Sezon wakacyjny właśnie się rozpoczął, a to oznacza sporą ilość czasu spędzonego na słońcu – czy to na plaży, czy w ogrodzie, czy podczas zwiedzania, albo wędrówki po górskim szlaku. Musimy pamiętać, że kąpiele słoneczne niosą za sobą wiele korzyści, jak i niebezpieczeństw. Aby się odpowiednio chronić przed promieniowaniem UV, powinniśmy zastosować kilka zasad zdrowego przebywania na słońcu. Podstawową i najważniejszą z nich, jest dobór odpowiednich kosmetyków chroniących przed promieniowaniem słonecznym.
Niedawno pisaliśmy o dobroczynnym oraz szkodliwym wpływie promieniowania UV na skórę i nasz organizm, jednak i tu przypominamy, że choć korzyści jest wiele, bowiem opalanie się ma znamienny wpływ na wygląd oraz zdrowie naszej skóry, przyczynia się do poprawy samopoczucia, wspomaga produkcję i syntezę witaminy D3, to niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim słońce jest głównym sprawcą starzenia się skóry.
Promienie UVA są odpowiedzialne za powstawanie wolnych rodników, które prowadzą do fotostarzenia się skóry – spowalnia się proces produkcji kolagenu, przez co skóra traci jędrność, gęstość i elastyczność i w efekcie wiotczeje, pojawiają się zmarszczki, a owal twarzy opada. Kolejnym niebezpieczeństwem nadmiernego opalania są oparzenia słoneczne, czyli rumień posłoneczny. Rumień pojawia się już w kilka godzin po przedawkowaniu promieni UV i towarzyszy mu ból, pieczenie i zaczerwienienie skóry.
W poważniejszych przypadkach pojawiają się także: gorączka, dreszcze, nudności czy wymioty. Najpoważniejszą konsekwencją nadmiernego opalania mogą być zmiany nowotworowe.
Długotrwałe pozostawanie na słońcu przyczynia się do powstawania pieprzyków oraz posłonecznego rogowacenia skóry. Zmiany te mogę się przekształcić w nowotwory, jak m.in. czerniak.
Bezpieczne opalanie – wybór odpowiednich kosmetyków
Kosmetyki do opalania to preparaty zapewniające skuteczną i długotrwałą ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB (oraz często VL i IR), których należy bezwzględnie używać podczas eksponowania twarzy i ciała na słońce. Wielu dermatologów rekomenduje ich stosowanie nie tylko w słoneczne dni, ale również kiedy za oknem chmury i deszcz, bowiem promieniowanie UVA ma zdolność przenikania przez chmury czy szkło. Kosmetyki do opalania chronią skórę przed oparzeniami i przebarwieniami słonecznymi, a także opóźniają procesy starzenia się skóry oraz zapobiegają rozwojowi chorób nowotworowych skóry.
Wśród kosmetyków do opalania znajdziemy:
- kremy do opalania,
- olejki do opalania
- żele do opalania,
- balsamy do opalania,
- mleczka do opalania,
- masło do opalania,
- mgiełki do opalania i wiele innych.
Jak wybrać kosmetyk z filtrem?
Przy wyborze kosmetyków do opalania należy przede wszystkim kierować się typem swojej karnacji i na tej podstawie dobrać wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Należy pamiętać, że niektóre osoby, niezależnie od typu karnacji, zawsze powinny używać kosmetyków z najwyższym faktorem 50+. Dotyczy to osób przyjmujących leki fotouczulające, np. tabletki antykoncepcyjne oraz osób uczulonych na słońce.
Karnacja – fototypy:
Ważne! Czynnik SPF jest miarą ochrony skóry jedynie przed szkodliwym promieniowaniem UVB, nie określa jednak zakresu ochrony przed promieniowaniem UVA. Aby stosowanie kosmetyków do opalania było skuteczne i chroniło skórę przed promieniowaniem UVA i UVB pamiętaj, aby ponawiać smarownie się kremem co 2 godziny lub po każdej kąpieli w morzu czy basenie. Jeżeli dbając o kondycje skóry świadomie unikasz słońca, ale chcesz cieszyć się opalenizną, to odpowiednim rozwiązaniem będzie dla ciebie samoopalacz. Samoopalacze zawierają w składzie DHA, czyli dihydroksyaceton, który wchodzi w reakcję z aminokwasami zawartymi w skórze, przez co zmienia jej kolor. Ostateczne zabarwienie zależy od grubości naskórka oraz ilości nałożonego preparatu. Co ważne, składniki samoopalacza nie docierają do skóry właściwej. Oznacza to, że zmiany zachodzą jedynie w jej zewnętrznych warstwach, które z czasem i tak ulegają złuszczeniu. Dlatego opalenizna z samoopalacza jest nietrwała i znika dużo szybciej niż ta posłoneczna, natomiast jest zdecydowanie bezpieczniejsza. Źródła: https://kobieta.wp.pl/kremy-do-opalania-dlaczego-warto-stosowac-kremy-z-filtrem-uv-6275077262207105a Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem serwisu Czy można się opalić bez słońca?