośnych, obniżają poziom cholesterolu czy w końcu hamują starzenie się komórek. Najzdrowszą papryką jest ta surowa, ale poddana obróbce cieplnej zachowuje sporo ze swoich składników odżywczych.
Wartości odżywcze
Papryka jest przede wszystkim źródłem witaminy C, B2, B6 i E choć oprócz tego dostarcza naszemu organizmowi takich składników jak potas, wapń, fosfor, magnez czy żelazo.
Do właściwości leczniczych warzywa zaliczamy n.in zapobieganie zwapnieniu naczyń krwionośnych, łagodzenie bólu głowy. Oprócz tego sprzyja długowieczności i zachowywaniu ładnej cery. Chroni również organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. 10 dag świeżej papryki zapewnia dzienną dawkę beta-karotenu. To także dzienne zapotrzebowanie na witaminę C i E.
Pomimo wielu wartości odżywczych i szerokiej gamy witamin papryka nie jest mile widzianym składnikiem diety dla osób cierpiących na różnego rodzaju choroby reumatyczne i artrozy.
Jak sami widzicie papryka to doskonałe źródło wielu witamin. Mimo szerokiej gamy potrzebnych substancji jest ona również niskokaloryczna (25 kcal w 100g) co sprawia, że papryka powinna na stałe zagościć w naszym menu!