Jakie są zalety zajęć crossfit dla dzieci?
Jak powinny wyglądać zajęcia crossfit dla dzieci?

Trening CossFitowy dla dzieci – jakie są zalety takich zajęć?

Osoby trenujące crossfit wiedzą, że jest to wymagający sport. Stąd nasuwa się pytanie czy moje dziecko może iść na trening CrossFitowy?

Zacznijmy od tego co to w ogóle jest. Mimo, iż crossfit posiada wiele definicji w zależności od źródła najbardziej popularna głosi że: Crossfit jest to program treningowy kondycyjno-siłowy, który opiera się na ruchach funkcjonalnych (przełożenie na ruchy codziennego życia), które są zmienne (np. w WOD występuje kilka różnych ćwiczeń) oraz wykonywane na wysokiej intensywności (po prostu ćwiczysz na 100%).

Skoro już wiemy czym jest crossfit odpowiedzmy na pytanie dlaczego warto zapisać dziecko na crossfit:

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Wszechstronna praca ciała

Ten rodzaj treningu opiera się głównie na ćwiczeniach wielostawowych, ćwiczeniach z masą ciała czy z oporem zewnętrznym. Podczas znajdziesz również elementy gimnastyki, dwuboju olimpijskiego, trójboju, techniki biegania, wspinaczki i wiele innych.

Jak sami widzicie dzięki takiej przekrojowości ćwiczeń dziecko rozwinie swoje ciało w sposób wszechstronny, a zamiłowanie do wybranego w późniejszym okresie rodzaju ćwiczeń, może pomóc ukierunkować dziecko sportowo. Na zajęciach “CrossFit Kids” ćwiczenia są podobne jak podczas treningu dla dorosłych, jednak reguluje się odpowiednio ich poziom obciążenia i intensywności.

Pomijane są ćwiczenia, które mogą zaszkodzić dziecku. Młodsi adepci treningu funkcjonalnego będą rzadziej korzystać z oporu zewnętrznego – w tym wypadku ćwiczenia są bardziej ukierunkowane na gimnastykę z własną masą ciała.

Bardzo popularne są gry oraz zabawy nastawione na ogólną motorykę ciała, oparte na naturalnych ruchach.  Do najpopularniejszych ćwiczeń zalicza się: krótkie podbiegi, podskoki, pompki, czy przysiady. Starsze dzieci i młodzież wykonują już bardziej skomplikowane ćwiczenia, a do ich treningów dodaje się również opór zewnętrzny w zależności od zaawansowania trenującego.

Uniknęcie kontuzji i prawidłowy rozwój

2. Dzieci z reguły często wiele biegają, skaczą, wykonują różne akrobację, które bez odpowiedniego wzorca płynącego z góry, mogą powodować duże obciążenia, co z kolei może doprowadzić do niepożądanych kontuzji. Metodyka treningu Crossfit bazuje na sprawdzonych i znanych standardach popularnych ćwiczeń, wprowadzając krok po kroku dziecko do wyżej wymienionych wymagań treningowych.

Jakie efekty treningowe wyniesie Twoje dziecko z zajęć CrossFitowych?

a) Zwiększy koordynację nerwowo-mięśniową, która pomoże lepiej kontrolować ciało, co w konsekwencji pozwoli na lepszą technikę wykonywania ćwiczeń. Wykształci prawidłowe nawyki ruchowe dzięki odpowiednim ćwiczeniom.

b) Dziecko na zajęciach zwiększy siłę swoich mięśni oraz gęstość kości. Wykonywane regularnych ćwiczeń metodą CrossFit zwiększa odporność stawów, pozwala dziecku rozwijać się prawidłowo, a także chroni układ ruchu przed przeciążeniami. Wyżej wymienione zwiększenie gęstości kości, jest naturalnym stanem fizjologicznym po treningu siłowym – uchroni dziecko przed niechcianymi złamaniami.

c) Poprawi sprawność ciała i nauczy się podstawowych ruchów ogólnorozwojowych, charakterystycznych dla treningu CrossFitt, martwy ciąg (czyli umiejętność poprawnego podnoszenia ciężkich przedmiotów z ziemi), stanie na rękach czy podciąganie (podstawowy element treningu gimnastycznego).

d) Zapewni ogólny rozwój fizyczności dziecka, co wpłynie na poprawne kształtowanie podstawowych cech motorycznych. Regularne treningi wzmacniają gorset mięśniowy w sposób, który pomoże uchronić dziecko przed wadami postawy.

Jednym z częstszych urazów u dzieci w fazie dorastania są kontuzję kolan. Dlatego, jeżeli chcesz zapisać swoje dziecko na tego typu zajęcia, a wiesz, że miało wcześniejsze powikłania związane ze zdrowiem, udaj się najpierw do lekarza i fizjoterapeuty, który pomoże zdiagnozować i rozwiązać tego typu problem. Jeżeli lekarz da Twojemu dziecku “zielone światło”, poinformuj trenera w boxie CrossFit o przypadłościach zdrowotnych Twojej pociechy. Podstawowy wywiad wystarczy trenerowi, aby miał świadomość na co ma zwrócić uwagę podczas treningów.

Crossfit na pewno będzie dobrą profilaktyką, aby zabezpieczyć staw kolanowy przed niechcianymi kontuzjami. Jednakże, jeżeli chcesz lepiej chronić kolano dziecka najlepiej będzie zaopatrzeć je w stabilizatory kolan Rehband dostępne na sklepie Unbroken Store, które:

1. Utrzymują ciepłotę kolan po rozgrzewce oraz lepiej rozgrzeją ten staw.
2. Pomogą w stabilizacji kolana, a dzięki kompresji ochronią je.
3. Wspomogą protekcję przed uderzeniami oraz zminimalizują mikrowstrząsy.

CrossFit to doskonały sposób na aktywność dla Twojego dziecka – dzięki selekcji odpowiednich ćwiczeń, ciało Twojej pociechy będzie rozwijać się w prawidłowy sposób, a dodatkowo zapewnisz dziecku odpowiednią ilość ruchu na co dzień.

Nie czekaj dłużej, zapisz swoje dziecko na zajęcia CrossFit Kids!

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

jak bezpiecznie przechowywać i konserwować narty

5 Najczęstszych błędów w konserwacji nart. Czego nie możesz robić swoim nartom?

5 najczęstszych błędów w konserwacji nart, które mogą skrócić ich żywotność. Bez względu na to, …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail