Drastyczne diety odchudzające nie są zbyt korzystne dla zdrowia. Nadwagi należy pozbywać się powoli i zdrowo. Jak sprawić, aby jeść mniej, jednocześnie dostarczając organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych? Na czym polega skuteczna dieta? Jak zmniejszyć kaloryczność posiłków, aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów?
Zdrowe odchudzanie to takie, kiedy dodatkowych kilogramów pozbywamy się stopniowo, a sam spadek wagi rozłożony jest w czasie przynajmniej kilku tygodni. Drastyczne pozbywanie się nadwagi nie jest dobre, a co więcej – może skutkować późniejszym pojawieniem się efektu jo-jo.
Dobra dieta, czyli jaka?
Dobra dieta to taka, w której zdrowe nawyki żywieniowe wchodzą na stałe do codziennych przyzwyczajeń. To pozwoli utrzymać na długo stałą niską wagę, a organizm – w zdrowej kondycji. Optymalna dieta zakłada zmniejszenie kaloryczności posiłków przy jednoczesnym dostarczaniu organizmowi wszystkich składników odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.
Ważne, aby unikać diety eliminacyjnej, czyli takiej, która zakłada wykluczenie z jadłospisu określonych produktów żywieniowych.
Dlaczego? Twoje ciało do funkcjonowania potrzebuje wielu substancji pochodzących z żywności. Eliminacja pewnych grup produktów może pozbawić je ważnych składników odżywczych, co może wpłynąć negatywnie na jego funkcjonowanie.
Jak zmniejszyć kaloryczność posiłków?
To ważne, aby zmniejszając kaloryczność posiłków jednocześnie dostarczać organizmowi wszystkich istotnych składników odżywczych. Ograniczenie ilości dostarczanych kalorii skutkuje tym, że organizm sięga po zapasy zmagazynowane w tkance tłuszczowej, co jest prostą drogą do zrzucenia nadwagi. Oto kilka prostych sposobów na ograniczenie spożycia kalorii:
- Do przygotowania posiłków stosuj zamienniki o mniejszej liczbie kalorii, np. zamiast śmietany używaj jogurtu naturalnego. Te mniej kaloryczne zamienniki zwykle też są zdrowsze, więc to podwójna korzyść.
- Zrezygnuj z wysokokalorycznych produktów. Spróbuj tak układać swój jadłospis, aby unikać posiłków bardzo kalorycznych (np. gęstych sosów, tłustego mięsa, zapiekanego sera), w zamian wprowadź do diety więcej warzyw i owoców, najlepiej spożywanych na surowo lub po niewielkiej obróbce termicznej. Dostarczą one nie tylko witamin i cennych składników, obniżą kaloryczność dziennego jadłospisu, ale i wpłyną korzystnie (dzięki zawartości błonnika) na motorykę układu pokarmowego.
- Zmień sposób przygotowania posiłków. Zamiast smażenia i pieczenia w głębokim tłuszczu, wybierz gotowanie (najlepiej na parze), duszenie lub grillowanie. Ta zmiana nie tylko obniży kaloryczność posiłków, ale też podniesie walory smakowe posiłków.
- Stosuj zamienniki posiłków. W sklepach dostępne są produkty dietetyczne (batony, zupy, koktajle – np. Allevo), które są uzupełnieniem pełnowartościowej diety, zawierają wszelkie niezbędne składniki odżywcze, są smaczne, ale zawierają o wiele mniej kalorii. To dobra alternatywa dla osób, którym brak czasu na przygotowanie specjalnych niskokalorycznych posiłków, a chciałyby pozbyć się zbędnych kilogramów.
fot. by tippi t via flickr.com, creative common licence
hej, właściwie punkt pierwszy „stosuj zamienniki o mniejszej liczbie kalorii” i ostatni „Stosuj zamienniki posiłków” informuje dokładnie o tym samym, ale poza tym ciekawy artykuł 🙂
Trochę faktycznie wyszło masło maślane 😉 Dzięki za zwrócenie uwagi!