Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

treningi w domu czy warto

8 powodów, dlaczego warto trenować w domu

Chcesz zacząć regularnie trenować i zastanawiasz się czy warto zająć się sportem w domu? A może wiecznie nie masz czasu i szukasz tych zaoszczędzonych godzin w tygodniu, które zamiast w klubie spędzisz w zaciszu mieszkania? Jeżeli zastanawiasz się nad tym czy warto trenować w domu – ten artykuł na pewno Ci się przyda!

Z jednej strony ćwiczenia w domu wymagają pewnej dozy doświadczenia (by uniknąć kontuzji), zbudowania odpowiednich nawyków i samozaparcia. Z drugiej, przy odpowiednim nastawieniu i zaplanowaniu, mogą być dużo bardziej efektywne niż regularne treningi na siłowni czy klubie fitness.

Niżej postaramy się przedstawić Ci 8 powodów, dla których warto, byś rozważyła samodzielne treningi w domu. Jeżeli zastanawiasz się czy trenowanie w domu to dobry pomysł, mamy nadzieję, że uda nam się Cię do te formy aktywności przekonać.

1. Masz więcej czasu

Treningi na siłowni pożerają czas – trzeba do niej dojechać, załatwić sprawy na recepcji, przebrać się, poczekać na trenera… Normalną sprawą są też small talki w szatni, przed i po treningu. I tak, z jednej godziny treningu, licząc spakowanie i rozpakowanie torby często robią się 2  – 2,5 godziny spędzone poza domem.

Dla osób, które są mają napięty harmonogram, cenią sobie każdą sekundę, są bardzo zajęte to duża przeszkoda.

Trenując w domu masz dużo więcej czasu dla siebie – nie musisz nigdzie dojeżdżać, pakować torby, przygotowywać ciuchów – słowem zajmować się całym ambarasem „dookoła” wyjścia.

Gdy chcesz poćwiczyć, wskakujesz w swój najwygodniejszy sportowy komplet,bierzesz kartkę z ćwiczeniami lub włączasz film (np. wyzwanie 30 dni) i… ćwiczysz.

Zaoszczędzony czas możesz spożytkować na konstruktywne sposoby lub surfując po internecie, sprawdzając takie strony jak przegląd online usług etoro. 

2. Łatwiej zmieścić ćwiczenia w grafiku dnia

Siłownie i kluby fitness mają różne oferty, i choć w niektórych można wybrać różnorodne treningi w ramach jednego karnetu, to zazwyczaj zajęcia odbywają się regularnie, stale, o danej porze dnia. Zmieszczenie takiego treningu w Twoim grafiku nie zawsze musi się udać (często wyskakują nam różne rzeczy związane z pracą, rodziną i domem, prawda?) .

Kiedy trenujesz sama w domu, jesteś dużo bardziej elastyczna i niezależna – możesz przesunąć trening o godzinę lub dwie lub zrobić go o zupełnie innej porze dnia. Dzięki temu nie tracisz sekwencji treningowej, i rzeźbisz super formę, wtedy, kiedy jest Ci najwygodniej!

3. Wybierasz treningi, które są Ci potrzebne

Nie zawsze oferta pobliskiego klubu fitness i zaproponowane treningi odpowiadają Twoim potrzebom i oczekiwaniom.  Oferta jest ograniczona do kilku / kilkunastu typów zajęć, trener ma swoją koncepcję, grupa ma swoje oczekiwania. Zawsze trzeba się podporządkować i zaakceptować jakąś formę treningu.

Nie zawsze też masz ochotę na ten rodzaj treningu, na który się zapisałaś i uczęszczałaś (są dni, kiedy zamiast ostrego wysiłku cardio lepiej zrobić spokojne rozciąganie, zajęcia jogi lub wzmocnienie całego ciała). Ale musisz iść lub odpuścić zajęcia. Wszak zapłaciłaś za nie lub żal Ci wydanych pieniędzy na karnet.

A najgorsze co może być w regularnym budowaniu formy, to trenowanie wbrew sobie i zmuszanie się do pójścia na trening.

Trenując w domu możesz odskoczyć od rutyny i wprowadzić do swojego planu treningowego atrakcyjną odmianę – w postaci takiego zestawu ćwiczeń, na jaki masz ochotę tego dnia.

4. Możesz spróbować różnych wariantów treningów

Chodząc na jedne zajęcia „przywiązujesz  się” do określonej formy treningów. Po czasie zaczniesz dostrzegać powtarzalność, schematy, rutynę, które mogą stać się irytujące i prowadzić do wypalenia treningowego. Nie zawsze w klubie masz jednocześnie możliwość przeskoczenia na inne zajęcia, by ich spróbować.

Treningi w domu sprawiają, że możesz wybierać spośród dziesiątek tysięcy propozycji: od form treningów, długości, trudności, aż po muzykę i temperament trenerów. Możesz też składać swoje idealne zestawy treningowe, które będą Twoim treningiem idealnym.

5. Dobierasz treningi do swoich możliwości

Trenując z grupą zawsze trzeba patrzeć na charakter i intensywność zajęć przez pryzmat wszystkich uczestników. Jeżeli masz formę jak żyleta i „wymiatasz” lepiej niż inne uczestniczki – może to nie być dla Ciebie problemem (choć z drugiej strony, musisz pogodzić się z tym, że zajęcia są mniej intensywne, tak by osoby słabsze kondycyjnie i początkujące też mogły dać radę).

Natomiast, jeżeli jesteś na początku drogi, a grupa ma wyższy poziom – może to być dla Ciebie irytujące, gdy nie będziesz wytrzymywać tempa ćwiczeń, będziesz ze zmęczenia gubić rytm lub przez jedną trzecią treningu będziesz odpoczywać, dysząc, podczas gdy inne dziewczyny ćwiczą. To czucie „gonienia za grupą”, może powodować duży dyskomfort psychiczny…

Trener nie zawsze będzie mógł dostosować do Ciebie tempo treningu, bo musi tak prowadzić zajęcia, by usatysfakcjonowani byli wszyscy uczestnicy.

Dlatego, gdy sama trenujesz w domu, możesz nie tylko dostosować tempo i rodzaj treningu, ale odpoczywać i robić przerwy, kiedy potrzebujesz. 

6. Możesz oszczędzić pieniądze

Rozważając treningi w domu, nie wolno pominąć aspektu finansowego – w internecie znajdziesz dziesiątki tysięcy darmowych zestawów treningowych z opisami. Filmy, instruktaże, rozpisane treningi, darmowe kursy… Jest tego od groma!

Koszt treningów w domu to tylko… woda. Przeliczając średnie, roczne ceny karnetów, a do tego wodę, napoje energetyczne, które kupuje się „przy okazji”, możesz rocznie oszczędzić pomiędzy 1500 – 3000 zł.

7. Nie musisz się przejmować innymi

W domu trenujesz tak jak chcesz i w czym chcesz. Nie ważne co masz na sobie, czy podkoszulek ma dziury i plamy, czy masz makijaż i umyte włosy (wszak dla niektórych dziewczyn to duży problem wyjść z nieumytą głową z domu).

Nie musisz się przejmować tym, co inni o Tobie pomyślą (a czasem trudno odciąć się od takich myśli, mimo, że zwykle grupa Ci pomaga i dopinguje i nikt nie ocenia tego jak ćwiczysz). Liczysz się tylko Ty, Twoje zadanie, emocje i Twój trening do zrobienia.

8. Możesz posiłkować się ocenami innych użytkowniczek

Idąc do nowego klubu fitness, często idziesz „w ciemno”. Mankamenty zajęć i trenerów mogą wyjść dopiero po jakimś czasie, gdy już podpiszesz umowę i wykupisz karnet. Wybierając treningi i trenerów prezentujących ćwiczenia w internecie możesz posiłkować się olbrzymią liczbą ocen, opinii i komentarzy, które pomogą Ci wybrać najlepsze dla Ciebie zestawy treningowe.

A Ty wolisz treningi w domu czy w klubie fitness? Napisz w komentarzu!

A Ty wolisz trenować w zaciszu domowych pieleszy czy jednak wybierasz klub fitness? A może masz jakieś pytania dotyczące treningów w domu? Pisz śmiało w komentarzu – odpowiemy!

O autorze - stopnadwadze.pl

Stopnadwadze.pl to portal dla kobiet w wieku 30-50 lat, na którym znajdziesz ciekawe przepisy, diety, pomysły na treningi oraz ćwiczenia. Chcemy pomóc Ci schudnąć i złapać dobrą formę. Piszemy przede wszystkim do Pań, które nie są sportsmenkami, ale pragną zmiany i są zdeterminowane by zacząć zdrowy tryb życia.
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Po co trenujesz?

Czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie… po co ćwiczysz i trenujesz?

Zastanów się przez chwilę, po co ćwiczysz? Masz jakiś konkretny cel? A może ćwiczysz bo …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test #001

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail