Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które może znacząco poprawić komfort życia alergików poprzez usuwanie z domowych pomieszczeń czynników odpowiedzialnych za występowanie objawów uczuleniowych. Wyszukanie odpowiedniego urządzenia wśród wielu dostępnych oczyszczaczy może wydawać się trudne, ale wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby podjąć właściwą decyzję.
Określ rodzaj filtrów, jakich potrzebujesz
Większość nowoczesnych oczyszczaczy powietrza wykorzystuje kilka technologii filtracyjnych jednocześnie. Jednym z najpopularniejszych filtrów jest HEPA, który doskonale sprawdza się w usuwaniu alergenów wziewnych takich jak pyłki, roztocza, zarodniki pleśni czy sierść.
W przypadku alergii technologię HEPA można uznać za wystarczającą, jednak jeśli oczyszczacz ma zapewniać ochronę także przed innymi zanieczyszczeniami powietrza, to warto, aby znalazł się w nim również filtr odpowiedzialny za eliminację zanieczyszczeń gazowych, z którymi HEPA sobie nie radzi.
Zdolność pochłaniania szkodliwych gazów wykazuje między innymi filtr węglowy, dlatego często jest on stosowany w połączeniu z filtrem HEPA. Ponadto producenci zazwyczaj wyposażają urządzenia w tak zwane filtry wstępne, które zatrzymują większe zanieczyszczenia, aby nie zapchały one niepotrzebnie pozostałych elementów systemu filtrującego. Taką kombinację (filtr HEPA + filtr węglowy + filtr wstępny) znajdziemy np. w oczyszczaczach Klarta dla alergików.
Oblicz potrzebną wydajność oczyszczacza
Wydajność oczyszczania decyduje o tym, w jak dużym pomieszczeniu sprawdzi się dany oczyszczacz, tak więc selekcję urządzeń warto rozpocząć od wykonania odpowiednich pomiarów w swoim domu lub mieszkaniu. Nie można przy tym zapominać, że jeden oczyszczacz jest w stanie zapewnić satysfakcjonujący rezultat wyłącznie w jednym pomieszczeniu.
Nawet najlepsza wydajność nie zagwarantuje, że utrzyma on dobrą jakość powietrza w całym mieszkaniu, nie wspominając już o wielokondygnacyjnym budynku.
Jednym z parametrów informujących o wydajności oczyszczania jest CADR. W pokojach o standardowej wysokości (2,5-2,7 m) wystarczy, aby na każdy 1 m² przypadało 8 m³/h wartości CADR. Jak łatwo obliczyć, w pomieszczeniu o wielkości 28 m² potrzebujesz oczyszczacza o wydajności nie niższej niż 224 m³/h.
Jeśli CADR będzie niższy, to oczyszczacz może mieć problem z utrzymaniem dobrego stanu powietrza i często będzie pracował w wysokich trybach, które zazwyczaj są dość głośne.
Oszacuj swój budżet na zakup urządzenia i koszty eksploatacji
Oczyszczacze powietrza dla alergików mogą kosztować zarówno poniżej 1000 złotych, jak i kilkakrotnie więcej. Cena nie stanowi rzetelnego odzwierciedlenia jakości urządzenia, tak więc nie trzeba obawiać się zakupu tańszych modeli, jeśli tylko mają odpowiednie filtry i dostatecznie wysoką wydajność.
Koszty eksploatacji są niższe od ceny samego oczyszczacza, ale i tak odgrywają ważną rolę, ponieważ będzie trzeba je ponosić regularnie, przez cały okres korzystania z urządzenia. Aby właściwie je ocenić, należy wziąć pod uwagę cenę i żywotność filtrów wymiennych oraz moc oczyszczacza, decydującą o wartości zużywanego prądu.
Na ranking-oczyszczaczy.pl wydatki związane z wymianą filtrów przedstawione są w przeliczeniu na jeden rok użytkowania urządzenia.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu