Dieta ketogeniczna to jeden z coraz popularniejszych sposobów zdrowego odżywiania. Nie chodzi tutaj bowiem o kolejną drakońską dietę, ale o umiejętne przestawienie organizmu na czerpanie energii z tłuszczu. Dieta opiera się przede wszystkim na znaczącej redukcji węglowodanów i zmniejszeniu spożywania białka przy jednoczesnym zwiększonym udziale tłuszczów w diecie.
Dieta ketogeniczna – spis treści:
Czego dowiesz się z tego artykułu? Kliknij i przeczytaj sekcję artykuł:
Dieta ketogeniczna – jak to działa?
Dieta ketogeniczna jest zbliżona co prawda do diety eliminacyjnej, ponieważ jest to dieta niskowęglowodanowa, której towarzyszy także spożycie mniejszych niż zwykle ilości białka. Jej celem nie jest jednak wyeliminowanie konkretnych składników z pożywienia, a zmiana sposobu działania ludzkiego organizmu.
Chodzi tutaj o zmianę sposobu pozyskiwania energii. W większości przypadków organizm pozyskuje ją z węglowodanów bardzo szybko przetwarzanych na cukier. W wyniku stopniowego wprowadzania diety ketogenicznej następuje tutaj istotna zmiana. Energia czerpana jest nie z cukrów, a tłuszczy, dokładniej zaś rzecz ujmując z ketonów. Ketony to związki organiczne, które są produkowane są przez wątrobę w określonych warunkach.
Chodzi przede wszystkim o spożycie małej ilości węglowodanów oraz znacząco ograniczonej ilości białka. Ketony to obok glukozy jedyne związki, które pozwalają na dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości energii potrzebnej do zasilania mózgu.
Najprostszą metodą wywołania ketozy jest post, natomiast jest to bardzo radykalna forma odżywiania, dieta ketogeniczna pozwala osiagnąć podobny efekt w znacznie mniej bolesny sposób.
Dieta ketogeniczna – co jeść?
Dieta ketogeniczna co jeść, pytają osoby które po raz pierwszy stykają się z takim sposobem myślenia o odżywianiu. Dieta ta opiera się na kilu prostych zasadach:
- ograniczeniu spożycia węglowodanów poniżej 50 g dziennie
- ograniczenie spożycia białka od 70 do 120 g dziennie (nie więcej niż 20-25% całego pokarmu)
- wykorzystanie tłuszczu jako podstawowej dźwigni energetycznej, jedzenie do sytości
- odpowiednie nawodnienie
Należy jeść przede wszystkim mięso, ryby, jajka, bardzo ważne są również warzywa (szczególnie ziemniaki, marchew, buraki, pietruszka, seler). Należy stosować tłuszcze takie jak oliwa z oliwek, masło, tłuszcz gęsi czy smalec. Bardzo dobrym wyborem jest nierafinowany olej kokosowy.
Zalety diety ketogenicznej
Plusem diety jest oczywiście utrata wagi podobna do tej, którą można uzyskać na innej diecie niskowęglowodanowej, tyle tylko że w przypadku diety ketogenicznej skutki są dużo silniejsze i trwalsze, ponieważ organizm przestawia się na zupełnie inny sposób funkcjonowania.
Dieta podnosi ilość produkowanych ketonów. Przy okazji obniża się poziom insuliny we krwi, co przeciwdziała cukrzycy i innym chorobom. Insulina przyczynia się również do odkładania tłuszczu w organizmie, czemu zapobiega umiejętnie prowadzona dieta tłuszczowa.
Przy stałym prowadzeniu diety z czasem zwiększa się poziom energii, a uczucie głodu i zmęczenia znikają. Więcej o korzyściach z diety na altruismonline.com
Stosowałaś dietę ketogeniczną? Podziel się swoją opinią!
Jeżeli stosujesz / stosowałaś dietę ketogeniczną – napisz komentarz pod spodem artykułu. Napisz czy ją polecasz, jak się czujesz, jakie są efekty dla organizmu. Napisz czy poleciałbyś tę dietę komuś bliskiemu.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu