Zobacz jak korzystać z diety Atkinsa.
Dieta Atkinsa - węglowodany do minimum

Dieta Atkinsa – posiłki bez węglowodanów

Twórca tej diety – Robert Atkins, amerykański kardiolog uważa, że przyczyną nadwagi jest spożywanie cukrów prostych i złożonych, czyli węglowodanów. Dlatego też podstawą jego diety odchudzającej są tłuszcze. Ograniczenie węglowodanów do minimum ma korzystnie wpłynąć na przemianę materii. Poza tym organizm zostanie lekko zakwaszony i uczucie głodu będzie mniejsze.

Podstawowym założeniem diety jest przyjmowanie tylko ściśle określonych produktów, spożywając o stałych porach 5 posiłków dziennie (3 główne, 2 mniejsze). Do tego wypijać ok. 2 litrów płynów każdego dnia. Przy ścisłym przestrzeganiu zasad diety można  zrzucić ok. 3-5 kg miesięcznie.

 Etapy diety Atkinsa

Dieta ta jest podzielona na 4 fazy, z których każda trwa 2 tygodnie:

1. Faza wprowadzająca – spożycie węglowodanów ograniczone jest do 20 g dziennie. Można jeść mięso, ryby i drób, jajka, owoce morza, tłuszcze roślinne, sery pleśniowe. Unikać należy takich produktów jak: owoce, warzywa zawierające skrobię, produkty zbożowe, chudy nabiał i kofeina. Zabronione jest również spożywanie cukru, słodyczy, miodu i dżemów.

2. Faza kontynuacji utraty wagi – ilość spożywanych węglowodanów może wzrosnąć do 30-50 g dziennie. Możesz sięgnąć po większą ilość warzyw, orzechów i owoców jagodowych (truskawki, maliny). Podstawą posiłków pozostają jednak białka i tłuszcze.

3. Faza przygotowawcza – co tydzień ilość przyjmowanych węglowodanów powinna rosnąć o 10 g. Dopóki nie przybieramy na wadze, ich dawka jest prawidłowa i powinniśmy przy niej pozostać. Gdy nasza waga zwiększa się, trzeba je ograniczyć.

4. Faza utrzymania wagi – nasza waga nie powinna się zmieniać więcej niż o 2 kilogramy. Ściśle przestrzegamy wszystkich wcześniejszych założeń diety, a zwłaszcza zasady niełączenia węglowodanów z mięsem, rybami i jajami.

Zalety diety Atkinsa:

 • pozytywnie wpływa na obniżenie poziom cukru we krwi oraz na zmniejszenie ciśnienia tętniczego,
 • stabilizuje poziom trójglicerydów,
 • bardzo szybko traci się wagę – nawet 2 kilogramy w ciągu 7 dni,
 • dostarcza duże ilości białka, dzięki czemu rzadko towarzyszy nam odczucie głodu.

Wady diety Atkinsa:

 • duże ilości spożywanego tłuszczu i białka mogą obciążyć nerki i doprowadzić do dny moczanowej,
 • zbyt mocne zakwaszenie organizmu źle wpływa na szkliwo zębów i podnosi ryzyko rozwoju próchnicy,
 • dieta nie dostarcza odpowiednich ilości magnezu i sodu,
 • może wywoływać zaburzenia równowagi elektrolitowej, doprowadzając do odwodnienia organizmu,
 • nieprzyjemny zapach potu, spowodowany zbytnim zakwaszeniem organizmu,
 • dieta bardzo uboga w warzywa i owoce, które są naturalnym źródłem błonnika i antyoksydantów (wyższe ryzyko zachorowania na nowotwory),
 • dietę można stosować maksymalnie przez rok.

Uwaga! Przed podjęciem jakiejkolwiek diety, powinnaś zrobić podstawowe badania i skonsultować się z dietetykiem, który w profesjonalny sposób ustali najlepszy dla Ciebie sposób odżywiania się. Pamiętaj również, że dieta tylko w połączeniu z aktywnością fizyczną przyniesie oczekiwane efekty.

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Przeczytaj też:

Chcesz szybko i skutecznie schudnąć?

Sprawdź nasze diety i poradniki odchudzania. Poprowadzimy Cię krok po kroku, pokażemy jak ćwiczyć, co jeść i jak się motywować, by odchudzanie było skuteczne i trwałe.

Nasze diety i poradniki to idealne propozycje dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia oraz czuć się fantastycznie każdego dnia.

Codziennie będziesz pełna energii, a waga pokaże ubywające jak szalone kilogramy.

Tak, pokaż mi diety!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw swój e-mail, a wyślemy Ci informacje o nowych ćwiczeniach, poradach i dietach!

Dziękujemu za zapisanie do Newslettera

Check Also

Jakie są zasady diety ketogenicznej oraz jaki jest jadłospis na diecie ketogenicznej.

Dieta ketogeniczna bez tajemnic

Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania, który zakłada spożywanie pokarmów bogatych w zdrowe tłuszcze, przy jednoczesnym …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments