Potrzebujesz zmiany w życiu, ale ciężko Ci podjąć działanie lub sam nie wiesz, co to mogłoby być? A może szukasz sposobów na zwiększenie codziennej energii? Czujesz nieokreślony smutek lub rozdrażnienie, a chcesz się pozbyć negatywnego myślenia? Oto 6 sposobów, które zdziałają cuda!
Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta

Podstawą Twojej diety są głównie słodycze, fast foody i coca-cola? A może jesz nieregularnie, w biegu i wybierasz duże porcje posiłków? W takim razie już wiesz, czemu czujesz, że nie masz siły – tzw. śmieciowa żywność daje śmieciową energię. Twój organizm potrzebuje codziennych, bogatych i zróżnicowanych dawek warzyw i owoców.
Spożywaj mniej, ale częściej. Batony i ciastka zamień na orzechy i jabłka. Pij więcej wody i herbatek ziołowych. Ogranicz używki. Już po krótkim czasie zaobserwujesz poprawę samopoczucia. Jeśli czujesz, że ciężko Ci zmienić ten nawyk, to skorzystaj z pomocy specjalisty dietetyki.
Odpowiednio długi sen
Może słyszałeś kiedyś opinię, że zbyt długi sen nie jest zdrowy dla naszego organizmu, ale uwierz…zbyt krótki jest jeszcze bardziej szkodliwy! Twojemu ciału brakuje czasu na pełną regenerację, co skutkuje rozdrażnieniem, brakiem zapału do działania, mniejszą wydajnością w ciągu dnia, a także może przyczynić się do rozwoju różnych poważnych chorób. Zastanów się, ile dokładnie czasu potrzebujesz, by obudzić się wypoczęty i postanów, że od dziś zaczniesz kłaść się wcześniej. Dla większości osób optymalna dawka snu to 8 godzin.
Ruch na świeżym powietrzu

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to jedna z najlepszych metod na regenerację! Biegaj, spaceruj, jeździj na rowerze, graj w gry zespołowe – cokolwiek wybierzesz, sprawisz, że Twój mózg będzie bardziej dotleniony, mięśnie rozruszane, a w bardziej słoneczne dni dostarczysz sobie witaminy D. Aktywność fizyczna przyczynia się też do poprawy krążenia i zrzucenia zbędnych kilogramów. Ponadto podczas ćwiczeń wydzielają się endorfiny, czyli hormony odpowiedzialne za odczuwanie szczęścia.
Pasja

Pomyśl, co sprawia Ci przyjemność i pomaga się odstresować? Dobra książka, ciekawy film, nauka języka obcego, szydełkowanie, jazda na rolkach, robienie zdjęć, a może czas spędzony z przyjaciółmi? Hobby nie musi być wyszukane, ważne by pomagało Ci się odprężyć i napełniało Cię pozytywną energią. To czas dla Ciebie! Postaraj się mieć go na to, co najmniej dwa razy w tygodniu, ale tak naprawdę dobrze byś każdego dnia, choć na chwilę pozwolił sobie na robienie tego, co Cię pochłania. Dzięki temu w kryzysowych sytuacjach pasja będzie jak kotwica. Pomyślisz wówczas, że może reszta układa się słabo, ale jesteś świetnym tancerzem, poliglotą lub fotografem, czyli jest coś, dla czego warto się zmobilizować.
Dbanie o siebie

Nowa fryzura, nowe spodnie, wizyta u technika usług kosmetycznych lub technika masażysty – to małe zmiany, które mogą mieć olbrzymie znaczenie dla Twojego samopoczucia. Jeśli czujesz się dobrze z tym, jak wyglądasz, masz świadomość tego, że jesteś zadbany, to Twój nastrój się poprawia i pokazujesz sobie, że jesteś dla siebie ważny. Na co dzień troszczysz się głównie o innych? Najwyższy czas pomyśleć też o sobie! Wpisz w kalendarz, co dobrego w tym miesiącu zrobisz dla swojego wizerunku lub ciała.
Pomoc innym
A może w życiu skupiasz się wyłącznie na sobie? Czasem właśnie to może być przyczyną złego samopoczucia. Skrajności nie są dobre. Nawet sam fakt, że posiadasz psa lub kota odciąga Cię od egocentryzmu i ciągłego rozpamiętywania złych chwil, krzywd i problemów. Postaraj się każdego dnia bezinteresownie zrobić coś dobrego dla innych. Zacznij od małych spraw – mówienia dzień dobry sąsiadom, których zawsze witałeś z obojętną miną, wyręczeniu starszej Pani we wniesieniu ciężkiej siatki z zakupami czy wsparciu innej osoby, która sobie z czymś nie radzi. Otaczając się pozytywnymi słowami, sytuacjami i dobrem, będziesz zdziwiony, jak szybko zacznie to do Ciebie wracać – tak działa wdzięczność, która przychodzi naturalnie.
Postaraj się zastosować do powyższych rad i sam zobacz, jak zmienia się Twój nastrój i poziom energii do działania w ciągu dnia. Zaczniesz też wpadać na lepsze pomysły i pozbędziesz się prokrastynacji. Co prawda wypracowanie nowych nawyków może potrwać, więc na początku zacznij od jednej rzeczy i stopniowo wdrażaj kolejne zmiany. Zapobiegnie to zniechęceniu, które mogłoby się pojawić, gdybyś od razu chciał naprawić wszystkie aspekty życia.