Polecane ćwiczenia
Home » Lifestyle » Maska antysmogowa – czy jest nam potrzebna i jak wybrać najlepszą?
Co powinna posiadać dobra maska przeciwsmogowa?

Maska antysmogowa – czy jest nam potrzebna i jak wybrać najlepszą?

Sezon „smogowy” rozpoczął się na dobre. Powietrze, szczególnie w dużych miastach, przybiera brzydki, szarobury kolor i ma nieprzyjemny zapach, poza tym wiele osób skarży się na problemy z oddychaniem czy kaszel.

Również media alarmują o wysokim poziomie zanieczyszczeń w powietrzu. Taka sytuacja składania nas do zakupu maski przeciw smogowi. Z naszego artykuły dowiesz się na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Co to jest smog i jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Smog to mgła zawierająca zanieczyszczenia, głównie w postaci pyłów i gazów pochodzących ze spalania węgla i paliw niskiej jakości w piecach ogrzewających gospodarstwa domowe, palenia odpadami, spalin samochodowych oraz pracy zakładów przemysłowych.

U osób mających krótkotrwały kontakt ze smogiem może on wywołać: stany zapalne, podrażnienie spojówek, krtani i tchawicy, łagodne stany zapalne płuc, zmęczenie, spadek tolerancji wysiłku, bóle głowy, nudności.

Natomiast długotrwały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem może prowadzić do rozwoju raka płuc, raka zatok, nowotworów jamy ustnej, gardła i krtani oraz przełyku, raka nerek.

Według Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenie powietrza w 30% odpowiada za powstawanie nowotworów. 

Inne skutki wieloletniego wdychania smogu to:

 • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • niewydolność serca,
 • szybsze starzenie się układu nerwowego,
 • zwiększenie ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera i demencji,
 • problemy z płodnością, alergie i zaburzenia pracy wątroby.

Maska antysmogowa – dla kogo?

Maski są szczególnie zalecane osobom spędzającym dużo czasu na zewnątrz, sportowcom trenującym na dworze oraz osobom korzystającym z komunikacji miejskiej. Niestety osoby mające kłopoty z oddychaniem mogą mieć problemy oddechowe w trakcie korzystania z maski, które będą wynikały z oporu oddechowego. Sprawnie działająca warstwa filtrująca musi być gęsta i szczelna, aby wyłapywać zanieczyszczenia.

To w naturalny sposób stanowi dla wdychanego powietrza barierę. W takiej sytuacji trzeba wybrać maskę, w której opór powietrza jest na tyle niewielki, że nie stanowi on większego problemu. W przypadku osób starszych korzystanie z maski najlepiej skonsultować z lekarzem, a dla dzieci wybrać maskę specjalnie dla nich przeznaczoną.

Maski przeciwsmogowe powinny być noszone przez każdego kto chce pozostać zdrowym w dużych miastach.
Mieszkańcy dużych miast w szczególności powinni posiadać maskę przeciwsmogową – zwłaszcza gdy trenują na dworze.

Maska antysmogowa – rodzaje filtra

Niestety w walce ze smogiem zwykła maseczka lekarska będzie nieskuteczna. Przy wyborze maski podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest stopień pochłanialności zanieczyszczeń przez zastosowany w masce filtr.

Najlepsze maski filtrują około 99,9% zanieczyszczeń PM 2.5 oraz te najdrobniejsze, powyżej 0.3, a nawet 0.1 mikrona.

Wyróżniamy filtry:

 • węglowy (F1) – wyłapuje minimum 99,9 % cząsteczek pyłów, przez co chroni przed smogiem, ale także przed szkodliwymi substancjami chemicznymi, jak benzo(a)pireny czy tlenki azotu, bakteriami i wirusami oraz niweluje brzydki zapach;
 • HEPA (F2) – chroni podobnie jak filtr węglowy, jednak ma o wiele lepszą przepuszczalność powietrza, dlatego jest polecany podczas uprawiania sportu;
 • połączenie filtra węglowego i HEPA (F3);
 • filtr bio – nie tylko pozwala na wentylację, ale także jak magnes przyciąga szkodliwe cząsteczki, przez co może wyłapać nawet najdrobniejsze pyły, również wtedy, gdy przedostaną się do środka maski; ten rodzaj filtra jest bioaktywny, co oznacza, że dokonuje biodegradacji szkodliwych związków, wirusów i bakterii chorobotwórczych, zamiast je tylko filtrować. 

W Unii Europejskiej jakoś filtra jest regulowana za pomocą certyfikatów – FFP1, FFP2, FFP3. Im wyższa cyfra, tym lepsza ochrona, bowiem maski z certyfikatem FFP3 pochłaniają 99% lotnych cząsteczek. Możemy się też spotkać z innymi oznaczeniami, zwłaszcza jeżeli kupujemy maskę z amerykańskiego sklepu. W USA mamy do wyboru produkty oznaczone certyfikatami N95, N99 i N100. Analogicznie, im wyższa cyfra, tym lepiej.

Jak często wymieniać filtr w masce?

Filtr to tak naprawdę najważniejszy element maski. Niestety odpowiedź na pytanie, jak często go wymieniać, nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od rodzaju filtra, intensywności użytkowania produktu oraz jakości wdychanego przez nas powietrza.

Zatem, jeżeli mieszkamy w mieście o wysokim natężeniu smogu, do tego na przykład biegamy, a co za tym idzie, wdychamy znacznie więcej powietrza niż podczas chodzenia, filtr zużyje się szybciej.

Większość filtrów (węglowych, HEPA i innych) w zależności od zanieczyszczenia powietrza, powinno się wymieniać po 6-10 godzinach użytkowania. Pod wpływem wilgoci z wydychanego powietrza mogą się w nich zacząć rozwijać groźne bakterie i drobnoustroje, dlatego nie powinno się przekraczać tego okresu.

W najlepszych modelach masek ta wilgoć jest wykorzystywana, aby uruchomić proces biodegradacji szkodliwych substancji, dzięki czemu bakterie się nie namnażają i zostają unieszkodliwione, a z filtra można korzystać dłużej.

Warto podkreślić, że istnieją również maski bez wymiennych filtrów. Wówczas trzeba je wymienić w całości, co może być dość kosztownym rozwiązaniem.

Regularna wymiana filtrów jest niezbędna jeżeli chcemy oddychać czystym powietrzem.
Pamiętaj o regularnej wymianie filtra w swojej masce przeciwsmogowej – to bardzo, bardzo ważne!.

Maska antysmogowa – jak wybrać te właściwą?

Wybierając maskę przede wszystkim należy zwrócić uwagę na certyfikaty, rodzaj i jakość filtra. Maska powinna być dopasowana do naszych potrzeb, aktywności na powietrzu oraz twarzy. Musi ona dobrze przylegać, po to, aby zanieczyszczone powietrze nie dostawało się do układu oddechowego bez wcześniejszego przefiltrowania.

Ciekawostka na koniec, czyli ile papierosów „wypalasz” oddychając zanieczyszczonym powietrzem? 

Każdy kto wdycha benzo(a)piren może czuć się palaczem. Poniżej znajdziesz ilość benzo(a)pirenu, czyli rakotwórczej substancji obecnej również w papierosach, którą wdychasz przebywając na powietrzu 2 godziny dziennie przez cały rok w przeliczeniu na papierosy.

 • Zakopane – 4,291 papierosów rocznie (11,8 papierosów dziennie)
 • Kraków – 3,706 papierosów rocznie (10,1 papierosów dziennie)
 • Łódź – 3,037 papierosów rocznie (ok. 8,3 papierosa dziennie)
 • Katowice – 2,545 papierosów rocznie (7 papierosów dziennie)
 • Poznań – 2,411 papierosów rocznie (6,6 papierosów dziennie)
 • Wrocław – 1,652 papierosów rocznie (4.5 papierosów dziennie)
 • Bydgoszcz – 1,473 papierosów rocznie (4 papierosy dziennie)
 • Warszawa – 1,295 papierosów rocznie (3,5 papierosów dziennie)
 • Gdańsk – 669 papierosów rocznie (1,8 papierosów dziennie)
 • Lublin – 937 papierosów rocznie (2,6 papierosów dziennie) 

Potrzebujesz więcej informacji o smogu? 

Czy wiesz, że w 2017 roku w Polsce znajdowało się 33 spośród 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem? Jeżeli ten argument lub tekst Cię nie przekonał do zakupu maski antysmogowej, obejrzyj dwa wstrząsające materiały bardzo znanych polskich, naukowych YouTuberów, którzy dogłębnie pokazują jak bardzo smog jest groźny:

1. Materiał z kanału Naukowy Bełkot

2. Materiał z kanału SciFun

Gdzie kupić maskę antysmogową?

Maski znajdziesz w wielu serwisach internetowych. Tutaj znajdziesz duży wybór masek antysmowogowych (link prowadzi do wyszukiwarki CENEO):  maski antysmogowe w najlepszej cenie > 

Możesz też skorzystać z poniższej wyszukiwarki:

Źródło: Kalkulator papierosowy, www.krakowskialarmsmogowy.pl/smog

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Przeczytaj też:

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Sprawdź też

wyśmienite obiady czwartkowe

Obiady czwartkowe Philipiaka – tradycja w nowej odsłonie

W szkole uczono o słynnych obiadach czwartkowych, które wydawał król Stanisław August Poniatowski. Te spotkania …

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o