Cukier ma niezbyt dobry PR. Uzależnia, wywołuje choroby, sprzyja nadwadze i otyłości. Czym go zastąpić?
O szkodliwym wpływie cukru na zdrowie wciąż słyszymy i czytamy, a jednak jemy słodycze na potęgę. Dlaczego tak trudno nam oprzeć się słodkościom i czy można je czymś zastąpić? Czy całkowite wyeliminowanie cukru z diety nie jest przegięciem w drugą stronę? O tym wszystkim piszemy poniżej.
Cukier biały
W przemyśle spożywczym stosuje się najczęściej cukier buraczany, nazywany również cukrem białym. Składa się on głównie z sacharozy, która w procesie przemian metabolicznych przekształca się w glukozę i fruktozę. Cukier nie dostarcza niczego poza samą energią, którą można pozyskiwać z innych węglowodanów. Jest przy tym bardzo kaloryczny: w 100 g zawiera się aż 405 kcal. Nadmierna konsumpcja białego cukru sprzyja próchnicy, miażdżycy, cukrzycy oraz chorobom serca.
Cukier trzcinowy
Cukier biały można zastąpić cukrem trzcinowym, który zawiera cenne składniki odżywcze, takie jak potas, żelazo, wapń i magnez. Ma też mniej kalorii. Jest jednak jedno ale. Otóż cukier trzcinowy ma również większy indeks glikemiczny, w większym stopniu podnosi więc poziom cukru we krwi. Nadmierne objadanie się produktami bogatymi w cukier trzcinowy może prowadzić nawet do hipoglikemii.
Fruktoza
Innym substytutem cukru białego jest znajdująca się w owocach fruktoza. Ma niższy indeks glikemiczny i bardziej słodki smak, ale nie syci tak bardzo jak sacharoza. Poza tym jest cukrem prostym – przyczynia się do wzrostu wagi, sprzyja nadciśnieniu, cukrzycy, chorobom układu krążenia.
Miód
Najzdrowszym zamiennikiem cukru białego spośród wszystkich tutaj wymienionych jest miód. Mimo że w dużej mierze składa się z cukrów prostych, to jednak ma korzystniejszy wpływ na funkcjonowanie organizmu niż pozostałe cukry.
Oczyszcza go z toksyn, zabija szkodliwe bakterie, reguluje ciśnienie tętnicze i wzmacnia odporność. Poza tym nie szkodzi zębom i wpływa korzystnie na pracę umysłu, wyostrzając zdolność do koncentracji. Miód znajduje zastosowanie również w branży kosmetycznej: hamuje procesy starzenia, zapobiega powstawaniu zmarszczek i nawilża skórę.
Chcesz mieć szczupłą, atrakcyjną sylwetkę? Zastąp cukier zdrowszymi substytutami, a szybko zauważysz efekty. W modyfikowaniu diety warto uwzględnić wskazówki z tego artykułu:
https://likeastore.com/pl/odchudzanie-to-nie-taka-straszna-rzecz/