Jak nie zgubić dziecka na wakacjach? Poradnik
A czy Twoje dziecko wie jak się zachować kiedy się zgubi?

Co zrobić, żeby dziecko nie zgubiło się na wakacjach? | Poradnik dla rodziców

Rodzicu! Czy wiesz co zrobić, kiedy podczas wakacyjnego wyjazdu dziecko się zgubi? Choć w większości przypadków takie sytuacje kończą się happy endem, lepiej się do nich przygotować. Jak? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Halo! Pomocy! Krzysiu gdzie jesteś? Pewnie nie raz byliście świadkami takiej sytuacji na zatłoczonej plaży czy ogromnym kąpielisku. Co w takim razie zrobić, aby zminimalizować ryzyko zagubienia się naszego dziecka?

Jak przygotować dziecko na bezpieczne wakacje?

Skorzystaj ze spisu treści i przejdź do interesującego cię fragmentu, choć polecam przeczytać uważnie cały artykuł, jeżeli bezpieczeństwo twojego dziecka jest dla ciebie najważniejsze.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Dlaczego tak ważne jest to, aby nasze dziecko wiedziało co zrobić, gdy się zgubi?

Niestety nie możemy liczyć na to, że ktoś sam i z własnej woli pomoże naszemu dziecku, jeżeli ono się zgubi. Dowodem może być specjalny eksperyment przeprowadzony w Australii. Jego celem było zbadanie ile osób zainteresuje się losem dziecka stojącego samotnie w centrum handlowym. Wynik jest przerażający – 21 osób w ciągu 8 godzin.

Dlatego tak ważne jest, aby nasze dziecko samo wiedziało co robić, gdyż nie zawsze możemy liczyć na pomoc osób postronnych.

Najważniejsze pytanie – czy TY wiesz co zrobić, gdy dziecko się zgubi? Proste zadanie na początek

Zanim przejdziemy dalej, weź kartkę papieru i długopis.

Masz już kartkę?

Super!

Idziemy dalej.

Wyobraź sobie sytuację:

Jesteście na plaży na wakacjach nad Bałtykiem. Wszędzie tłok i parawany. Straciłaś dziecko z oczu na dosłownie kilkanaście sekund. Zgubiło się! Rozglądasz się, wołasz… Jeszcze przed chwilą bawiło się obok, tuż przy morzu, a teraz go nie ma! Zostały tylko zabawki.

Czy wiesz co zrobić w takiej sytuacji?

Na kartce wypisz krok po kroku, jak się zachowujesz. Masz na to niecałą minutę. CZAS START!

Dlaczego tak mało czasu?

Dlatego, że kiedy dziecko się zgubi też będziesz reagować szybko i instynktownie. A tu niestety trzeba połączyć oba zachowania – trzeba działać szybko, jednocześnie zachowując spokój i opanowanie.

Jak to zrobić?

Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Udało się wypisać wnioski? Super. Zachowaj je. Przydadzą się później.

Drugie kluczowe pytanie – czy TWOJE DZIECKO wie co zrobić, gdy się zgubi?

Teraz drugie zadanie.

Zapytaj swoje dziecko, co by zrobiło, gdyby się zgubiło: na plaży, w centrum handlowym, na ulicy.

Szliście razem, trzymało cię za rękę, coś odwróciło jego uwagę (np. akcja straży pożarnej), ktoś je przypadkiem popchnął, zagapiło się na wystawę i nagle rozgląda się dookoła i nie ma cię w pobliżu.

Jak się zachowa?

Zapamiętaj odpowiedzi! Przydadzą się w dalszej części.

Jak i kiedy dziecko może się zgubić?

W trakcie wakacji wszyscy idziemy na plażę i wszystko jest super, dopóki siedzimy na swoim kocu. Gdy idziemy do wody i postanawiamy wrócić, to nagle okazuje się, że odnalezienie swojego parawanu na zatłoczonej plaży nie jest takie proste. Podobnie jest w centrum handlowym czy w centrum miasta. To właśnie w takich miejscach nasze dzieci mają największą szansę się zgubić.

1. Trudniejsza perspektywa

Pamiętaj, że dziecko obserwuje wszystko „z dołu”. Dla niego świat dorosłych, to świat przemieszczających się wszędzie nóg. Podobnie w przypadku plaży – plaża jest dla niego labiryntem parawanów, trudno mu będzie znaleźć ten właściwy. Nie może spojrzeć „z góry” na całą przestrzeń. Dlatego tak łatwo i szybko może się zgubić. I cały czas czuje się zagubione.

2. Chaos potęgowany przez inne bodźce – ruch i dźwięki

Dodatkowym czynnikiem stresującym dziecko są dźwięki i ruch. Ruch, kiedy patrzy na niego „z dołu” wydaje się dużo bardziej dynamiczny i agresywny. Podobnie dźwięki – dziecko odbiera je mocniej i intensywniej w sytuacji stresowej. Wyobraź sobie siebie, że musisz przejść przez skrzyżowanie bez świateł i zasad, na którym nieustannie wymijają się ciężarówki i autobusy – dziecko czuje się podobnie.

3. W jakich sytuacjach dziecko gubi się najczęściej? 

Jakie są najczęstsze czynniki i sytuacje powodujące, że dziecko się gubi:

  • Dziecko zapatrzyło się na witrynę sklepową, pojazd lub inny interesujący obiekt.
  • Jakieś wydarzenie na dłuższy czas odwróciło jego uwagę (akcja gaśnicza straży pożarnej).
  • Dziecko nie nadąża za nami szybko iść w zatłoczonych miejscach np. na dworcu, kiedy wszyscy biegną do pociągu, w centrum handlowym na skrzyżowaniach alejek, gdzie znajduje się dużo ludzi.
  • Dziecko nie zrozumiało polecenia (czekaj tu na mnie) i ruszyło w inne miejsce.
  • Obniżona uwaga podczas zabawy: plaża, jezioro, pole namiotowe – miejsce, gdzie dzieci się bawią, dają się pochłonąć zabawie, błyskawicznie oddalają się od miejsca gdzie są rodzice, a sam powrót jest problematyczny, bo gubią się w ogromnej przestrzeni, która jest nieznana i wygląda tak samo (parawany na plaży, namioty na polu).

Procedura bezpieczeństwa na wypadek zgubienia się – jak powinno zachować się dziecko w przypadku kiedy się zgubi?

Przed każdym wyjściem należy ustalić z dzieckiem procedurę działania, na wypadek zgubienia się. To instrukcja nie o tym co ma zrobić żeby się nie zgubić, ale co ma robić, kiedy już straci nas z oczu:

  • Zachować spokój – musi mieć świadomość, że mama ZAWSZE go znajdzie – trzeba to powiedzieć dziecku wprost, by wiedziało, że nie może się bać i nie wpadać w panikę.
  • Rozejrzeć się, czy nie widzi rodziców – niech rozejrzy się spokojnie z miejsca, kilka razy dookoła – jeżeli może, niech wejdzie na jakieś podwyższenie, z którego będzie widać więcej.
  • Zostać na miejscu, gdzie się zgubiło – nie biegać, nie szukać – zasada jest taka, że dziecko stoi i czeka, a rodzic szuka – jeżeli i dziecko i rodzic będą się szukać, mogą się wyminąć.
  • Wołać mamo/tato kończąc imieniem rodzica: Mamo Magdo! Mamo Magdo!.
  • Poprosić osobę przechodzącą o pomoc: Przepraszam. Proszę o pomoc. Zgubiłem się i chcę zadzwonić do mamy. Mogę pożyczyć telefon? / Czy może pan / pani zadzwonić? 
  • W przypadku jeżeli długo rodzica nie będzie, udać się do najbliższego sklepu, ratownika, ochroniarza, policjanta w celu szukania pomocy i poczekania w bezpiecznym miejscu, aż rodzic wróci po niego.
  • W przypadku, kiedy będą to starsze dzieci *(od 7-8 lat wzwyż) możemy ustalić punkt orientacyjny (konkretny budynek, namiot na plaży, charakterystyczne miejsce), do którego powinno udać się dziecko kiedy się zgubi.
  • Bezwzględnie niech NIE idzie z nikim innym szukać rodzica (chyba, że to policja lub ochrona) – dziecko musi mieć świadomość, że nie może zgodzić się na to, aby obcy dorosły z nim chodził.

10 zasad bezpieczeństwa, które koniecznie musi znać twoje dziecko

Warto by dziecko zapamiętało te 10 ważnych zasad:

1. W tłumie zawsze mocno trzymaj rodzica za rękę

Nasze dzieci mają zdecydowanie krótsze nogi od nas i jeżeli tylko stracą z nami kontakt fizyczny, to mogą po prostu nie nadążyć za naszym krokiem. Kolejną sprawą jest niebezpieczeństwo, jakim jest przemieszczający się tłum. Jeżeli nasze dziecko się przewróci, to w momencie kiedy trzymamy je za rękę, możemy je szybko podnieść. W przeciwnym wypadku i w najgorszym scenariuszu, dziecko może zostać podeptane przed przechodzących obok ludzi.

2. Chcesz zmienić miejsce zabawy? Powiedz o tym rodzicowi

Im starsze dziecko, tym więcej swobody mu dajemy i nie kontrolujemy cały czas co robi. Jeżeli wiemy, że nasze dziecko bawi się w piasku, to nie mamy się czego obawiać, ale co jeśli pójdzie samo do wody? Dzieci często nie są świadome zagrożenia, jakie może wyniknąć z samotnego wyjścia do wody, przejścia przez ruchliwą drogę, spaceru na zatłoczonej, głównej ulicy miasta. My jako rodzice wiemy, co jest bezpieczne, a co nie, dlatego jeżeli dziecko chce zmienić miejsce zabawy koniecznie musi nas o tym poinformować.

3. Ktoś obcy chce ci coś dać? Nie bierz jedzenia, picia, ani nawet nie rozmawiaj z obcymi

Samo powiedzenie, że nie wolno bo nie, to zdecydowanie za mało. Dzieci nie rozumieją i nie widzą zagrożenia w spacerze z nieznajomym, czy zjedzeniu czegoś od nieznajomego. Jeżeli dajemy dziecku taką informację, to powinniśmy też ją uargumentować. Nie wolno brać nic do jedzenia lub do picia od nieznajomych, ponieważ w środku może być coś niedobrego, po czym może boleć brzuch lub człowiek może zemdleć, a wtedy taka osoba może cię porwać lub zrobić krzywdę.

Nie chodzi o to, aby straszyć dziecko, ale przedstawić mu jakie złe sytuacje mogą się wydarzyć. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ktoś dorosły chce pożyczyć dziecku telefon, aby zadzwoniło do rodzica lub prosi o podanie numeru telefonu, aby samemu zadzwonić.

4. Nigdzie i NIGDY nie idź z osobą dorosłą

Kolejna sytuacja, którą trzeba dobrze wyjaśnić dziecku. Nie można chować dziecka w pięknej krainie, w której nie może stać mu się krzywda. Powiedzmy dziecku o takich sytuacjach, jak porwanie, że może się to skończyć tym, że już nigdy się nie zobaczymy lub ktoś zrobi mu krzywdę. Jest to bardzo ważne, ponieważ osoby, które chcą porwać dzieci będą miłe, ładnie ubrane i nie będą wzbudzać podejrzeń u dziecka, że coś jest nie tak.

Trzeba przekazać dziecku informacje, że jeżeli ktoś mówi “Chodź, znam twoją mamę. Wysłała mnie po ciebie i czeka tuż za rogiem” albo “twoja mama potrzebuje pomocy – chodź ze mną”, to w żadnym przypadku nie powinno iść z tą osobą. Dlaczego? Mama i tata zawsze sami przyjadą po dziecko, a dziecko nie jest w stanie pomóc swojej mamie czy tacie, jeżeli coś się będzie działo.

Wyjątkiem tutaj jest sytuacja, jeżeli nieznajoma osoba zna tajne hasło bezpieczeństwa, które zna tylko rodzic i dziecko. Wtedy dziecko powinno wiedzieć, że z taką osobą może pójść. Należy też powiedzieć dziecku, że jeżeli ktoś nieznajomy je zaczepi, to powinno o tym poinformować rodzica. Nie ma czegoś takiego, jak “to będzie nasza tajemnica przed rodzicami”.

5. Jeżeli dorosły prosić cię o pomoc pamiętaj, że nie musisz pomagać. Możesz zaoferować pomoc rodzica

Tutaj sprawa już jest zdecydowanie prostsza. Dlaczego dorosły mógłby potrzebować pomocy dziecka? Powiedzmy dzieciom, że to dorośli pomagają dzieciom i – że jeżeli ktoś twierdzi inaczej – to znaczy, że ma złe intencje i powinno się jak najszybciej od takiej osoby oddalić.

6. W przypadku zgubienia się – czekaj w miejscu, gdzie się zgubiłeś – zostań tam gdzie jesteś, stój w miejscu

W przypadku zgubienia się zarówno dzieci i rodzice często wpadają w panikę i zaczynają biegać we wszystkich kierunkach i nawoływać. Może akurat dziecko stoi obok nas, a my po prostu go nie widzimy. Jeżeli jako rodzicie przez chwilę zostaniemy w miejscu, to prościej będzie nam się rozejrzeć.

Dziecko natomiast powinno zostać w miejscu, gdyż rodzic z reguły pamięta trasę, po której przeszedł. Prościej będzie mu wrócić po śladach, niż szukać dziecka gdzie indziej.

7. Pamiętaj, że policjant, ochroniarz, obsługa sklepu to osoby, do których śmiało możesz zgłosić się po pomoc (nigdy nie strasz dziecka ZŁYM POLICJANTEM)

Skoro wcześniej powiedzieliśmy, że dziecko nie może nigdzie iść z nieznajomym, to czemu powinno pójść z policjantem? Dzieci często są zero jedynkowe. Skoro nie wolno, to nie wolno.

Jeżeli nie powiemy dziecku, że policjant, ochroniarz czy sprzedawczyni ze sklepu może im pomóc, to w sytuacji, kiedy to policjant zainteresuje się dzieckiem, nasze dziecko może przed nim uciec, co tylko pogorszy sprawę. Ustalmy jasno od kogo dziecko może, a od kogo nie może przyjąć pomocy.

8. Pamiętaj, jak się nazywasz oraz jaki jest nr telefonu do mamy i taty

Dzieci będąc na wakacjach często nie będą w stanie określić miasta w którym są, nazwy hotelu, czy miejsca, gdzie się zatrzymały z rodzicami, a policja będzie potrzebowała podstawowych informacji, aby odnaleźć rodziców. Jeżeli tylko nauczymy nasze dziecko, aby wiedziało jak się nazywa (imię, nazwisko), a jeszcze lepiej, by znało numer telefonu, to oszczędzimy sporo czasu policji i przyśpieszymy proces odnalezienia.

9. Pamiętaj tajne hasło bezpieczeństwa, którego nauczyła cię mama

Czym jest hasło bezpieczeństwa? To konkretne słowo lub zdanie, które musi wypowiedzieć nieznajoma osoba, aby dziecko wiedziało, że faktycznie przysyła ją mama lub tata. Czyli przed wyjazdem na wakacje ustalamy z dzieckiem hasło np.: “Czerwone trampki” i wyjaśniamy, że jeśli przyszedłby ktoś obcy i chciał zabrać dziecko do rodziców, to musi powiedzieć to sekretne hasło.

Jeżeli powie coś innego, to dziecko powinno czym prędzej uciekać do najbliższego sklepu, ochroniarza czy policjanta.

10. Zapamiętaj numer telefonu

W dzisiejszych czasach dzieci już rewelacyjnie radzą sobie z obsługą telefonów. Jeżeli nasze dziecko się zgubi może poprosić dowolną osobę o pożyczenie na chwilę telefonu i zadzwonienie do rodzica. Ważne, żeby przy tym nie złamało zasady, aby pójść gdzieś z obcą osobą. Podobnie, jeżeli to ktoś obcy podejdzie do dziecka i zapyta, czy się zgubiło. Wtedy wystarczy, że dziecko poda numer do rodzica, a druga dorosła osoba sama zadzwoni i poinformuje o znalezieniu dziecka.

Jak powinien zachować się rodzic w przypadku kiedy zgubi dziecko?

Jeżeli twoje dziecko się zgubi – kluczowy jest czas i twoje opanowanie.

Pamiętaj – przypadki wypadków i zaginięć są bardzo, bardzo rzadkie. Jest o nich głośno, bo są medialne i chętnie udostępniane (stąd wydaje się, że groźne sytuacje są na porządku dziennym). Natomiast w przypadku zgubienia się, twojemu dziecku na 99,9% NIC SIĘ NIE STAŁO!

Musisz je szybko znaleźć, żeby się niepotrzebnie nie stresowało i nie denerwowało.

Zatem:

  1. Zachowaj spokój.
  2. Rozejrzyj się spokojnie dookoła.
  3. Wróć na miejsce, gdzie ostatnio widziałeś dziecko.
  4. Jeżeli nie widzisz dziecka, nie wołaj go po imieniu, lecz na głos poinformuj otoczenie: Proszę Państwa, potrzebuję pomocy! Zaginął chłopiec, blondyn, w czerwonej koszulce i niebiskich spodenkach. Proszę się rozejrzeć i przekazać dalej informację! Takie komunikaty zdecydowanie bardziej zwrócą uwagę innych ludzi, którzy zaczną rozglądać się razem z tobą – w ten sposób, w krótkim czasie do poszukiwań jesteś w stanie zaangażować nawet kilkadziesiąt osób.
  5. Niech jedno z rodziców czeka przy punkcje charakterystycznym lub w miejscu, gdzie ostatnio widziane było dziecko (gdyby wróciło lub gdyby ktoś go przyprowadził). W tym samym czasie drugi rodzic niech szuka dziecka.
  6. Jeżeli nie uda ci się odnaleźć dziecka w kilka / kilkanaście minut – OD RAZU ZAWIADOM SŁUŻBY! Lepiej wszcząć fałszywy alarm i postawić funkcjonariuszy na nogi, nawet gdy dziecko znajdzie się po chwili bez ich pomocy, niż popełnić najgorszy błąd.

O czym ty musisz pamiętać przed każdym wyjściem?

Pamiętaj!

Jeżeli odpowiednio przygotujesz siebie i dziecko do sytuacji zagubienia się, prawdopodobnie ona nigdy nie będzie miała miejsca.

Pamiętaj:

  1. Przed każdym wyjściem przypomnij dzieciom procedurę bezpieczeństwa na wypadek zgubienia się.
  2. Jeżeli dziecko jest starsze – ustal punkt zbiórki, gdy się rozdzielicie (spotykamy się przy wieży ratownika, spotykamy się obok wejścia na plażę nr 126).
  3. Jeżeli twoje dziecko ma telefon to zainstaluj w nim aplikacje namierzającą GPS. Są też zegarki z taką funkcją.
  4. Przypnij dziecku do ubrania nadajnik GPS.
  5. Wyposaż dziecko w opaskę na rękę, w której będzie miało schowany twój numer telefonu.
  6. Naucz dziecko numeru telefonu na pamięć – gdyby zgubiło opaskę lub telefon (albo gdyby telefon ktoś ukradł, rozładował się, albo go nie zabrało ze sobą).
  7. Pokaż dziecku punkty charakterystyczne dookoła miejsca waszego postoju, aby mogło prosto wrócić do namiotu, na ręcznik na plaży lub po prostu na miejsce, gdzie są rodzice.
  8. Do miejsca gdzie się rozbiliście (namiotu, parawanu) dodaj charakterystyczny element, widoczny z daleka – na przykład tyczkę z flagą, koszulką.
  9. Naładuj swój telefon oraz telefon dziecka przed wyjściem i zabierz ze sobą Powerbank.
  10. Wiadomo, że często relaksowi wakacyjnemu towarzyszy alkohol, lampka wina lub zimne piwko. Pamiętaj, że alkohol i słońce osłabiają twoją koncentrację i powodują senność. W trakcie urlopu jedno z rodziców koniecznie musi być w zupełności trzeźwe!
  11. W przypadku urlopu nad wodą koniecznie ustal z dzieckiem zakaz samotnego zbliżania się do wody .
  12. Ustal hasło bezpieczeństwa. Niech twoje dziecko wie, że jeżeli przyjdzie ktoś obcy i powie „Słoń chodzi w różowych trampkach”, to można takiej osobie zaufać, gdyż jest to wasze tajne hasło, które zna tylko mama, tata i dziecko.
  13. Noś na sobie coś, co jest wyróżniające: kolorowa koszulka, wstążka, jaskrawe buty. Chodzi o charakterystyczny punkt, aby dzieci mogły zobaczyć cię z oddali lub, gdy powiedzą policji, że się zgubiły, to policjantom prościej będzie cię znaleźć w tłumie.
  14. Na plaży nie rozbijaj się w tłumie – przejdź te kilka minut i kilkaset metrów dalej. Łatwiej będzie kontrolować przestrzeń i wasze miejsce będzie łatwiejsze do znalezienia, gdy dookoła nie będzie panował powszechny, parawanowy ścisk.

Jak można utrwalić zasady bezpieczeństwa – pomysły na gry i zabawy

1. Zabawa w spostrzegawczość

Wchodząc na plażę niech dziecko wypatruje ratownika, idąc ulicą niech szuka policjantów i ochroniarzy. Założeniem jest, aby dziecko wychwytywało w tłumie ludzi, którzy mogą udzielić mu pomocy. Można z tego zrobić grę na zasadzie rywalizacji, kto pierwszy zobaczy ratownika wchodząc na plażę lub kto zobaczy więcej ochroniarzy w sklepie. WAŻNE! Daj dziecku wygrać, wtedy będzie mocno zaangażowane w poszukiwania.

2. Poszukiwanie punktów orientacyjnych

Wchodząc do nowego miejsca, parkując samochód na parkingu czy rozkładając się na plaży zapytaj dziecko, co rzuca mu się w oczy. Może w okolicy widać kolorowy budynek, specyficzne drzewo, a może chodnik jest w konkretnym kolorze. Chodzi o to, aby dziecko wiedziało o co zapytać lub gdzie się kierować, jeżeli się zgubi. Gdy już ustalimy, że z każdego miejsca widać np. duży niebiski budynek z napisem „Wodny świat” ustalmy z dzieckiem, że w przypadku, jeżeli by się zgubiło, to niech uda się w to miejsce.

Ważne aby obiekt, który wybierzemy nie był ruchomy: np. budka z lodami, foodtruck, kolorowy samochód. Jak w takim razie nauczyć tego dziecko? Najprościej będzie jeżeli zaparkujemy samochodem na parkingu i po wyjściu poprosimy, aby dziecko zapamiętało jak najwięcej punktów charakterystycznych: numer miejsca, numer poziomu parkingu, jakie wejścia do sklepów widać bezpośrednio z auta. Po tym wszystkim, gdy pójdziemy do sklepu, na plażę, odpytujmy dziecko z tych punków, żeby na koniec zakupów poprosić je żeby samo zaprowadziło nas do samochodu.

3. Wymyślanie hasła bezpieczeństwa

Hasło powinno być takie, którego dziecko na pewno nie zapomni. Może to być konkretna postać lub sytuacja z ulubionej bajki, proste dwa słowa dotyczące ubioru, konkretny kolor.

Jak to możemy utrwalić u dziecka? Przykładowo z zabawą z piłką. Ustalając hasło bezpieczeństwa „pomarańczowy” podawajmy dziecku piłkę krzycząc pomarańczowy, wtedy dziecko powinno złapać piłę. Jak krzykniemy dowolny inny kolor „piłka parzy” – dziecko nie może jej złapać.

Innym pomysłem jest ustalanie hasła bezpieczeństwa i odegranie scenki z „nieznajomą osobą”, odgrywaną przez rodzica. Jeżeli dziecko zapyta o hasło i rodzic poda prawidłowe dziecko powinno się przytulić a jeżeli złe, to powinno czym prędzej uciekać. Można to połączyć też z klasyczną zabawą w berka.

4. Wspólne rozkładanie miejsca na plaży

Niech dziecko wyszuka miejsce (z twoją podpowiedzią) według twoich wskazówek i niech pokaże 5 rzeczy, które są tylko w tym miejscu. Jeżeli dziecko będzie aktywnie uczestniczyć w realizacji zadania, to więcej zapamięta.

Można zrobić to w ten sposób. Słuchaj Krzysiu, idziemy na plażę. Potrzebuję żebyś znalazł nam idealne miejsce: 20 kroków od wody, z czystym piaskiem, tak żeby obok nas było maksymalnie 5 innych rodzin oraz żeby obok naszego ręcznika było charakterystyczne drzewo/wydma/budynek.

5. Zapamiętywanie numeru telefonu

Zacznijmy od powiedzenia jaki jest do nas numer, a potem napiszmy go dziecku na kartce. Przyklejmy go na drzwi pokoju dziecka i ustalmy że jest to hasło wstępu, za każdym razem jak wchodzi niech przeczyta numer.

W wolnych chwilach prośmy o podanie numeru, w początkowych fazach nauki niech dziecko ma go zapisane na ręce długopisem. Z czasem niech mówi z pamięci a jak zapomni, to niech biegnie do pokoju sprawdzić numer napisany na drzwiach. Dobrym pomysłem jest też proszenie dziecka, by powtórzyło numer najszybciej jak potrafi lub najgłośniej jak potrafi.

6. Jeżeli dziecko już zna numer, to koniecznie pokaż mu jak odblokować telefon i zadzwonić z urządzenia

Potem możemy zrobić zawody: kto szybciej dobiegnie do telefonu, wybierze numer do mamy i zadzwoni. Zwycięzca otrzymuje buziaka.

7. Odgrywaj z dzieckiem scenki rozmowy z nieznajomym

Jest to najlepsza forma nauczenia dziecka, jak ma się zachować w przypadku kontaktu z nieznajomym. Przedstawiamy wtedy niebezpieczną sytuację, w kontrolowanych warunkach. Przed scenką przypomnijmy dziecku jak powinno się zachować, kiedy ktoś nieznajomy do niego podchodzi: nie bierz jedzenia ani picia, nie rozmawiaj, nie daj się dotknąć, co by nie proponował mów „nie mogę iść, nie chcę iść”, zapytaj o hasło bezpieczeństwa, jeżeli złapie za rękę ugryź i krzyknij POMOCY.

Gdy to już przypomnimy, sprawdźmy nasze dziecko. Bądźmy nieustępliwi i nakłaniajmy wszystkimi możliwymi sposobami. Zadaniem dziecka jest zawsze mówić NIE, podobnie jak w grze POMIDOR. Z mniejszymi dziećmi możemy pobawić się w teatrzyk z pomocą lalek i misiów. Działa to podobnie skutecznie, jak czytanie książeczek, które uczą jak zachować się w trudnych sytuacjach.

8. Odegraj scenkę z kontrolowanym nieznajomym (kolegą, koleżanką)

Jak to zrobić? Poprośmy dziecko, aby chwilę poczekało w miejscu, bo my idziemy do sklepu i zaraz wrócimy. W tym czasie niech nasz znajomy podejdzie do naszego dziecka i niech zacznie z nim rozmawiać i niech po chwili powie, że jest znajomym rodzica i widział jak tata wchodzi do sklepu. Wtedy niech poprosi dziecko, aby poszło razem z nim.

Ważne, abyśmy cały czas widzieli nasze dziecko. Jeżeli zacznie płakać lub będziemy widzieli, że się boi, musimy jak najszybciej przybiec, przytulić i przedstawić kolegę. Nie powinniśmy jednak mówić, że był to test.

9. Przekaż odpowiedzialność dzieciom

Jeżeli jest rodzeństwo, to niech starsze już od początku pomaga młodszemu uczyć się numeru telefonu i pozostałych zasad bezpieczeństwa. Poza tym, gdy gdzieś idziemy powiedzmy starszemu bratu, aby miał młodszą siostrę cały czas na oku. Dawanie dzieciom odpowiedzialnych zadań, to jedna z lepszych form nauki i utrwalania prawidłowych wzorców zachowań.

Czy prosto jest porwać dziecko? Zobacz eksperyment?

Gadżety które mogą przydać się w przypadku zaginięcia

Te gadżety pomogą w zachowaniu bezpieczeństwa twojego dziecka – warto się w nie zaopatrzyć przed wyjazdem:

Podziel się tym artykułem!

Ten artykuł zawiera bardzo ważne zasady – wyślij go do osób, którym może się przydać:

  • Udostępnij na swojej tablicy na Facebooku
  • Wyślij e-mailem / messengerem do znajomych / rodziny, którzy mają dzieci
  • Pokaż go drugiemu rodzicowi
  • Pokaż innym osobom, które spędzają z twoim dzieckiem czas (np. dziadkom)
  • Jeżeli masz więcej dzieci – podeślij / opowiedz o zasadach starszemu rodzeństwu

Zobacz webinar – Bezpieczne dziecko na wakacjach

W moim e-booku – 47 gier i zabaw ruchowych dla całej rodziny – jako materiał dodatkowy, dodaję kompletny webinar Bezpieczne dziecko na wakacjach. Zawarta w nim wiedza, pozwoli ci na kompleksowe przygotowanie siebie i dziecka do wakacyjnego wyjazdu, pod kątem zachowania bezpieczeństwa. .

Czy wiesz co zrobić, gdy:

  • Dziecko się zgubi (na plaży, w lesie, w tłumie na deptaku, w obcym mieście, za granicą) i nie będzie mogło / umiało się z tobą skontaktować? 
  • Ktoś będzie je zaczepiał i mu groził (np. rówieśnicy będą chcieli zabrać pieniądze / telefon) – a ciebie nie będzie w pobliżu?
  • Dorosły będzie chciał je porwać i zrobić mu krzywdę?
  • Zdarzy się wypadek i dziecko będzie samo musiało wezwać pomoc i powiedzieć co, komu i gdzie się stało?

Sprawdź e-booka z webinarem

Sprawdź swoją kartkę

Na koniec sprawdź kartkę, którą zapisałaś na początku. Jakie zachowania udało się wypisać? Sprawdź i porównaj z treścią artykułu. Teraz już wiesz, nad czym trzeba pracować.

Masz pytania? Pytaj w komentarzu!

Jeżeli masz jakieś inne sprawdzone metody lub scenariusze działań, które stosujesz razem z dziećmi, to koniecznie podziel się nimi w komentarzu.

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Źródła

https://mamotoja.pl/samotne-dziecko-w-tlumie-przechodniow,aktualnosci-artykul,19682,r1p1.html

O autorze - Przemek Warzecha

Trener, instruktor Krav Maga dla dzieci i dorosłych oraz GFM. Uwielbia prowadzić i uczestniczyć w zajęciach które są rozwojowe, stawiające na zabawę oraz pozytywne zmęczenie.

Check Also

jak oszczędzać wodę - najlepsze sposoby

8 prostych sposobów, żeby oszczędzać wodę na co dzień

Bycie eko jest teraz bardzo popularne, niestety często aż do przesady. Zdecydowanie nie pochwalamy karykaturalnych …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail