Astygmatyzm a soczewki kontaktowe

Mogłoby się wydawać, że astygmatyzm nie jest często spotykanym schorzeniem, ale cierpi na nie wiele osób. Nie są one skazane na noszenie okularów z cylindrycznymi szkłami, gdyż one także mogą zdecydować się na soczewki kontaktowe. W ich przypadku do dyspozycji są soczewki toryczne, za pomocą których można korygować wadę wzroku w postaci astygmatyzmu.

Czym jest astygmatyzm i w jaki sposób się objawia?

Astygmatyzm jest wadą wzroku nazywaną inaczej niezbornością, która wiąże się z niepowstawaniem obrazu punktowego na siatkówce oka. Do dzisiaj nie są tak naprawdę do końca poznane przyczyny powstawania astygmatyzmu.

Co więcej, u większości osób można mówić o astygmatyzmie fizjologicznym, wynoszącym do około 0,5 dioptrii. Najczęściej ta wada wzroku jest dziedziczona, ale może być również nabyta. Do astygmatyzmu może przyczynić się przykładowo degeneracyjna choroba rogówki oka, wzmożony ucisk powieki na gałkę oczną czy cukrzyca. Astygmatyzm diagnozowany jest przez lekarza. Rozpoznawany jest głównie za pomocą badania oftalmometrem Javala.

Soczewki astygmatyzm – dlaczego potrzebne są soczewki kontaktowe toryczne?

Soczewki toryczne są specjalnym rodzajem soczewek kontaktowych, które zostały stworzone z myślą o osobach zmagających się na co dzień z astygmatyzmem. Zwykłe szkła kontaktowe mają kształt wycinka kuli, natomiast soczewki toryczne są wycinkiem figury nazywanej torus. W przypadku astygmatyzmu rogówka oka nie ma takiego samego kształtu, dlatego też konieczne jest dopasowanie do niej odpowiednich soczewek. W soczewkach torycznych światło załamuje się w różny sposób w przekroju pionowym i poziomym.

Astygmatyzm może być regularny, rogówkowy czy soczewkowy. Soczewki astygmatyczne muszą zostać wobec tego dobrane w taki sposób, aby możliwa była korekcja wad wynikających z nieprawidłowej krzywizny rogówki czy soczewki oka. Najczęściej sięga się po miękkie soczewki kontaktowe, ale w niektórych przypadkach wymagany jest specjalny rodzaj korekcji i sięgnięcie po twarde soczewki kontaktowe.

Przykładem jest astygmatyzm wynikający z uszkodzenia mechanicznego oka oraz schorzenia oczu czy przeszczep rogówki.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Check Also

Bielizna przeciwko otarciom – obalamy 13 największych mitów

Na temat bielizny przeciwko otarciom istnieje kilkanaście mitów, które sprawiają, że kobiety decydują się na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail