O tym, że warto spożywać miód słyszał chyba każdy. Najchętniej sięgamy po niego w okresie jesienno-zimowym, aby wzmocnić organizm i dostarczyć niezbędnych witamin i minerałów. Miód pszczeli jest powszechnie uznawany za produkt o właściwościach prozdrowotnych, często określany mianem naturalnego antybiotyku, który zwalcza infekcje bakteryjne.
Obecne w miodzie substancje antybiotyczne skutecznie zwalczają różne szczepy bakterii tlenowych i beztlenowych oraz Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Ponadto miód jest cennym źródłem mono- i disacharydów, kwasów organicznych, witamin i minerałów, których stężenie jest zależne od rodzaju nektaru zebranego przez pszczoły. Zatem każda odmiana miodu może wykazywać różne właściwości.
Mnie zaciekawił coraz popularniejszy w Polsce, nowozelandzki miód manuka. Czy ten rodzaj miodu znacząco różni się od naszego rodzimego wielokwiatowego? Jakie ma właściwości? I co to właściwie jest ta manuka?
Pochodzenie miodu manuka.
Spotkałam się już z określeniem, że miód manuka to „płynne złoto”, które powinno stać się niezbędnym elementem każdej domowej apteczki. Nazwa miodu manuka wywodzi się z języka Maorysów i dosłownie oznacza ona „miód z drzewa herbacianego”. Manuka to gatunek krzewów lub niewielkich drzew, typowych dla wschodnich wybrzeży Nowej Zelandii i południowo-wschodniej Australii.
To roślina wiecznie zielona o gęstym ugałęzieniu, która zwykle osiąga od 2 do 5 metrów wysokości, chociaż zdarzają się i okazy 15 metrowe. Manuka posiada charakterystyczne, niewielkie, szorstkie liście i pięciopłatkowe, biało-różowe kwiaty, przypominające kształtem gwiazdę. Manuka jest krzewem o oryginalnym genomie – niezmienionym pod wpływem gatunków przybyłych do Nowej Zelandii wraz z Maorysami i Europejczykami.
Oryginalny miód manuka powstaje z nektaru krzewów manuka, porastających czyste, dziewicze tereny Nowej Zelandii. Pszczoły zbierając nektar z dzikich krzewów manuka, tworzą niepowtarzalny miód, który różni się od innych miodów wysoką zawartością naturalnie występującego związku o nazwie methyloglyoxal (MGO).
Methyloglyoxal – co to takiego?
Methyloglyoxal jest substancją o silnych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych i wraz z innymi związkami – flawonoidami, fenolokwasami i leptozyną – odpowiada za przeciwbakteryjne i bakteriostatyczne działanie miodu manuka. Żebyśmy mieli jasność, MGO występuje w miodach różnych odmian, także w naszych rodzimych spadziowych czy wielokwiatowych, jednak w miodzie manuka znajdziemy go więcej, niż w jakimkolwiek innym.
Właściwości prozdrowotne miodu manuka.
Oficjalne badania pozwoliły na stworzenie listy sześciu grup chorób i dolegliwości, w których miód manuka może mieć zastosowanie i przede wszystkim udowodnione działanie.
- Układ immunologiczny: bóle głowy, chroniczne zmęczenie, gorączka, ogóle osłabienie i złe samopoczucie, zakażenie bakteryjne i wirusowe, rekonwalescencja.
- Układ moczowy: zapalenie dróg moczowych i kamica nerkowa.
- Układ oddechowy: angina, astma, ból i zapalenie zatok, grypa, chrypka, kaszel i katar oraz infekcje nosa i gardła, przeziębienie, suchość w gardle, zapalenie krtani, oskrzeli oraz płuc, mukowiscydoza.
- Układ pokarmowy: choroba Crohna, kolki jelitowe, mdłości, niestrawność i odbijanie, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, wzdęcia, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie okrężnicy, zaparcia, zespól jelita drażliwego, biegunka.
- Skóra: czyraki, wrzody, ropnie, egzema, grzybica skóry, liszaj, łojotok, liszajec zwyczajny, łupież, łuszczyca, odleżyny i rany z infekcją bakteryjną, odmrożenia i oparzenia (w tym słoneczne), opryszczka, owrzodzenia, półpasiec, trądzik, ukąszenia i użądlenia owadów, wrastający paznokieć, zadrapania, zakażenia skórne i inne tego typu.
- Pozostałe: ból i zapalenie ucha, bóle artretyczne i mięśniowe oraz reumatyczne, choroby przyzębia, jęczmień, osad i kamień nazębny, profilaktyka nowotworowa, próchnica, zapalenie dziąseł, zapalenie powieki oka, zapalenie spojówek, afty, pleśniawki, grzybica jamy ustnej, zespół suchego oka.
Jak spożywać miód mauka?
Miód Manuka Health New Zealand można spożywać, jak każdy inny miód, na przykład rozpuszczając go w letniej i przegotowanej wodzie. Można też spożywać go na czczo, codziennie rano lub wieczorem, tuż przed zaśnięciem (2-3 łyżeczki) lub dodawać do potraw/pokarmów. W przypadku kuracji przeciwtrądzikowej lub usprawnienia gojenia ran czy zmian skórnych, miód należy nakładać na leczone miejsce 2-3 razy dziennie, w miarę możliwości przykrywając je opatrunkiem.
W początkowej fazie takiej kuracji dolegliwości skórne mogą się nasilić i może pojawić się ból, ale już po 2-3 dniach widoczna jest znaczna poprawa. Należy pamiętać, że podgrzewanie miodu manuka do wyższych temperatur (powyżej 40 stopni Celsjusza) sprawi, że straci on swoje cenne właściwości.
Oprócz swojej czystej formy, miód z manuki dodawany jest do pastylek do ssania oraz cukierków, bywa też składnikiem mydeł, kremów, opatrunków, maseczek do twarzy oraz past do zębów.
Miód manuka dla dzieci i kobiet w ciąży.
Miód z manuki może być z powodzeniem spożywany przez kobiety w ciąży, natomiast nie powinno się go podawać dzieciom poniżej 1 roku życia.
Jak wygląda i smakuje miód manuka?
Kwiaty manuki charakteryzują się silnym aromatem i są pełne nektaru. Pszczoły produkują z niego gęsty i ciemny miód, którego ciemna barwa przypomina nasz miód gryczany. Miód z manuki ma dość intensywny smak, jest lekko ziołowy, zielny, kwiecisty i oleisty, podobny do smaku toffi z ostrym, nieco orzechowym, szczypiącym w gardło posmakiem.
O czym należy pamiętać przy zakupie?
Kupując Miód Manuka Health New Zealand należy sprawdzić ile methyloglyoxalu on zawiera. Te z MGO 30+ osiągają najniższą cenę, około 50 zł za 250 gram. Jednak za niewysoką ceną produktu kryje się nieduża skuteczność antybakteryjna, bowiem im większa zawartość MGO w miodzie (mg/kg), tym większa jest jego skuteczność, ale też i cena. Najefektywniejsze zaczynają się od MGO 100+, poprzez 250+, 400+, skończywszy na 550+. Cena tych ostatnich to ponad 200zł za 250g.
Druga sprawa to oryginalność produktu. Przy zakupie należy zapytać sprzedawcę o certyfikat i porównać znajdujące się na nim numery seryjne z informacją na słoiczku miodu. Ma on obowiązek okazania go.
Przeciwwskazania przy spożywaniu.
Decydując się na włączenie miodu z manuki do swojej diety, trzeba pamiętać, że jest on wysokokaloryczny, stąd przy nadmiernym spożyciu, może się przyczynić do powstawania nadwagi.
Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem bloga