Po co trenujesz?
Jaki cel mają Twoje treningi?

Czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie… po co ćwiczysz i trenujesz?

Zastanów się przez chwilę, po co ćwiczysz? Masz jakiś konkretny cel? A może ćwiczysz bo lubisz? Wbrew pozorom, to pytanie może sprawić masę trudności. Zastanów się przez chwilę, napisz odpowiedź na kartce, a potem przejdź do dalszej części artykułu.

Z jakiego powodu wychodzisz na siłownię, ćwiczysz w domu albo biegasz? Chcesz być sprawnym i zdrowym? Chcesz osiągnąć konkretny wynik sportowy w jakichś zawodach? Chcesz zrzucić zbędne kilogramy? Chcesz lepiej wyglądać? Czy może wszystkie z tych wymienionych? A może coś innego?

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Dlaczego warto być aktywnym fizycznie i trenować codziennie?

W byciu aktywnym ważne jest, jak podchodzimy do tej kwestii, czym dla nas jest aktywność, jaki jest jej cel i czy ten cel jest na pewno tym właściwym. Chodzi mi o to, żebyście mogli zastanowić się nad tym, jak wygląda wasze codzienne dbanie o zdrowie pod kątem aktywności i ewentualnie pomóc Wam w podjęciu decyzji lub przekonać Was do zmiany konkretnych działań, żeby aktywność przyniosła lepsze efekty.

Czy codzienny trening jest potrzebny tylko w celu podnoszenia poprzeczki i osiągania wyników?

W naszym przypadku celem głównym jest sprawność i zdrowie, mówimy tu o osobach trenujących amatorsko, nie o profesjonalnych sportowcach. Chcemy czuć się dobrze, korzystać ze sprawności, którą utrzymujemy ćwicząc. Dlatego propagujemy wszechstronne i zdroworozsądkowe podejście do sportu/treningu/aktywności .

Kiedy pomyślimy o aktywności w ten sposób (że, skoro nie jesteśmy profesjonalnymi sportowcami, nie ćwiczymy dla osiągnięcia konkretnych wyników sportowych), automatycznie nasuwają się odpowiedzi na pytanie jak to osiągnąć. Zdajemy sobie sprawę, że skoro ćwiczenia są sposobem na osiągnięcie sprawności, liczy się to w jaki sposób trenujemy. Zwłaszcza prowadząc w większości siedzący tryb życia.

Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy ograniczyć do minimum spędzanie czasu w bezruchu, a zwłaszcza w pozycji siedzącej [mały paradoks, bo pisząc te słowa, siedzę…]

Konkretne wyniki nie są celem głównym w naszym przypadku. Mogą one być celem pośrednim, narzędziem, które daje motywację do dalszego działania. Dlatego pamiętajcie, że bicie swoich rekordów biegowych, wyrzeźbienie sześciopaku, dojście do szpagatu, albo wyciśnięcie rekordu na klatę nie może Wam przesłonić celu nadrzędnego, czyli ogólnej sprawności. Dlatego rób to, co lubisz, chodź na siłownię, biegaj, uprawiaj sztuki walki itd.

Ale pamiętaj, że to tylko część planu. Nie traktuj jednego treningu na siłowni jako zamiennika ogólnej aktywności. Nie zapominaj o najważniejszym- o wszechstronności. Im bardziej zróżnicowany plan aktywności, tym lepiej.

Ogólna sprawność fizyczna jest ważniejsza od pobitych rekordów i zdobytych medali

Jasne, uczucie pobicia rekordu jest świetne – ale ważniejsze jest to, że masz mięśnie i ścięgna w formie, co pozwoliło Ci pobić ten rekord i to, że nie będą Cię bolały plecy albo łatwiej wykonasz inne ćwiczenia. Rekord okupiony kontuzją może daje komuś satysfakcję, ale z mojego punktu widzenia to bez sensu…

Sześciopak na brzuchu? BOMBA! Ale ważniejsze jest to, czy masz mocny brzuch i dobrą stabilizację centralną, która wspomoże wykonywanie ćwiczeń i da wsparcie kręgosłupowi. Bo co z tego, że coś ładnie wygląda z zewnątrz, kiedy w środku nie działa jak powinno? To tak, jakby zepsuty samochód z zewnątrz wyglądał świetnie. Co z tego, skoro nie pojedzie?

Podnosisz ciężary – SUPER! Ale zastanów się, czy nie zaniedbujesz innych elementów ruchu? Czy nie wykonujesz w kółko jednego rodzaju ćwiczeń? Może się wydawać, że jesteś bardzo aktywny i dużo ćwiczysz, ale jeżeli nie będziesz ćwiczyć wszechstronnie, to także może być przyczyną różnych dolegliwości i kontuzji.

Uprawiaj możliwie dużo różnych form aktywności. Ćwicz w domu, na siłowni, biegaj, pływaj, wspinaj się itd. Ale przede wszystkim zadbaj, żeby było tego dużo.
Codzienna aktywność jest najważniejsza w utrzymaniu sprawności i zdrowia, spacer z psem, zabawa z dzieckiem, rower, wyjście w góry – dzięki takim aktywnościom budujesz zdrowe nawyki , które mogą Ci dać dużo więcej, niż 1-2 x w tygodniu na siłowni.

W idealnym wariancie planujesz sobie czas tak, żeby codziennie podejmować jakiś rodzaj aktywności. Mam świadomość, że czasami to wręcz niemożliwe ze względu na różne obowiązki, ale kto twierdzi, że musisz od razu rzucać wszystko inne i ćwiczyć? Wprowadzaj zmiany stopniowo i pamiętaj, że jakakolwiek aktywność zawsze będzie lepsza, niż brak aktywności.

Dobry wygląd potraktuj jako pozytywny efekt uboczny dążenia do dobrej sprawności, albo kolejny motywator do dalszego działania, bo ważniejsza jest codzienna forma – by „przesuwać granicę starości, która do nas codziennie się zbliża”.

Jak zacząć trenować w domu?

Szybki trening: koordynacja i siła całego ciała | Trening w 5 minut

Szybki rozruch poranny: 5 prostych ćwiczeń na pobudzenie całego ciała | Trening w 5 minut

Szybki trening na wzmocnienie całego ciała i praca nad mobilnością | Trening w 5 minut

Pomysły na treningi w domu znajdziesz na naszym kanale na youtube: Gotowe pomysły na trening w domu

Gotow pomysły na trening w domu

Zapraszam do udziału w wyzwaniu tabaty i wyzwaniu deski, można je w łatwy sposób wpleść w plan dnia, co zapewni dobrą dawkę ruchu nawet przy zapchanym grafiku;)

A jaki jest twój cel treningu?

Podziel się swoją odpowiedzią w komentarzu. Jestem bardzo Ciekaw Twoich motywacji oraz celów treningowych.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

O autorze - Michał Tereszkiewicz

Trener, instruktor Krav Maga i jogi. Pasjonat ćwiczeń siłowych i entuzjasta aktywności fizycznej wszelkiej maści, bez szajby fitnesowej.

Check Also

Pewność siebie dziecka - klucz do rozwoju. Odkryj strategie budowania pewności siebie u dzieci poprzez szacowanie granic i rozwijanie asertywności.

Budowanie pewności siebie u dzieci: odkryj tajemnicę szacowania granic i asertywności!

Czy spotkałeś się kiedyś z taką sytuacją? Pamiętasz, jak oburzona ciocia lub babcia powiedziała: „Ale …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail