Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

bezpieczne opalanie kosmetyki
Jakie kosmetyki zagwarantują bezpieczne opalanie?

Bezpieczne i skuteczne opalanie – wybierz kosmetyk idealny

Sezon wakacyjny właśnie się rozpoczął, a to oznacza sporą ilość czasu spędzonego na słońcu – czy to na plaży, czy w ogrodzie, czy podczas zwiedzania, albo wędrówki po górskim szlaku. Musimy pamiętać, że kąpiele słoneczne niosą za sobą wiele korzyści, jak i niebezpieczeństw. Aby się odpowiednio chronić przed promieniowaniem UV, powinniśmy zastosować kilka zasad zdrowego przebywania na słońcu. Podstawową i najważniejszą z nich, jest dobór odpowiednich kosmetyków chroniących przed promieniowaniem słonecznym.

Niedawno pisaliśmy o dobroczynnym oraz szkodliwym wpływie promieniowania UV na skórę i nasz organizm, jednak i tu przypominamy, że choć korzyści jest wiele, bowiem opalanie się ma znamienny wpływ na wygląd oraz zdrowie naszej skóry, przyczynia się do poprawy samopoczucia, wspomaga produkcję i syntezę witaminy D3, to niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim słońce jest głównym sprawcą starzenia się skóry.

Promienie UVA są odpowiedzialne za powstawanie wolnych rodników, które prowadzą do fotostarzenia się skóry – spowalnia się proces produkcji kolagenu, przez co skóra traci jędrność, gęstość i elastyczność i w efekcie wiotczeje, pojawiają się zmarszczki, a owal twarzy opada. Kolejnym niebezpieczeństwem nadmiernego opalania są oparzenia słoneczne, czyli rumień posłoneczny. Rumień pojawia się już w kilka godzin po przedawkowaniu promieni UV i towarzyszy mu ból, pieczenie i zaczerwienienie skóry.

W poważniejszych przypadkach pojawiają się także: gorączka, dreszcze, nudności czy wymioty. Najpoważniejszą konsekwencją nadmiernego opalania mogą być zmiany nowotworowe.

Długotrwałe pozostawanie na słońcu przyczynia się do powstawania pieprzyków oraz posłonecznego rogowacenia skóry. Zmiany te mogę się przekształcić w nowotwory, jak m.in. czerniak.

Bezpieczne opalanie – wybór odpowiednich kosmetyków

Kosmetyki do opalania to preparaty zapewniające skuteczną i długotrwałą ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB (oraz często VL i IR), których należy bezwzględnie używać podczas eksponowania twarzy i ciała na słońce. Wielu dermatologów rekomenduje ich stosowanie nie tylko w słoneczne dni, ale również kiedy za oknem chmury i deszcz, bowiem promieniowanie UVA ma zdolność przenikania przez chmury czy szkło. Kosmetyki do opalania chronią skórę przed oparzeniami i przebarwieniami słonecznymi, a także opóźniają procesy starzenia się skóry oraz zapobiegają rozwojowi chorób nowotworowych skóry.

Wśród kosmetyków do opalania znajdziemy:

 • kremy do opalania,
 • olejki do opalania
 • żele do opalania,
 • balsamy do opalania,
 • mleczka do opalania,
 • masło do opalania,
 • mgiełki do opalania i wiele innych.
Pamiętaj, że jak się opalasz - wybierz odpowiedni kosmetyk.
Wybierając kosmetyki do opalania, weź pod uwagę swą karnację skóry.

Jak wybrać kosmetyk z filtrem?

Przy wyborze kosmetyków do opalania należy przede wszystkim kierować się typem swojej karnacji i na tej podstawie dobrać wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Należy pamiętać, że niektóre osoby, niezależnie od typu karnacji, zawsze powinny używać kosmetyków z najwyższym faktorem 50+. Dotyczy to osób przyjmujących leki fotouczulające, np. tabletki antykoncepcyjne oraz osób uczulonych na słońce.

Karnacja – fototypy:

 • fototyp I – to osoby z bardzo bladą oraz piegowatą skórą z niebieskimi lub piwnymi oczami, o włosach blond, a niekiedy rudych; powinny stosować kosmetyki z filtrem 50+, ponieważ bardzo łatwo ulegają oparzeniom i prawie w ogóle się nie opalają,
 • fototyp II – osoby o jasnej skórze z zielonymi lub piwnymi oczami i blond włosami; powinny stosować kosmetyki z filtrem 30-50, ponieważ trudno się opalają i łatwo ulegają opatrzeniom,
 • fototyp III – to osoby z kremową skórą o szarych lub piwnych oczach i włosach w odcieniu ciemnego blondu; powinny zastosować kosmetyki z filtrem 15-50, ponieważ rzadko ulegają poparzeniom i opalają się z niewielką trudnością,
 • fototyp IV – osoby z jasnobrązową lub oliwkową skórą, piwnymi oczami i ciemnymi włosami; powinny zastosować kosmetyki z faktorem 12-30, ponieważ rzadko ulegają poparzeniom i raczej łatwo się opalają,
 • fototyp V – to osoby z brązową skórą, piwnymi oczami i ciemnymi włosami, które powinny wybierać kosmetyki z filtrem 8-30, ponieważ nigdy nie ulegają poparzeniom i zawsze opalają się na brązowo,
 • fototyp VI – osoby ze skórą ciemnobrązową lub czarną, z piwnymi oczami i ciemnymi włosami; powinny stosować kosmetyki z filtrem 2-8+, ponieważ nigdy się nie opalają i nie ulegają poparzeniom.

Ważne! Czynnik SPF jest miarą ochrony skóry jedynie przed szkodliwym promieniowaniem UVB, nie określa jednak zakresu ochrony przed promieniowaniem UVA.

Aby stosowanie kosmetyków do opalania było skuteczne i chroniło skórę przed promieniowaniem UVA i UVB pamiętaj, aby ponawiać smarownie się kremem co 2 godziny lub po każdej kąpieli w morzu czy basenie.

Czy można się opalić bez słońca?

Jeżeli dbając o kondycje skóry świadomie unikasz słońca, ale chcesz cieszyć się opalenizną, to odpowiednim rozwiązaniem będzie dla ciebie samoopalacz. Samoopalacze zawierają w składzie DHA, czyli dihydroksyaceton, który wchodzi w reakcję z aminokwasami zawartymi w skórze, przez co zmienia jej kolor.

Ostateczne zabarwienie zależy od grubości naskórka oraz ilości nałożonego preparatu. Co ważne, składniki samoopalacza nie docierają do skóry właściwej. Oznacza to, że zmiany zachodzą jedynie w jej zewnętrznych warstwach, które z czasem i tak ulegają złuszczeniu. Dlatego opalenizna z samoopalacza jest nietrwała i znika dużo szybciej niż ta posłoneczna, natomiast jest zdecydowanie bezpieczniejsza.

Źródła:

https://kobieta.wp.pl/kremy-do-opalania-dlaczego-warto-stosowac-kremy-z-filtrem-uv-6275077262207105a

Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem serwisu 

O autorze - Ania Szymanek

Trener fitness i dietetyk. Zapalony maniak fitnessu i zdrowego odżywiania – na co dzień prowadzi zajęcia w kilku klubach na Śląsku oraz szerzy wiedzę dotyczącą zasad zdrowego odchudzania oraz efektywnego połączenia diety z ćwiczeniami.
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna – co zrobić by jej zapobiec i jak z nią walczyć, jeżeli już nam towarzyszy?

Otyłość brzuszna może pojawić się u każdego, niezależnie od płci czy wieku. To problem zarówno …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail