Zaczął się sezon grypowy. Tysiące Polaków w tym czasie zachoruje za grypę lub „przeziębi się”. Co można z tym zrobić w zaciszu domowym?
Grypa czy przeziębienie? Z czym walczymy?
Są dwie podstawowe możliwości (co nie wyklucza innych chorób):
- Grypa
- Przeziębienie
Niestety w pierwszym przypadku (grypa) domowe sposoby nie są zbyt skuteczne ani zalecane w leczeniu.
Dlaczego? Ponieważ grypa to stosunkowo ciężka choroba, która nieprawidłowo leczona lub niewyleczona do końca powoduje śmiertelne powikłania, przykładowo: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, nagły zgon sercowy, napady drgawkowe, ostra niewydolność nerek i wiele innych, poważnych powikłań.
Przy obecnym postępie medycyny nie warto ryzykować własnego życia i zdrowia, jeżeli mamy wysoką gorączkę (39-41O>C), jesteśmy mocno osłabieni, mamy dreszcze i bóle głowy, czujemy „łamanie w kościach”, koniecznie udajmy się do lekarza. Domowe środki stosujmy jedynie jako uzupełnienie terapii.
W przypadku przeziębienia domowe „lekarstwa” stają się o wiele skuteczniejsze. Śmiało możemy stosować poty, syropy domowej produkcji, napary, inhalacje, okłady; lecz należy pamiętać, że gdy po kilku dnach objawy nie ustają lub co gorsza, nasilają się, należy udać się do lekarza.
Na co pomogą domowe sposoby?
Napary przy odpowiednio zbilansowanym doborze ziół zapewnią ulgę w większości dolegliwości. Inhalacje są szczególnie skuteczne przy katarze i bólach głowy. Syropy skutecznie uśmierzą uciążliwy kaszel.
Napary na przeziębienie
Napary są jednym z najskuteczniejszych sposobów na objawy przeziębienia. Przygotowuje się je przeważnie z ziół lub drzew, czasem z ich mieszanek. Podstawowymi składnikami naparów są , lipa, sosna, czarny bez, pokrzywa, szałwia, babka lancetowata, dzika róża.
Jeżeli mamy któreś z powyższych składników to wsypujemy ok 1-3/2 łyżki na szklankę i zalewamy gorącą wodą, pod przykryciem parzymy ok 10 min, następnie pijemy, często, po kilka łyżek (organizm lepiej przyswoi małe partie naparu).
Jeżeli dopiero chcemy kupić zioła, najlepiej poprosić o gotową mieszankę na przeziębienie, będzie bardziej zbilansowane niż pojedyncze zioła, oraz zapewni lepsze wsparcie dla organizmu, a ze względu na dodatki smakowe (np. skórka pomarańczy) będzie smaczniejszy.
To jakiej mieszanki ziół użyjemy, nie ma większego znaczenia, bowiem w przeważającej większości działają one tak samo. Stosując napary, należy stosować je z umiarem, nie powinno spożywać się więcej niż szklankę naparu dziennie (chyba że lekarz zalecił inaczej lub robimy słaby napar).
Inhalacje
Szczególnie polecane przy obrzękach górnych dróg oddechowych. Stosuje się bardzo wiele ziół i mieszanek, w większości pokrywają się z naparami, różnią się głównie droga wchłaniania i obszarem działania substancji czynnych. Najczęściej jednak stosuje się napary z lipy ze względu na właściwości moczopędne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe.
Prawidłowe przygotowanie naparu na przeziębienie:
- Do dużego garnka nalewamy ok 1 l wody
- Do gorącej wody wsypujemy susz, ok 2-4 łyżek stołowych
- Parzymy ok 10min, można lekko podgrzać lecz nie zagotowywać (cały czas pod przykryciem)
- Ostrożnie nachylamy się nad garnkiem i przykrywamy bawełnianym/ lnianym ręcznikiem (Inhalacja nie powinna trwać dłużej niż 10 min)
Jeżeli nie mamy ziół do inhalacji, polecamy zastosować mieszankę lipy, sosny i mięty w stosunku 3:2:1, jest to stosunkowo skuteczny „zestaw” bowiem rośliny te, zawierają uzupełniające się nawzajem substancje czynne oraz ich połączenie działa uspokajająco oraz oczyszczająco na górne drogi oddechowe.
Podczas inhalacji tą metodą należy pamiętać by nie dotknąć twarzą wrzątku oraz by wdychać powietrze w pewnej odległości od tafli wody aby uniknąć oparzenia.
Syropy
Syropy są bardzo popularne i świetnie radzą sobie z bólami gardła, podrażnieniami, niewielkimi obrzękami. Z reguły wytwarza się je z cebuli, miodu i cytryny.
1. Przepis na syrop z cebuli, miodu i cytryny:
Do posiekanej cebuli (ok ½ szklanki), dodaj ok 2-3 łyżek miodu (można więcej jeżeli lubi się „słodkości” lub chce zabić smak cebuli, następnie dodajemy ok ¼-1/3 cytryny (ew. limonki). Całość zostawiamy na gorącym grzejniku na dobę. Spożywamy po łyżce kilka razy na dobę.
2. Syrop z miodu i cytryny/ limonki.
Na łyżkę miodu (najlepiej spadziowego) dodajemy łyżeczkę soku z cytryny lub limonki. Dokładnie mieszamy, spożywamy wedle uznania, nie wyleczy on choroby lecz uśmierzy pieczenie, podrażnienie i nawilży śluzówki gardła.
Profilaktyka przeziębienia
Nie warto czekać na grypę/ przeziębienie, najlepiej zawczasu sięgnąć po profilaktykę. Co możemy zrobić by się uchronić przed chorobą? To proste:
- Zbilansowana dieta, bogata w warzywa, owoce, mięso (im więcej świeżych składników tym lepiej), suplementacja nie przynosi efektów, nie warto kupować suplementów diety.
- Przynajmniej kilkanaście minut na świeżym powietrzu w ciągu dnia.
- Higiena – należy myć ręce po przyjściu do mieszkania, nie dotykać oczu, ust; gdy dotykaliśmy innych osób lub „przekaźników” (klamek, biurek, stolików, klawiatury; które mogły być dotykane przez osoby trzecie).