Granat, owoc Granatowca właściwego, jest ceniony od starożytności. Pierwsze jego uprawy powstały w starożytnej Persji i Mezopotamii około 5 tysięcy lat temu. Obecnie jest to bardzo ceniony owoc, nie tylko za walory smakowe, lecz znalazł uznanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym ze względu na zawartość wielu cennych substancji.
Substancje czynne granatu
Granat jest doskonałym źródłem wielu witamin, są to przede wszystkim: A,C,B i E. Ponadto zawiera w sobie wiele minerałów, koniecznych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, takich jak: magnez, potas, fosfor, selen, jod, wapń oraz krzem. Dodatkowo znajdziemy wiele innych wartościowych substancji, jak beta karoten, kwas foliowy czy błonnik.
Zastosowanie granatu
Ze względu na bogatość substancji aktywnych, granat stał się alternatywą suplementów diety, ponieważ działa profilaktycznie na wiele aspektów naszego zdrowia.
Wolne rodniki oraz nowotwory
W związku z dużą zawartością przeciwutleniaczy, bardzo skutecznie pomaga walczyć z wolnymi rodnikami które niszczą komórki naszego organizmu oraz zwiększają prawdopodobieństwo mutacji materiału genetycznego. Stąd jest doskonałym owocem, który powinno się spożywać w profilaktyce raka. Dlatego powinien być spożywany przez osoby z grupy ryzyka nowotworowego, niezależnie do typu mutacji.
Osoby które posiadają zmiany nowotworowe szczególnie powinni spożywać ten owoc, ponieważ wykazuje właściwości hamujące rozwój oraz przeżuty nowotworu.
Układ krwionośny
Zawartość wielu substancji czynnych wspomaga ukrwienie mięśnia sercowego, co zostało naukowo potwierdzone. Dodatkowo spożywanie granatu regularnie, prowadzi do ustabilizowania poziomu cukru we krwi, obniżenia ciśnienia tętniczego oraz redukuje zwapnienia naczyń krwionośnych.
Ze względu na te wszystkie właściwości, owoc ten, powinien być spożywany przez ludzi ze zmianami miażdżycowymi w celu poprawy swego stanu, oraz przez grupę ryzyka, czyli ludzi w podeszłym wieku lub otyłych.
Ciąża oraz układ nerwowy
Obecnie najczęstszą przyczyną zgonów lub ciężkich uszkodzeń centralnego układu nerwowego (CNS) u noworodków jest niedotlenienie, badania wykazały, że spożywanie soku z granatu przez kobiety w ciąży, zmniejsza negatywne skutki wynikające z chwilowego niedotlenienia. W grupie badawczej nie doszło do uszkodzenia CNS (ciężarnym osobom podawano wyciąg z granatu), a w grupie kontrolnej, uszkodzenia były obserwowane.
Metabolizm
Granat może być spożywany bezpiecznie przez cukrzyków oraz diabetyków, ponieważ nie tylko nie podwyższa poziomu cukru we krwi, lecz wykazuje właściwości redukujące. Dodatkowo na skutek zawartości wielu witamin i minerałów pomaga uszczelnić ściany naczyń krwionośnych co u osób z zaburzeniami metabolizmu jest sporym kłopotem.
Granat w diecie – liczba kalorii i walory
Jeżeli zastanawiasz się, ile w granacie jest kalorii mamy bardzo dobrą wiadomość!
Jest to owoc szczególnie ceniony przez dietetyków, ponieważ że nie dość że w 100g znajdziemy tylko 60 kcal, to również granat posiada niski indeks glikemiczny, równy 35. Oznacza to, ze jego spożywanie nie wywołuje wahań poziomu glukozy we krwi co jest efektem niepożądanym w diecie.
Regularnie spożywany granat, przez dłuższy okres czasu, redukuje wchłanianie kwasów tłuszczowych w jelitach, przez co wspomaga ograniczenie ich udziału w naszej diecie.
Przeprowadzone badania dowiodły, ze spożywanie wyciągu z liści Granatowca właściwego, skutecznie redukuję masę ciała, dodatkowo chroniąc układ krążenia, co jest ważnym aspektem dla osób walczących z otyłościąc.