Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Badanie serca holterem.
Sprawdź kiedy przebadać swoje serce.

Badanie serca holterem – na czym polega i kiedy warto je wykonać?

Holtery EKG to urządzenia od dawna wykorzystywane w diagnostyce chorób układu sercowo naczyniowego. Ich działanie polega na nieprzerwanej kontroli pracy serca przez pełną dobę, czyli 24 godziny lub w niektórych przypadkach przez 12 godzin W tym czasie pacjent funkcjonuje całkowicie normalnie, uwzględniając pracę, aktywność fizyczną oraz sen. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat badania holtera.

Badanie holtera – na czym polega?

Co to jest holter EKG – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Warto więc wyjaśnić zasadę jego funkcjonowania. Holtery EKG to niewielkich rozmiarów urządzenia monitorujące rytm pracy serca. Zbudowane są z elementu rejestrującego zapis, do którego poprzez okablowanie przyłączone są elektrody EKG przypinane do ciała pacjenta.

Ilość oraz rozmieszczenie elektrod holtera EKG mogą być zróżnicowane, w zależności od rodzaju sprzętu. Urządzenie monitorujące przypinane jest zwykle w pasie. Za zakładanie elektrod odpowiada pielęgniarka lub lekarz.

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie ze strony pacjenta.
W przypadku panów z gęstym owłosieniem klatki piersiowej konieczne może być ogolenie. Przed założeniem elektrod skóra jest dokładnie odtłuszczana. Po włączeniu urządzenia rozpoczyna się proces zapisu pracy serca. Warto podkreślić, że badanie holtera jest całkowicie bezbolesne oraz bezinwazyjne i w żadnym wypadku nie należy się go obawiać.

Badanie serca holterem – kiedy należy wykonać?

O tym, kiedy należy wykonać badanie serca holterem decyduje lekarz, zwykle kardiolog. Najczęstsze wskazania obejmują zaburzenia pracy serca, kołatanie oraz występowanie niemiarowego pulsu. Holter EKG stosowany jest także u pacjentów, u których dochodzi o nagłych utrat przytomności, zasłabnięć, omdleń, zawrotów głowy.

Badanie wykonać można np. w prywatnych placówkach medycznych jak Centrum Medyczne NeoMedica w Poznaniu. W ofercie Neomedica.pl/holter-ekg-poznan/ dostępne jest badanie holterem 3-kanałowym lub holterem 12-kanałowym, który rejestruje więcej danych i pozwala na dokładniejszą analizę przypadku pacjenta.

Badania holtera – interpretacja wyników

Po upływie czasu potrzebnego do rejestracji pracy serca, lekarz dokonuje odczytu z holtera EKG. Na podstawie uzyskanego wyniku może przeprowadzić właściwą interpretację i zlecić dalszą diagnostykę lub konkretne leczenie. Badanie holter EKG umożliwia ocenę funkcjonowania serca podczas spoczynku, ale i codziennego, typowego dla pacjenta, wysiłku.

Pozwala na wykrycie stanów chorobowych, które np. nie manifestują się bólem, a stanowią bezpośrednią przyczynę wspomnianych wcześniej objawów, jak np. zawroty głowy, utrata przytomności, arytmia.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Skuteczne odchudzanie jeżdżąc na rowerze.

Jazda na rowerze a odchudzanie – o czym pamiętać?

Aktywność fizyczna jest zalecana przy w zasadzie każdej diecie odchudzającej. Formy ruchu mogą być różne. …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test #001

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail