Oczyszcza powietrza dla osób z alergią, jak wybrać?
Jak wybrać oczyszczacz powietrza dla alergika?

Co musisz wiedzieć wybierając oczyszczacz powietrza dla alergika?

Jeszcze kilka lat temu, alergia nie była tak powszechnym problemem, aktualnie w Europie ilość alergików zwiększyła się dwukrotnie. Co gorsza – alergia jest najpowszechniejszą chorobą u dzieci i młodych dorosłych. Przyczyną są skłonności genetyczne, coraz bardziej zanieczyszczone powietrze i niezdrowa dieta. Dobrze dobrany oczyszczacz powietrza usuwa zanieczyszczenia z powietrza nawet w 99,9%, tylko jak wybrać ten odpowiedni?

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Czym jest alergia?

Alergia jest nienaturalną reakcją ludzkiego układu obronnego na nieszkodliwe substancje zawieszone w powietrzu. Przy pierwszym kontakcie, w organizmie chorego wytwarzane są m.in. przeciwciała IgE, które przy kolejnym zetknięciu wywołuje reakcje alergiczne. Układ immunologiczny rozpoznaje m.in. pyłki roślin, roztocza kurzu czy sierść zwierząt jako coś nienaturalnego i gdy dostaną się one do środka organizmu, próbuje je wydostać. Wtedy wywołuje stan zapalny i katar.

Zmiany alergiczne będą się pojawiać u coraz większej ilości osób, przez wielu uznawana jako postępująca choroba cywilizacyjna. Wpływają na to czynniki takie jak urbanizacja, zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza i środowiska. Aktualnie szacuje się, że u 45% osób posiadających objawy alergiczne, nie ma zdiagnozowanej alergii. Niezdiagnozowana i nieleczona alergia prowadzi do powstania astmy.

Oczyszczacz powietrza a alergia

Przyczyną powstawania objawów alergicznych jest kontakt z pyłami w powietrzu. Oczyszczacz powietrza jest jednym ze skuteczniejszych sposobów usuwania alergenów z powietrza. Jest on prostym urządzeniem – posiada obudowę, wentylator, zestaw filtrów oraz panel sterujący.

Powietrze przechodząc przez filtry zostaje oczyszczone z wszelkich alergenów i zanieczyszczeń, a potem wypuszczone przez wylot na górze. W ostatnich latach zyskał na popularności za sprawą smogu, a dokładniej szkodliwych pyłów PM2,5, które wnikają do organizmu, tam się kumulują i sieją spustoszenie. Jednak od zawsze były to urządzenia przeznaczone dla alergików i astmatyków. Na Wybierzoczyszczacz.pl można zobaczyć wiele rodzajów modeli dla alergików, porównać je i skorzystać z opinii specjalistów.

Alergicy potrzebują ochrony przez cały rok, zimą z powodu smogu, w okresie wiosenno-letnim z uwagi na pylenie roślin. W pozostałe dni muszą dbać o powietrze w mieszkaniu, ponieważ kurz jest obecny przez cały rok i nie ma możliwości całkowitego go usunięcia.

Co brać pod uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza dla alergika?

1. CADR a przepływ powietrza

Wydajność oczyszczacza określa się parametrem CADR lub przepływem powietrza. Różnica jest taka, że ten pierwszy zawsze będzie mniejszą wartością, ponieważ jest mierzony z filtrami w środku, zaś przepływ określa ilość jaką przepuścił oczyszczacz bez filtrów. Aby dobrać odpowiednio oczyszczacz do pokoju, powinno się kierować jego kubaturą albo powierzchnią. W razie doboru urządzenia do powierzchni to na 1 m² pokoju powinno być 8 m³/h CADR. Warto pamiętać, że każdy pokój ma inną wysokość, to jest ważne, ten przelicznik jest dla wysokości 2,5 metra. Dla wyższych pomieszczeń powinien być wyższy CADR. Błędem jest wybieranie jednego urządzenia do całego mieszkania, nawet jeśli on będzie stał w przedpokoju, a drzwi będą otwarte do każdego pokoju to i tak nie zapewni dobrego powietrza.

Oczyszczacze powietrza dla alergików na Ranking-oczyszczaczy.pl można porównywać w dwóch kategoriach: opłacalności i możliwości. Opłacalność to stosunek ceny do jego parametrów i dodatkowych cech, zaś parametr możliwości jest oceną skuteczności oczyszczania powietrza. Dla alergików zalecany jest pierwszy parametr, ponieważ nie ma potrzeby przepłacać za np. dużą ilość węgla aktywnego, który nic nie daje przy łagodzeniu objawów alergicznych.

2. Filtr filtrowi nierówny

Obecnie najpopularniejszymi zestawem filtrów w oczyszczaczach na polskim rynku jest filtr wstępny, HEPA i filtr z węglem aktywowanym. Dostępne są jeszcze urządzenia, które filtrują powietrze przez filtry wodne, elektrostatyczne, fotokataliczne.

  • Filtr wodny stosowany w niektórych urządzeniach, wymagają dużej higieny i częstej wymiany wody. Niestety są mało skuteczne w wychwytywaniu najmniejszych pyłów PM2,5 czy kurzu. Dlatego nie są polecane alergikom.
  • Filtr elektrostatyczny jest tani w eksploatacji, ponieważ sam filtr starcza na kilka lat. Można go myć pod wodą.
  • Filtr fotokatalityczny działa z lampą UV, jest skuteczny w zwalczaniu wirusów, bakterii.

Oczyszczacz powietrza dla alergików powinien posiadać filtr HEPA, ponieważ to on ma zdolność wychwytywania najmniejszych zanieczyszczeń. Zbudowany jest z włókna szklanego i w filtrze przypomina drobną harmonijkę. Filtr ten może mieć klasy E11, E12, H13 i H14. Dla alergika nie ma większego znaczenia jaki jest to filtr, każdy z nich będzie miał bardzo ważną skuteczność i gdy dobierze się go odpowiednio do pomieszczenia, będzie zapewniał zdrowe powietrze wolne od alergenów.

3. Które funkcje są przydatne dla alergika?

Większość funkcji dodatkowych zwiększa skuteczność filtrowania powietrza.Takimi funkcjami jest tryb automatyczny, który inteligentnie kontroluje stan powietrza i dostosowuje prędkość pracy do aktualnej jego jakości. Odpowiednio ustawiony tryb do norm polskich (według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) norma średniego dobowego stężenia pyłu PM2,5 to 25 µg/m3) pozwala na szybkie reagowanie podczas zwiększonej ilości tego pyłu i szybszą pracę. Wiele oczyszczaczy przystosowanych jest do norm chińskich, które są wyższe od polskich, a to oznacza niższą skuteczność.

Tryb ten działa na podstawie czujników umieszczonych we wnętrzu urządzenia, mogą być to czujniki kurzu/ruchu/światła czy pyłów PM2,5. W dni smogowe najlepiej sprawdzają się oczyszczacze właśnie z czujnikami pyłów PM2,5.

Jonizator jest przydatny w pomieszczeniu gdzie jest dużo urządzeń elektrycznych. Niestety nie ma jednoznacznych badań potwierdzających jego skuteczność.

Wyświetlacz jakości powietrza informuje użytkownika o tym, jak dużo zanieczyszczeń jest bliskiej odległości od urządzenia.

Aplikacja pozwala na zdalne sterowanie oczyszczaczem, nawet z dalekiej odległości. Zazwyczaj na telefonie można skontrolować stan powietrza w pobliżu sprzętu, zmienić tryb pracy, włączyć/wyłączyć. Niektóre aplikacje są wyposażone w dodatkowe odczyty TVOC (lotne związki organiczne) czy CO2.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Check Also

zestaw do wlosow kompletnych

Czy warto inwestować w kompletny zestaw do włosów?

Piękne, zdrowe i lśniące włosy to marzenie każdej osoby, niezależnie od płci czy wieku. Sprawdź, …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail